30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Jakie zdrowotne za styczeń 2021 JDG

Ogłosili podstawę: Składka zdrowotna za styczeń ustalana w świetle starych zasad (9% podstawy powyższego wymiaru), będzie wynosiła 419,92 zł (4665,78 zł x 9%) . Czyli na zasadach ogólnych za styczeń będzie wynosić 419,92 tak ? A na liniowym tak samo ? Jedynie przy ryczałcie zależna od przychodu ?
Tak
No z liniowym to jeszcze nie wiadomo. Ustawa "Nowy Ład" mówi że podatnicy rozliczający się na pod. liniowym mają składkę zdrowotną 4,9%. To ZUS nie wiadomo dlaczego twierdzi że 9%.
Czy dla ryczałtowca , gdzie przychód za 2021 - jest powyżej 60 tysięcy, będzie się liczyło : 100% przeciętnego wynagrodzenia 6221,04 x 9% = 559,89 do wpłaty ?
Kom.3
Jak wybierze metodę uproszczoną i za 2021 miał przychody między 60 - 300 tys, to tak.
Na pewno za 2021 ???
>2
na liniowym skłądka za styczeń po staremu 9%
>3
tak
>5
na pewno
> 5 Tomek dobrze zauważa, nie chodzi tu o 2021 ale przychód w roku obecnym, jeśli chodzi o ryczałtowców.
Kom.9
Ale pytanie dotyczyło metody uproszczonej a wtedy stosuje się przepis z art. 81 ust. 2h ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
>10 To znowu jest coś o czym nie wiem. Zaraz doczytam. Właśnie słucham konferencji premiera, znowu mamy rewelacje.
Kom.10
"Ubezpieczony, o którym mowa w ust. 2f, który przez cały poprzedni rok kalendarzowy prowadził działalność gospodarczą [..] może przy określaniu miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przyjąć kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym pomniejszoną o kwotę opłaconych w poprzednim roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu [..]"
>10 ale to rozumiem nie zwalnia podatnika, że po przekroczeniu progu w 2022 z obowiązku dopłaty później za cały rok? Czytam, ze stosuję tą zasadę do końca roku, ale później dopłaca?
Kom.13
"Tak ustaloną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczony stosuje przez cały rok kalendarzowy."

Dokładnie.
>14 no to wszystko rozumiem, dzięki :)
Lepudruk, a potwierdzisz mi, że zdrowotna wspólnika komandytowej w tym roku 559,89zł, a calość ZUS 1684,12zł?
Policzyłam i szukam potwierdzenia.
Przy tej metodzie uproszczonej np. przychód 65 tyś ( 2021) - zapłacone składki 4700 =60.300 - i płaci się 100% przeciętnego wynagrodzenia x9% = 559,89 dobrze ?
>17 mi wyszło I próg 335,94, II 559,89, III 1007,81
Dzięki Kreska, w przykładzie (kom.17) będzie miał już drugi próg , bo powyżej 60 tyś. dobrze ??
Kom.16
Na komandytowych się nie znam = się nie wypowiem ;-)

Walczę z ZUSem jeśli chodzi o zdrowotną na liniowym. Ustawa swoje (4,9%), dziad... tzn. ZUS swoje (9%). I bądź to człowieku mądry..
Figa, między przychodami 60tys.-300tys. tak, powinno wyjść 559,89. A przynajmniej tak wynika z mojego szkolenia, na którym byłam w grudniu.
Jeszcze raz dziękuję , pozdrawiam :)))
>20 bardzo w tym roku ćwiczą cierpliwość księgowych. Ja po dzisiejszej konferencji stwierdzam, że jeśli wydawało mi się wcześniej, że powoli coś zaczynam rozumieć, to teraz już nic nie rozumiem. Może coś z tą zdrowotną na liniowym zrobią, może wydają jakiś oficjalny komunikat.
Im dłużej czytam te wypowiedzi (jak nie MZ to MF czy ZUS) tym bardziej wychodzi na to, że w związku z założeniem "roku składkowego" od lutego do stycznia, to jednak styczeń 2022 będzie dla osób na podatku liniowym ostatnim miesiącem płatnym wg. 9% składki zdrowotnej. Nie wynika to z ustawy, raczej "bo tak chcą" i tyle. Łatanie ustawy rozporządzeniem już mieliśmy, co będzie dalej?

Zerknęłam z ciekawości do świeżo zaktualizowanego programu - składkę zdrowotną dla "liniowców" liczy mi wg. 4,9% i pewnie wg. tego wygeneruje deklarację rozliczeniową do ZUS. A więc kwoty trzeba będzie zmieniać ręcznie. Ech, rzygać się chce..
Witam. A może już wiecie jak liczyć zdrowotne na liniowym rozliczającym dochodowy kwartalnie?
Kom.25
Kwartalnie obliczany i płacony jest podatek. Składka zdrowotna ustalana jest w systemie miesięcznym (tj. wg. dochodu za miesiąc poprzedni).
Kom.26 Gdzie mogę znaleźć tą informację ? Bo na info zus tez mi tak Pani powiedziała, że trzeba ustalać dochód co m-c do zdrowotnego. Ale Pani w oddziale ZUS ,że jak dochód do US wyliczany co kwartał to zdrowotne nalezy płacić co m-c 9% od najniższej krajowej czyli 270,90 ,a w marcu 2023 wykazać dochód w DRA za 2022 i dopłacić ewentualnie zdrowotne. I co ja mam o tym sądzić?
Kom.27
Ściągnij sobie ze strony ZUS poradnik "Polski Ład - Co zmienia się w przepisach dotyczących rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2022". Są tam przykłady rozliczenia dla osób na podatku liniowym ale nigdzie nie widzę aby cokolwiek wskazywało na to co usłyszałaś w oddziale. Wręcz przeciwnie, wszędzie wymienia się tylko miesięczną i roczną podstawę wymiaru składki. Miesięczną w celu opłaty składek i roczną w celu sprawdzenia czy pozostaje coś do dopłaty/zwrotu. Poradnik wspomina tylko o jednej okoliczności gdy składka opłacana jest w wysokości 9% od najniższej krajowej - gdy z obliczenia miesięczna podstawa składki wychodzi niższa od minimalnego wynagrodzenia. Ta wersja z infolinii wydaje się być prawidłowa - tzn. co do naliczania składki w trybie miesięcznym.
Dziekuję poczytam jak coś będzie dla mnie nie jasne, będę miała wątpliwości odezwę się .Pozdrawiam.
Nie widzę nigdzie żeby była wzmianka , że dla liniowych rozliczających dochód kwartalnie z US , żer muszą ustalać dochód co m-c do celów wyliczenia zdrowotnego.
>30
ustawa o ub. zdrowotnych
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.