30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

Jaki system czasu pracy można przyjąć?

Pracownicy pracują na 1 etat lub na część etatu. Rozpoczynają pracę w zależności od ilości klientów w godzinach między 9 a 13. Pracują najdłużej do 20tej (raczej nie przekraczają 8 godzin pracy dziennie).
Jaki tu system czasu pracy byłby najlepszy? (ważne by nie było nadgodzin).
Pełny etat pracuje 8 godz dziennie, a 3/4 etatu pracuje czasem 8 godzin a czasem 5 godzin.

Czy może to być system podstawowy z ruchomym czasem rozpoczynania pracy?

Czy jednak trzeba wprowadzić inny rozkład czasu pracy?
Różne godziny rozpoczynania pracy to ruchomy czas pracy, jeśli np w poniedziałek inaczej wtorej inaczej itd.

Podstawowy z pracą zmianową też można wprowadzic tylko czy to jest tak, ze mają określone, ze określone dni to konkretne godziny (i tu trzeba zwracać uwagę czy nie pracuje w tej samej dobie).
Możesz też równoważny plus ruchomy czas pracy. Jeżeli liczba godzin pracy jest różna plus różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy.
1. Ten równoważny czas trzeba zgłosić w Inspekcji pracy? czy wystarczy porozumienie z pracownikiem?
2. i trzeba wtedy z góry tworzyć grafiki i je przechowywać w dokumentacji?

Nie jest to praca zmianowa. - Pracownicy mają swoich klientów i przychodzą jak ich poumawiają, pracownicy pilnują żeby nie pracować więcej godzin niż mają w etacie, ale przychodzą w różne dni o różnych godzinach.

3.Co do przekroczenia czasu - jeśli się zdarzy, że pracownik pracujący na 1/2 etatu pracuje od 14 do 18 tej, to następnego dnia nie może zacząc o 10tej, tylko najwcześniej o 14tej?
1. Przy jednomiesięcznym okresie rozl. nie trzeba.
2. Tak trzeba.
3. Przy ruchomym czasie pracy może zacząć pracę przed 14-tą.

Z tego co opisujesz, to nie wiem, czy tutaj w ogóle najlepszym rozwiązaniem jest umowa o pracę, czy lepsza nie byłaby tutaj umowa zlecenie.
Pracownicy przychodzą do pracy z tego co piszesz kiedy chcą, o godzinach jakie chcą i kończą kiedy chcą. Pracują też dowolną ilość godzin. Nie wiem czy idzie to wszystko ogarną w ramach umowa o pracę (może jakiegoś zadaniowego czasu pracy).
Poczytaj o zadaniowym czasie pracy i rozważ taką opcję.
Czytam właśnie o elastycznym czasie pracy:
Dokumentem regulującym elastyczny czas pracy jest Kodeks Pracy.. Najważniejsze kwestie opisane są w artykule 140.
Z kodeksu wynika między innymi, że:
§ 1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
§ 3. Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.
§ 4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Czy dobrze rozumiem, że mając taki rozkład czasu pracy (elastyczny-ruchomy) nie muszę pilnować 24godzin rozpoczynania pracy w tej samej dobie?
To branża kosmetyczna.
Kom.4. Pracownicy nie chcą zrezygnowac z etatów, a opanowanie czasu pracy zaczyna być problematyczne.
Kom. 6
Tak dobrze. Patrz kom. 4 pkt 3.
Nie istnieje ELASTYCZNY system, jest system ZADANIOWY.

