30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Mariaem wracam do tematu konta walutowego

Przeczytałam i proszę o potw. lub nie czy dobrze: f-ra moja sprzedaż wyceniam po kursie z dn. poprzedn. następnie zapłata na konto wal. przeliczam i wyliczam różnice kursowe dod. lub ujemne i ujmuję je w k-ty lub przychody finansowe w miesiącu zap. f-ry. Waluta na koncie- wycena na 31.12. po kursie z 31.12. i przykładowo mam 15,00zł dod. różn. kursowej i to księguję na konto Wn-131 Ma 750-.czyli dla celów pod.doch. ustalam różnice kursowe metodą bilansową. Powinno to być zapisane w polityce rachunkowości zakładu.
Wybór metody bilansowej rozliczania rk podatnik ma obowiązek zgłosić w zeznaniu CIT i stosować ją nie krócej niż 3 lata. Może wybrać tę metodę pod warunkiem, że w okresie tych 3 lat sporządzane sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.
To proszę o wskazówki jaką metodą mam rozliczać, aby nie zgłaszać do US i robić bad. Sprawozdania? Proszę pomóżcie.
To zostaje tylko metoda podatkowa, gdzie rk od vat oraz rk z wyceny bilansowej są niepodatkowe
Https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-ustalic-roznice-kursowe-metoda-bilansowa-i-metoda-podatkowa
Ok poczytałam, ale jaszcze mam wątpliwości czy mogłabyś jeszcze się pochylić nad moim problemem. Czyli wycena należności i ich zapłatę zrobiłam dobrze? Na koniec roku 2018 wyceniam po kursie z dn. 31.12.18 i księgowość. różnice kursowe albo jako nie stan. Kup lub orzyczod nie stan.przychodu piątkowego. Tylko w innych linkach przeczytałam że na 01.01.19 muszę te różnicę wystornowac. Proszę o wskazówki czy wszystko jest ok, bo muszę jeszcze zrobić aneks, w planie kont i zasadach rachunkowości nic poprzednicy nie zapisali, a konto jest już 13 lat tylko że było nieaktywne.
5>0 Tylko w innych linkach przeczytałam że na 01.01.19 muszę te różnicę wystornowac. - są 3 metody rozliczania rk z wyceny bilansowej.

Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają sposobu i terminu rozliczenia różnic kursowych z wyceny bilansowej. W praktyce jednostki stosują jeden z trzech poniższych sposobów:
1) storno naliczonych na dzień bilansowy danego roku różnic kursowych pod datą 1 stycznia następnego roku i ujęcie w księgach różnic kursowych faktycznie zrealizowanych,
2) storno różnic kursowych pod datą uregulowania należności lub zobowiązania albo rozchodu waluty i zaewidencjonowanie różnic kursowych faktycznie zrealizowanych,
3) niestornowanie i pozostawienie w księgach różnic kursowych z wyceny bilansowej, a w dacie uregulowania rozrachunku lub rozchodu waluty księgowanie różnic kursowych obliczonych od początku następnego roku do tego dnia.
Wybrany sposób rozliczania różnic kursowych z wyceny bilansowej jednostka powinna opisać w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości.

Przy podejmowaniu decyzji o tym wyborze warto uwzględnić metodę rozliczania różnic kursowych stosowaną dla celów podatku dochodowego. Jeśli jednostka wybrała metodę bilansową, to wtedy najprościej zastosować rozwiązanie, o którym mowa w pkt 3, czyli w księgach rachunkowych pozostawić różnice kursowe z wyceny bilansowej, które były przychodem lub kosztem podatkowym. Wówczas ujęciu w księgach i uwzględnieniu w rachunku podatkowym w następnym roku podlegają różnice kursowe powstałe od początku tego roku do dnia uregulowania poszczególnych należności lub zobowiązań albo rozchodu waluty.
Natomiast jeśli dla celów podatku dochodowego wybrano podatkową metodę rozliczania różnic kursowych, to zasadne będzie zastosowanie rozwiązania, o którym mowa w pkt 1 lub 2, tj. stornowanie różnic z wyceny bilansowej. Wtedy różnice te nie są zaliczane do przychodów i kosztów podatkowych. W kolejnym roku do kosztów lub przychodów podatkowych zaliczone zostaną tylko faktycznie zrealizowane różnice kursowe.

