30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

Rozliczenie PIT - małżeństwo

Cześć,

Chciałbym dopytać jak wyglądał by ewentualny zwrot podatku, w sytuacji gdy jedna osoba zarobila z tytułu umowy o pracę 70 tys brutto, około 8 tys tytułem umowy o dzieło, a Małżonka osiągnęła dochód jedynie w wysokości 1,1 tys zł?

Jeżeli będą jakieś dane potrzebne z chęcią podeślę przybliżone.

Pozdrawiam
Pewnie ponad 3000 zł.
Czyli około 80.000 brutto. Odjąć ZUS. Podzielic na 2.
Kwotę, która wyjdzie, pomnożyć przez wysokość podatku i od tego odjąć ulgę w podatku.
Ponieważ to dot. jednej osoby, więc razy 2 (bo wspólne rozliczenie).
Od kwoty Twojego podatku, który został Ci potrącony (jest wpisany w PIT 11) odliczasz ten, który wyliczyłeś za Was dwoje. Reszta do zwrotu dla Was.
Ok, czyli na logikę 80 tys-(9,5tys + około 100zl) Skladki na ubezp. Społeczne = 70,4 tys.zl.

70tys x 0,12% podatku= 8448zl

Dalej ulga od podatku to co tu wpisac z pitu?
70,4 :2= 35,2tys x 0,12 = 4224zl.
Od przychodu odejmujesz tylko ZUS (bez skł. zdrowotnej). Po drodze jeszcze odejmuje się k.uzyskania przychodu.
I ta pozostała kwota na 2.
Jeśli wyjdzie przykładowo wtedy 4.000 na osobę, to dalej
(4.000 - 3600) x 2 osoby = 800
Twój potrącony podatek minus te 800 = zwrot dla Was
To tak w przybliżeniu...
Zgadza się, tylko na ubezpieczenia społeczne.

Koszt uzyskania przychodu obecnie mam 3 tys zł.

Ten potrącony podatek to jaka jest mniej więcej kwota? Napisałes twoj potrącony podatek, minus 800zl = zwrot, to aby się dowiedzieć jaki on jest jak go wyliczyć?

Dzięki za każdą i szybką podpowiedź:)
Potrącony podatek rozumiem że to kwota 3600 dla osoby, w przypadku gdy Małżonka zarobiła tylko nieco ponad tysiąc złotych w roku to ta kwota jest jedna czy jak?
"Potrącony podatek rozumiem że to kwota 3600 dla osoby" - nie, to jest kwota ulgi podatkowej dla każdej osoby.
Dzięki za informację.

Zatem chciałbym doprecyzować jak wyliczyć takowy potrącony podatek.
"jak wyliczyć takowy potrącony podatek" - Ten "potrącony podatek", no w zasadzie pobrane zaliczki na podatek będą wykazane na drukach PIT-11 jakie z żoną otrzymacie tu nie trzeba nic liczyć. PITy-11 powinniście otrzymać do końca lutego.

Natomiast podatek wynikający z zeznania rocznego liczy się, przy założeniu, ze nie przysługują Wam żadne ulgi:
przychód minus koszty minus składki na ubezpieczenie społeczne. W ten sam sposób liczysz swój dochód i żony dochód.
Obie kwoty sumujesz i dzielisz przez dwa.
Tak otrzymany wynik (zaokrąglony do pełnych złotych) x 12% - 3600. No i otrzymaną kwotę mnożymy razy dwa i zaokrąglamy do pełnych złotych. Masz w ten sposób podatek za cały rok. No i jeżeli zaliczek było pobranych więcej niż ten wyliczony podatek to nadwyżka jest do zwrotu.
Autor postu chciałby aby tu ktoś mu policzył ile pobranej zaliczki w 2023 będzie miał w PIT-11, nie chce czekać do końca lutego :) Ale jakoś nie ma chętnych na wyliczanki :)
Super, cieszę się że ktoś mi odpisał :)

Chyba wyliczyłem w miarę możliwości, a mianowicie jeśli dochód mój był w roku np. 79 tys a Zony 1100 zł to rozumiem że suma kwot czyli 80,1 tys minus składki (9800+100) - 3600 daje 66600, to dzielimy na dwa czyli mam 33300 zł. Te.kwote mnoze przez podatek 12% (0,12) i odejmuje 3600. Następnie kwotę mnoze razy 2 i mam 3996-3600 = 396 X2 = 792zl. Od kwoty zaliczek które będą wynosić koło 4100zl odejmuje 792zl i te 3308zl powiedzmy jest do zwrotu dla Nas?

