30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zasiłek macierzyński nowe przepisy pomóżcie wyliczyć

Witam.
Mam pyt jak wyliczyć zasiłek macierzyński. poród planowany jest na marzec 2016.
Prowadzę firmę 25 miesięcy.

Do połowy czerwca 2015 byłam na macierzyńskim na poprzednie dziecko, otrzymywałam ok 1200 zł.za połowę czerwca zapłaciłam składkę zus preferencyjną, za sierpień taką jak normalny zus (składki od 2375,40 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) )
zamierzam zapłacić za sierpień, wrzesień, październik i listopad cztery składki od najwyższej podstawy(250 %).
Od grudnia czeka mnie (prawdopodobnie) zwolnienie lekarskie zwolnienie lekarskie.

Jak wyliczyc z tego "bałaganu" konkretną kwotę zasiłku chorobowego a potem macierzyńskiego ?

Czy ktoś pomoże ? bardzo proszę :)
Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak te przepisy wejdą w innej formie (aptrz wczorajszą wypowiedź ministra Kamysza).
Tak więc warto zrobić sobie krótką przerwę w ubezpieczeniu chorobowym, opłacić jedną dużą składkę i iść (np. na opiekę nad dzieckiem).
Z kolei jeżeli zaczniesz chorować w grudniu, to jak dobrze pójdzie to przez cały okres mac. i chorobwego będą zas. liczone na starych zasadach.
Nowe przepisy jak dobrze pójdzie wejdą dnia 1.01.2016 i w dodatku zostanie wykreślony art. 22 ustawy.
Znam ten sposób z wyrejestrowywanie i zarejestrowywaniem do ubezp. chorobowego jednak nie chciałam z niego korzystać. chciała wpłynąć na wysokość sredniej z 12 miesięcy.
No, ale tak możliwe, że będziesz mieć niższe kwoty zasiłków w dodatku wydając znacznie więcej pieniędzy na składki ZUS. Tak będzie gdy gdy przepisy zmienią się zgodnie z propozycją ministra.

No a jak to będzie liczone? To zależy od tego czy przepisy wejdą w takiej formie jak podpisał prezydent, czy jednak wejdą zmiany, które zaproponował minister.
Ok czy ktoś potrafi tak na liczbach pokazać tę różnicę jak to będzie gdy wejdą w życie przepisy podpisane przez prezydenta i zmiany proponowane przez ministra ? zakładając że zapłacę 8 składek "normalnego" zusu(60%) i 4 do najwyższej podstawy (250%) w ciągu 12 miesięcy

Jestem w tej patowej sytuacji, nie mam pojęcia jak będzie liczony mój zasiłek macierzyński.
chciałabym wpłynąć nieco na jego wysokość, bo nie zgadzam się żeby otrzymywać tyle samo zasiłku co osoby, które w ogóle nie płacą żadnych składek...
Chcesz zapłacić 4 duże ZUSy, czyli zapłacisz za to dodatkowo 10.000 zł niż gdybyś zapłaciła składki od podstawy 2375,40.
No za zyskasz na zasiłku mac. ok. 1900 zł miesięcznie. Tak więc przez 12 miesięcy zysk wyniesie ok. 13000 zł brutto (od tego należy jeszcze odjąć podatek dochodowy). Tak więc na miesiąc pewnie zyskasz coś ok 1000 zł.
Dlatego własnie dopytuje jak to bedzie liczone

ja zrozumiałam, że płacąc 4 najwyższe składki otrzymam zasiłek w wysokości ok: 1200 zł( normalny zasiłek) + 4/12 zasiłku od najwyższej składki miesięcznie. czyli ok 590zł x 4 = 2360zł wiecej niż ten zwykły zasiłek maciedrzyński przedsiębiorcy. razem ok 1200 + 2360
W tym problem, że jeszcze nie wiadomo jak to będzie liczone. No bo nie wiadomo jakie będą obowiązywać przepisy.

Tan maks. zasiłek macierzyński, to obecnie:
(9897,50 - 13,71%) x 80% = ok. 6830 zł brutto miesięcznie (za 30 dni).
No a od podstawy 2375,40 zł, to:
(2375,40 - 13,71%) x 80% = 1640 zł

No i takie kwoty brałem pod uwagę przy swoich obliczeniach.
Przepraszam że jeszcze wiercę dziurę w tym temacie ale bardzo proszę o wyjaśnienie mi wszystkich opcji wyliczania tego zasiłku dla osoby prowadzącej firmę powyżej dwóch lat

1)teraz jest wyliczany jako średnia z 12 miesięcy ( czyli płacąc 4 podwyższone składki zyskuje ok dwukrotnie wyższy zasiłek niż " normalnie " .(zakładam że normalnie otrzymuje się ok 1350 zł zasiłku)

2) jak będzie liczony gdy wejdzie w życie ustawa podpisana przez prezydenta?

3) jak będzie liczony gdy wejdą w życie zmiany proponowane przez ministra Kamysza?

4) kiedy te zmiany wchodzą w życie)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.