Uwaga: Do 31 maja br. rolnik-przedsiębiorca informuje KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r. Uwaga: Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne Uwaga: Do 31 maja 2024 r. - czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Darowizna a zachowek

Osoba fizyczna pracuje, zarabia i ma otrzymac od rodziców równowartośc domu aby go pobudowac. Na podstawie umowy darowizny w ciągu 6 mcy osoba ta winna na sd-z2 zgłosić ten fakt do us. Jednocześnie wykazując darowizne, spisując ją w przyszłości wartość ta wejdzie w masę zachowku. Co by było korzystniejsze i bezpieczniejsze nie wykazywac tej darowizny a dom budowac "niby" z oszczednosci (osoba pracuje)... wówczas nie ma wykazanej darowizny która bedzie jeśli ktoś ruszy wchodzić w masę zachowku. Jaki tok myślenia i działania przyjąć?
"a dom budowac "niby" z oszczednosci (osoba pracuje)..."
jeśli ta osoba ma 20kilka lat i zarabia 2000 to wątpliwym jest by była w stanie zaoszczędzić ze 200-300 tysi... ale jeśli ma koło 40tki i wyższe zarobki od wielu lat to możnaby się pokusić o takie rozwiązanie
Osoba 30+ na rynku pracy 6 lat, zarobek sredni 2tys.....us skruultnie jak by co wylicza?
Ale po co te kombinacje ? darowizna będzie zwolniona z podatku. O zachowek upomną się uprawnieni członkowie rodziny, którzy napewno będą wiedzieli o darowiźnie, bez względu na to czy ją zgłosisz fiskusowi, czy nie. Po co więc ryzykować ?
Aha wieć nawet jeśli nie spisze darowizny, nie ujawnie w us (wiem, że podatku nie ma) a rodzeństwo wie o tym datku to w inny sposób mogą mi udowodnić, że je dostałam? sądziłam, że darowizny spisane wchodzą w zachowek a nieujawnione nie...
Znam historie, że gdy dochodziło do podziału majątku, to jeden drugiego potrafił podkablować do fiskusa. Domyślam się, że kwota, którą dostaniesz będzie znaczna.
Jeśli us udowodni niezgłoszoną darowizne (donos), z której został wybudowany dom, minie 6 mcy nie zostanie zgłoszone przez obdarowanej osoby (dziecko od rodzica) to jaka sankcja z us? jaki podatek naliczają?
20%
Dzięki...muszę to wszystko przemyśleć.
Karne 20% to raczej pcc od nieujawnionej pożyczki
od darowizny jak minie 6 m-cy to płacisz normalny podatek wg tabeli z art.15
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,29,167,1018,34071,20131007,wysokosc-podatku.html
Kom. 9
3 % w tym przypadku by było? pierwsza linia podatkowa
Od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej
nadwyżka ponad kwotę wolną
do 10.278 - 3%
- 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10.278 zł
- 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20.556 zł
7% żle spojżałam...czyli rozumiem, że jesli us udowodni np 100tys to od tej kwoty naliczy podatek 7% i odsetki oczywiście.
3% to do 10.278 (ponad kwotę wolną) , potem dalej wg tabeli
czyli np. jak darowizna na 50.000 to masz 822,20 +7% z nadwyzki ponad 20.556 = 2061,08 +822,20=2883,28 + ewentualane odsetki od zaległości
Od 100.000 to jest podatek 19.939,28 zł
Czyli w zasadzie to faktycznie wyjdzie prawie 20%
Czyli spisze darowizne czy nie spisze to podatek do zapłąty weentualny przy donosie porównywalny (albo karny 20% od pcc lub od darowizny wg wyliczanki podany. Jak sobie w głowie analizuje sposób naliczenia weentualnego zachowka wychodzi podobna kwota.....wiec faktycznie moze nie warto ryzykować, wykazać darowizne i może zdąży minąc 10 lat i nie umrze darczynca i nie będzie zachowka.
*****a jest inny sposób w jaki można otrzymać te pieniążki a nie jako darowizna wówczas nie weszłą by w mase zachowku a legalnie bym wykazała w us?
Kom. 14
19.939,28 zł
skąd ta suma?
Coś mi się chyba pomyliło w kalkulatorze

7% od 100.000-20556 = 7% x 79444= 5561,08 + 822,20 = 6383,28
W jaki inny sposób niż darowizna można otrzymać pieniądze, które chce się legalnie wykazac w zd-z2 do us a żeby nie stanowiła darowizny a tym samym żródłem zachowku? czy jest sposób aby przekazanie pieniążków nie stanowiła żródła zachowku?
Do kom.19 - przecież zawsze to bedzie darowizna...

a może ta osoba ma mężą/żonę - darowizna od teściów dla synowej/zięcia - owszem opodatkowana jak dla I grupy podatkowej, ale nie wejdzie do masy zachowkowej;

a ten mąż/żona następnie bez podatku daruje kasę tej osobie
Czyli tak, teście przelewają na konto osobiste ziencia darowizne, ten wykazuje ja w us nie płacąc podatku bo I linia, poczym daruje całość na konto małżonki (córki ów darczyńców), ona znów wykazuje u us nie płacąc podatku. Etekt taki, piniądze u właściwej osoby a nie wchodzi ta darowizna do masy zachowkowej tak? (nie jest to obejście ewidentne pawa?) taki precedens jest dozwolony?
"teście przelewają na konto osobiste ziencia darowizne, ten wykazuje ja w us nie płacąc podatku bo I linia" - no własnie nie..., patrz co napisałam w kom.20 - darowizna teściowie zięć nie wejdzie do masy zachowkowej ale jest opodatkowana jak dla I grupy (nie jest zwolniona)

przedstawiłam taą propozycję, bo podatek od darwoizny bedzie napewno mniejszy niż potem ewentualny zachowek
Sądziłam, że zięć jak córka są w I lini i nie płacą podatku. Może by z radcą prawnym skontultować tą opcję, czasem diabeł tkwi w szczególe...
**** orientujesz się czy jest tak, że dana darowizna wchodzi w masę zachówkową tylko jeśli nie upłynie 10 lat od darowania. Czy np. darczyńca umiera po 11 latach od darowania to już nie wchodzi ten tatek do zachowku.
Córka jest w tzw.zerowej grupie podatkowej(art.4a ustawy o darowiznach) i tu jest zwolnienie bez limitu po złożeniu sd-z2
zięć jest w I gr.podatkowej która to płaci podatek zawsze powyżej limitu zwolnienia (limit dl I gr.pod. to 9637 zł)
Załóżmy, że zięć dostał by 200tys darowizny to ile by zapłacił podatku?
Policz wg tabelki z art.15
to zwykłe działanie matematyczne
A mam podane, wg art. 15:), I grupa
****a powiedzcie mi bo jesteście w temacie - sprawa słóżebności mieszkania. Do tej pory mieszkam u rodziców wraz z mężem, ja mam meldunek pod tym adresem mąż nie. Niebawem ten dom będzie zapisany na brata. Rodzice będą miec służebność do śmierci. Czy ja tez musze mieć służebność na dalsze mieszkanie? czy jako siostra będzie to odpłatne. Czy mąz też musi mieć jeśli nie ma meldunku czy musi miec?
Dalej idąc, jeśli nie miałabym służebności, byłabym tylko na meldunku, czy jeśli brat kazał by mi opuścić dom musiałby mi zapewnić lokum zastępcze?
Udaj się do prawnika/nieduzo zapłacisz/ a on Ci wszystko powie co i jak..
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.