Miłego wieczoru :)
Ee tam, chyba coś niehalo te twoje wyliczenia. Na początku napisałeś o kwotach brutto 70 tys. plus 8 tysięcy. Plus żony 1.100 zł - to z jakiego źródła przychodu ? Potem odejmujesz składki - skąd kwoty 9800 + 100 ?
Minus 3600 to odejmujesz swoje kup, tak ? Skąd wiesz, że zaliczki będą około 4.100 zł ?
Na moje wyczucie zwrot będzie tu dużo większy od twojego wyliczenia.
Na początku policzylem dochód z tytułu tylko umowy o pracę, potem zsumowalem dochód jeszcze z umowy o dzieło i cześć ze zlecenia (jakieś 700) plus Małżonki to gdzieś 80 tys będzie. Żona umowa zlecenie. U mnie na picie jest około 9800 składek społecznych, licząc że Żona roku temu miala składek około 250zl przy 2400 to przy 1100 sobie założyłem około 100zl.

Tak, odjalem swoje koszty uzyskania przychodu, nie wiem ile będzie u żony przy tym dochodzie. Nie jest tak że mamy wspólne?

U mnie licząc dochód miałem na miesięcznych paskach zaliczki 229 X6 miesięcy i 291x6 miesiecy. Z tytułu umowy o dzieło wyliczyłem zaliczki około 750zl. Zatem gdzieś ponad 4 tys lekko tych zaliczek być powinno zarówno z tytułu UOP jak i UoD.

Pozdrawiam
"Nie jest tak że mamy wspólne? "
każdy przeważnie ma swoje kup, ale zależy z jakiego źródła jest przychód/dochód żony
Nie bardzo rozumiem po co to wszystkie obliczenia. Będą one tak samo dokładne (lub może nawet mniej) niż po prostu uznanie, że dodatkowo będzie do odliczenia ulga dot. żony w wysokości 3600 zł i w tej mniej więcej wysokości zwrot (możliwe, że przy tych 1100 zł jej dochodu coś ulgi zostało uwzględnione). No a co to ma za znaczenie, czy zwrot, to będzie np. 3400, czy 3500 zł? Te 100 czy 200 zł różnicy ma jakieś znaczenie?
Oczywiście przy założeniu, że zaliczki były prawidłowo naliczane i już fakt wspólnego rozliczenia małżonków i podwójnej ulgi nie był uwzględniany przez pracodawcę (tutaj musiałby być wniosek pracownika w tej sprawie).
Nie no ja nie liczę na to że dostanę duży zwrot, po prostu zastanawiam się jak to sobie wyliczyć bo jak w internecie rok temu robiliśmy to wystarczyło tylko wejść na pit gov pl. Czy będzie to 500,1000 czy 3000zl, ok, ja sie na nic nie nastawiam. Małżonka była na umowie zlecenie od stycznia do marca (16h miesięcznie) czyli 48h x 22,8zl brutto = 1094,4zl.

Bardzo serdecznie dziękuję za aktywność pod tym tematem, nie spodziewalem się tak fajnych i szybkich odpowiedzi, każdemu z osobna bardzo ale to bardzo dziękuję :)
Jeżeli żona nie składała PIT-2 to w takim wypadku ulga u niej nie była stosowana i do zwrotu będzie ok 3600 zł. Jeżeli złożyła, to ulga pewnie wyniosła coś ok. 100 zł, czyli do zwrotu będzie ok. 3500 zł.
No, ale pewność można mieć dopiero jak otrzymacie PITy-11. Termin na przekazanie Wam PITów jest do końca lutego.
Żona nic nie składała takiego, ja oczywiście składałem w 2022 roku, żona na zleceniu była cały rok 2022, w zeszłym tylko 3 miesiące te 48h.