http://www.kalkulatorypodatkowe.pl/artykul,1983,11383,rozliczenie-roznic-kursowych-z-wyceny-bilansowej.html

http://www.poradnikksiegowego.pl/artykul,182,3870,ustalanie-roznic-kursowych-na-dzien-bilansowy-oraz-ich.html

http://www.vademecumksiegowego.pl/artykul_narzedziowa,771,0,11804,rozliczanie-roznic-kursowych-z-wyceny-bilansowej-na.html
Taka ściąga:
Od 2012 - rachunek walutowy
1/ Wpływ należności, wypływ (zapłata zobowiązań, prowizje, opłaty) - po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu/wypływu środków z rachunku walutowego.
2/ Przelew środków z jednego rachunku walutowego na inny walutowy - kurs historyczny.
3/ Przelew z rachunku walutowego na złotówkowy lub odwrotna operacja - kurs faktycznie zastosowany=kurs banku - dzielimy złotówki przez walutę i mamy kurs do przeliczenia.
4/ Wpłata waluty obcej zakupionej w kantorze na rachunek walutowy - kurs faktycznie zastosowany przez kantor.
5/ Przychody i koszty - wg art. 11a updof - kurs średni NBP z dnia poprzedz. wystawienie f-ry kosztowej/ powstanie przychodu.
6/ Otrzymanie kredytu - kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu środków
7/ Spłata kredytu - kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty
8/ Kompensaty w walucie obcej - kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień kompensaty
Natomiast czy fv sprzedaży dobrze wyceniono nie wiadomo, bo nic nie piszesz kiedy fv wystawiono a kiedy powstał przychód, bo to moga być dwie różne daty.
Faktury sprzedaży wystawiono w październiku i w październiku nastąpiła zapłata. Wiem że jestem bardzo męcząca, ale może jeszcze w kilku zdaniach tak po prostu po "chłopsku" mi napiszesz. Mała firma dwie trzy sprzedaże w ciągu roku, ale najgorsze jest to, że co m-c pobierają 1 euro za prowadz. rachunku. Ell, a do polityki będę musiała zrobić aneks, czy tak można? no i oczywiście dodać konta, bo nic nie ma.
Czyli na 01.01. przenoszę stan kont i czekam do pierwszej operacji i dalej? ale słabo u mnie z racjonalnym myśleniem.
Ell chyba zaczynam pojmować, ciężki ze mnie uczeń f-ry sprzed. wyceniłam po kursie z dn, poprz. dz. wyst. f-ry a wpływ na konto wal. również z dn, poprz. wpływ. rozliczyłam różnice kursowe i ujęłam w k-ty w m-cu październiku. Teraz na 31.12. dokonuję wyceny bilansowej , a na 01.01.19 poprzez PK stornuję przeanalizowałam z tego linku przykład 1 http://www.kalkulatorypodatkowe.pl/artykul,1983,11383,rozliczenie-roznic-kursowych-z-wyceny-bilansowej.html Tylko cały czas martwi mnie to, że nie ma żadnych zapisów w polityce zakładu.
Sprawdź jeszcze czy dobrze, proszę.
a w polityce (zasadach) rachunk. powinnam dopisać taką treść: różnice kursowe z wyceny bilansowej są stornowane pod datą 1 stycznia następnego roku. Jednostka dla celów podatku dochodowego różnice kursowe ustala metodą podatkową.
12> f-ry sprzed. wyceniłam po kursie z dn, poprz. dz. - chyba się nie rozumiemy :) Nadal nie wiem czy przychód powstał w dacie wystawienia fv, czy wcześniej czy później, więc nadal nie wiadomo jaka powinna być wycena.

co innego jest data wystawienia fv, a co innego data sprzedaży

> co m-c pobierają 1 euro za prowadz. rachunku. - prowizje banku wyceniasz po kursie śr nbp z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli pobrania przez bank

Zmiany w polit rachunk. wprowadza się uchwałą i obowiązują zawsze od 01 stycznia danego roku

http://www.vademecumksiegowego.pl/artykul_narzedziowa,568,0,7229,w-jaki-sposob-wprowadzic-zmiany-w-polityce-rachunkowosci.html

http://www.poradnikksiegowego.pl/artykul,91,320,zmiana-zasad-polityki-rachunkowosci.html
Kom.13 przychód powstał w dniu wystawienia faktury.
Zmiany powinny być zrobione najpóźniej w 12/2017, zgr. nadzwyczajne wspólników
Do kom.14 prowizję mam ok
14> Zmiany powinny być zrobione najpóźniej w 12/2017 - nieprawda. Mogą być robione tez w nowym roku, ale maja obowiązywac od 01/01.

> zgr. nadzwyczajne wspólników - a co mają do tego wspólnicy? Ma być uchwała zarządu spółki, a nie wspólników, bo to zarząd odpowiada za polit rach.
14> przychód powstał w dniu wystawienia faktury. - no to kurs z dnia poprzedz. dzień wystawienia fv
Dobra namieszałam, ale bardzo i to bardzo Ci dziękuję za cierpliwość i jasne wytłumaczenie. Pozdrawiam
Proszę :)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.