30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

Podatki dla osób do 26 roku życia, minimalna krajowa

Witam,
co jeśli mój pracodawca rozlicza mnie podatkiem jak dla osób powyżej 26 roku życia mimo, że mam 20 lat i mój podatek powinien chyba być mniejszy?

Druga kwestia, co jeśli pracodawca nie podniósł mi podstawowego wynagrodzenia do nominalnej krajowej czyli 4200 z hakiem?

Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Poprawka: do minimalnej krajowej, czyli 4200 z hakiem*
No a w jakiej wysokości otrzymałeś wypłatę? 4242 zł to kwota brutto i od niej należy odjąć składki na ubezp. społeczne i składkę zdrowotną, nawet jeżeli przychody są zwolnione z podatku ze względu na Twój wiek.
Na podstawie wynagrodzenia mam o wiele mniej niż minimalna krajowa
"Na podstawie wynagrodzenia" - Co masz na myśli? Jakie w sumie masz wynagrodzenie i jakie składniki się na nie składają?
No i w jakim wymiarze czasu pracy jesteś zatrudniony? Cały etat? Piszesz o pracodawcy, czyli zakładam, że to umowa o pracę.
Umowa o pracę, cały etat.
Płaca zasadnicza: 3640(czyli to moja podstawa, która powinna wynosić co najmniej najniższą krajową, czyli około 4200?)
Składka emeryt. zakł.: 470
Składka rent. zakł.: 320
Składka wyp. zakł.: 64
Składka ZUS zakł.: 850
Wynagrodzenie brutto: 4800

Netto wychodzi około 3400, z moich wyliczeń powinienem dostać około 4000 netto.

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.
"Płaca zasadnicza: 3640(czyli to moja podstawa, która powinna wynosić co najmniej najniższą krajową, czyli około 4200?)" - mylisz się.
"Wynagrodzenie brutto: 4800" - tutaj jest minimum 4242 zł, tak więc raczej wszystko się zgadza jeżeli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia. No, ale by mieć pewność to musiałabyś podać co na tę kwotę (4800) się składa oprócz płacy zasadniczej.
Co do kwoty do wypłaty to od 4800 zł brutto będzie to:
4800 - 4800 x 13,71% = 4141,92
4141,92 x 9% = 372,77
4141,92 - 372,77 = 3769,15 zł

Jeżeli dostajesz 3400 zł, to faktycznie coś mało.
Nocki: około 330
Premia motywacyjna: 800

Ja wyliczałem to tak:
4800x0.73=kwota dla osób powyżej 26 roku życia
4800x0x83=kwota dla osób poniżej 26 roku życia
Poprawka: 4800x0.83=kwota dla osób poniżej 26 roku życia*
Jeżeli chodzi o kwoty brutto to minimalne wynagrodzenie jest u Ciebie OK.
Skąd te wzory?
Wyliczenie podałem Ci powyżej.
Co do podatku, to przy podstawowych KUP (250 zł) i zastosowaniu ulgi 300 zł:
3892 x 12% - 300 zł = 167 zł
Przy czym jeżeli jesteś w wieku do 26 lat i nie składałeś wniosku o jego pobieranie to zaliczka na podatek nie powinna być potrącana z wynagrodzenia.
Kom. 10
Nie ma takiego wzoru na wyliczenie kwoty wynagrodzenia do wypłaty.
Natomiast te pozycje co podajesz:
"Składka emeryt. zakł.: 470
Składka rent. zakł.: 320
Składka wyp. zakł.: 64
Składka ZUS zakł.: 850"
Nie mają wpływu na kwotę do wypłaty, bo są to składki w części finansowanej przez pracodawcę.
Po za tym chyba coś te kwoty zaokrągliłeś?
Przy 4800 zł brutto, powinny one wynosić:
468,48
312,00
Wypadkowej nie wyliczę bo nie wiem jaka jest jej stawka w Twojej firmie.
Czyli byłem w błędzie, a moje wzory muszę wsadzić do kosza i zacząć stosować Twoje, bo faktycznie coś mi się nie zgadzało. Dziękuję Ci za pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Podaj wszystkie kwoty z paska płacowego to będzie można sprawdzić poprawność wyliczeń pracodawcy.
Podeślę jutro, bo dziś już nie dam rady.
Dziękuję. Do jutra.
Dla 4800 brutto umowa o pracę
netto
dla osoby powyżej 26 lat to 3 602,15 zł
dla osoby poniżej bez podatku czyli 3.769,15 ( tak jak w poście powyżej )
jest jeszcze kwestia PPK lub innych potraceń dobrowolnych np. ubezpieczanie grupowe lub wpłaty do kasy zapomogowo pożyczkowej
co do płacy zasadniczej 3640 +800 premia motywacyjna stała czyli jest powyżej minimalnej 4242 Pracodawca może uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z faktu, że wynagrodzenie za pracę (zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu) nie jest tożsame z wynagrodzeniem zasadniczym ustalonym w umowie o pracę
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.