Dokładnie tak, poczekamy, zobaczymy :)
W tym roku też wejdziesz na pit.gov.pl i już wasze zeznanie za 2023 będzie zrobione :)
Jak już wyżej było napisane ulga na jedną osobę jest 3.600,- zł, i przypuszczalnie taką kwotę będziecie mieć do zwrotu. Ewentualnie może być jakaś groszowa różnica wynikająca z zaokrągleń.
Dokładnie tak, rok temu Żona zarobiła około 2500 brutto, ja miałem trochę dochód mniejszy i tylko z UoP i mieliśmy około 3,5tys. zł. Ogólnie piszą że zwrot w tym roku ma być dużo mniejszy względem drugiego (artykuły google itp) i żeby nie spodziewać się "królewskich zwrotów" wynikających wówczas z zaliczek i z tego że przez pół roku podatek dochodowy wynosił 17, a nie 12%. Ile w tym prawdy i czego to dotyczy to już sam nie wiem, dlatego wolę nastawić się na mniej niż na te tysiące.
No tak, w trakcie roku 2022 była zmiana stawki pdof i to spowodowało różne "perturbacje" podatkowo-rozliczeniowe.
Nie przejmuj się tym co czytasz w necie czy w artykułach, nie zawsze autorzy mają dokładną wiedzę o tym co piszą.
Tak, nastaw się na mniejszą kwotę a większa będzie miłą niespodzianką :)
pozdrówka :)
Dokładnie tak, dziękuję koleżanko i wszystkim innym tutaj za taka aktywność pod tym postem. Pozdrawiam serdecznie i korzystnych zwrotów Wam życzę :)
Dzięki, ale nie wszyscy mają zwroty, niestety ...
To prawda, życzę zatem aby jeżeli jakieś zapłaty do skarbówki, to oby jak najmniejsze :)
Dzień dobry.
Mam pytanie ,może z innej beczki , ale nadal dotyczące pitu.
Mamy z mężem rozdzielność majątkową. W zeszłym roku mąż rozliczył pit z ulgą na dziecko biorąc wszystko dla siebie. W tym roku ja to zrobiłam.
Mąż straszy mnie, że doniesie na mnie do Urzędu Skarbowego o to że : cytuje " rozliczyłam Jego pit i wzięłam wszystkie pieniądze dla siebie , co jest kradzieżą".
Rozliczyłam tylko swój pit i wykorzystałam ulgę na dziecko.
Dziękuję z góry za odpowiedzi .
"" rozliczyłam Jego pit"
"Rozliczyłam tylko swój pit"
To w końcu jak to było?
Inna sprawa, że coś relacjami między Wami jest tutaj nie w porządku. Tutaj raczej porada psychologa by się przydała, a nie księgowego.
Kom. 26 - a jak w tamtym roku u siebie odjął całą ulgę na dziecko to wtedy było dobrze ? A jak teraz ty odliczyłaś to już jest źle. Co za pokrętne myślenie.
Komentarz 27.
Napisałam wyraźnie gdzie jest cytat męża, a gdzie faktyczny stan . Rozliczyłam swój pit z ulgą na dziecko , a nie męża.
Nie pytam o porady psychologiczne tylko o księgowe. Wiem jak wygląda sytuacja i nie potrzebuje rad odnośnie " szczęśliwego małżeństwa" .
No to jeżeli nie wypełniałaś pitu męża, a mąż zgłosi, że popełniłaś przestępstwo wypełniając jego pit To zeznasz, że tego nie zrobiłaś. Skorzystanie z ulgi nie jest przestępstwem. Natomiast fałszywe zgłoszenie popełnienia przestępstwa już takim jest.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.