Przecież masz odpowiedź na własne pytanie w tym, co sama zacytowałaś.
Rozliczam salony piękności (fryzjerstwo, kosmetyka) i nie ma takich problemów.
To raczej moim zdaniem wygląda tak, że Wy na za wiele pracownikom pozwalacie i sami komplikujecie sobie życie.
Ze tak powiem "ja tu tylko sprzątam" ;) a zarządzaniem zajmuje się ktoś inny i skutki sa jakie są.
Chcę zrobić jakiś porzadek i narzucić im co mają robić i szukam najlepszego rozwiązania.
Kom.11 - i jakie systemy czasu pracy masz na ogół wprowadzony u kosmetyczek?
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest jednak narzucić godziny pracy zgodnie z ustalonym grafikiem. Swoją drogą jak jest np. udzielany urlop jeżeli każdy przychodzi do pracy kiedy chce?
K.p.:
Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Jak rozumiem tutaj czasu pracodawca nie wyznacza. Pytanie też czy w ogóle jest tu jakieś kierownictwo pracodawcy, bo sądzę, że nie, jeżeli pracownicy sami umawiają klientów na różne dni i godziny i sami pilnują swojego czasu pracy. Jeżeli nadal chcą tak pracować to moim zdaniem właściwa jest tu umowa zlecenie.
Nie nie, pracownik nie umawia samodzielnie. Jest mniej więcej ustalony zakres godzin kiedy może przyjąc klientów, umawianiem wizyt zajmuje się recepcja, ale jak klient odwoła wizytę to go sobie pracownik kosmetyki przesuwa go na inny dogodny termin i przychodzi do pracy później albo wczesniej.
Czas-suma godzin w miesiącu jest wyznaczony mniej wiecej wg wymiaru etatu i żaden pracownik nie siedzi dłużej, jeśli wizyta klienta się przeciągnie to pracownik zawsze sobie ten czas odbierze.
Wydaje mi się, że najprościej by było wprowadzić rozkład czasu podstawowy z ruchomym rozpoczynaniem czasu pracy?
Jeśli nie trzeba tu przestrzegać rozpoczynania pracy w tej samej dobie pracowniczej to by chyba tu pasowało.

Druga ewentualność to równoważny - ale trzeba by zachowywać grafiki.
"ale trzeba by zachowywać grafiki" - nie wiem co masz na myśli, no ale przy podstawowym przecież też będą ustalone dni i godziny pracy. Jeżeli faktycznie pracownik pracuje np. od pon. do piątku po 8 godzin i tylko problemem jest z godzina rozpoczęcia pracy, to faktycznie podstawowy plus ruchomy czas pracy wystarczy. No, ale czy na pewno tak jest, że pracownicy pracują tylko od poniedziałku do piątku? No, bo z mojego doświadczenia tak to nie działa.
Ja przy takim rodzaju dział. preferuję równoważny czas pracy, bo salony piękności są otwarte przez więcej dni w tygodniu, a też zdarzają się okresy kiedy jest więcej pracy.
No, ale to już najlepiej powinien wiedzieć właściciel firmy lub osoba odpowiadają za organizację pracy w salonie.
Tutaj kosmetyczki pracują poniedziałek-piątek. W soboty nieczynne.
Problem mam głównie z momentem rozpoczynania pracy, żeby nie było przekroczeń doby pracowniczej
- bo rozpoczynają o różnych godzinach, a te na część etatu pracują w różnych ilościach godzin na dzień.
Ps. dzięki za pomoc.
I jeszcze dopytam - czyli system równoważny by można wprowadzić porozumieniem z pracownikiem , można go wprowadzić tylko dla niektórych pracowników, lub zarządzeniem właściciela dla grupy pracowników. Nie trzeba zawiadamiać PIP jeśli będzie rozliczenie co mc.
Trzeba pilnować by w jednej dobie pracowniczej nie przekroczono przedłużonego wymiaru dobowego tj np12 godzin pracy w jednej dobie pracowniczej (w kolejnych 24godzinach od rozpoczęcia pracy) i zachowaniu standardowego wypoczynku 11 godzin na dobę i 35 weekendowego.
Dwa tygodnie wczesniej pracownik dostaje grafik z rozpisaną ilością godzin jakie ma w danym miesiącu przepracować, grafik zostaje w dokumentacji.
I to wszystko przy równoważnym?
Jestem po kontroli PIP i to co stosujemy jest poprawne.
Umowy o pracę, system równoważny z ruchomym, okres rozliczeniowy 3 miesiące. Mogą zaczynać w różnym czasie, ważne żeby zachować przerwy dobowe i tygodniowe.
Nie mamy nadgodzin bo pracownicy wiedzą że nie przekraczamy czasu pracy. Dla pewności przeliczam przed końcem okresu komu trzeba oddać jakieś godziny.
Zapis w Regulaminie Pracy mimo że nie musimy go tworzyć. Pani z PIP wołała o niego i czytała.
Kom.22
Dziękuję!
Czyli dam nowe informacje o warunkach zatrudnienia tym pracownikom którzy pracują w systemie przesuniętych godzin lub wprowadzę go regulaminem albo obwieszczeniem dla wszystkich na etatach.
Potem narzucę im by menager robił grafiki z rozpisaną ilością godzin w danym miesiącu.
Wszelkie przesunięcia godzin już w trakcie miesiąca muszą sobie kompensować godzinami z innych dni.

I chyba będzie ok?
Będzie dobrze.
Najlepiej zapisem w Regulaminie, zapoznałem się itd. data, podpis.
Dzięki!
Pozdrawiam.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.