30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Optymalizacja zakupu lokalu mieszkaniowego z 23% VAT

Jestem w sytuacji, gdzie mój ojciec dokona zakupu mieszkania, w którym będę mieszkał ja. Rozważam zakup lokalu użytkowego z rynku pierwotnego, który w pełni nadaje się do mieszkania i objęty jest stawką 23% VAT. W ciągu ok. jednego roku planuję przeprowadzkę do kolejnego zakupionego mieszkania a lokal ten przeznaczony by był pod wynajem. Chciałbym prosić o wstępne informacje jak można zoptymalizować taki zakup. Zastanawiałem się, czy będąc płatnikiem VAT można kupić taki lokalu za kwotę netto, a następnie ojciec wynająłby mi ten lokal za 1,23 zł miesięcznie. W momencie, kiedy mieszkanie opuszczę i przeznaczone będzie pod wynajem to w przypadku wynajmu firmie nie powinno być zmartwienia. Zmartwienie pojawiłoby się w razie chęci wynajmu osobie prywatnej lub sprzedaży lokalu. Spotkałem się z informacją, że przy chęci wycofania się z VATu, wraz z kolejnymi latami maleje kwota jaką musielibyśmy zwrócić. Proszę o informacje jak bardzo jestem w błędzie i porady co do zakupu takiego lokalu.
Jeżeli to lokal użytkowy, to jego wynajem nie będzie zwolniony z vat niezależnie od tego komu będzie wynajęty. Tak więc to nie działa, tak że wynajem dla firmy jest opodatkowany, a dla osoby prywatnej zwolniony z vat.
Natomiast wynajem za 1 zł plus vat, to moim zdaniem przegięcie.
Chodzi Ci o to że ojciec jest podatnikiem vat, kupi to brutto, odliczy vat i Ci wynajmie za 1,23 ?
może ale najem w cenie rynkowej a nie w takiej kwocie (art.32 ustawy vat)
natomiast jakby był to lokal mieszkalny i wynajem na cele mieszkaniowe to wtedy najem jest na vat zwoolnionym ale wtedy nie przysługuje odliczenie vat od zakupu
Nie ma problemu, żeby to był wynajem za więcej niż 1 zł, jeśli byłoby to uzasadnione. Wspomniane 1 zł były przykładem, który miał wywołać dyskusję czy może to być traktowane jako coś nielegalnego czy też zupełnie legalny sposób na formalizację zamieszkania w lokalu mojego ojca. Czy jesteś pewny / pewna, że będzie obligatoryjnie do zapłacenia VAT od wynajmu, nawet jeśli kupiłbym taki lokal jako nievatowiec za cenę brutto? Po wstępnym poszukiwaniu informacji na ten temat zauważyłem wzmianki, że przy wynajmie na cele mieszkaniowe VAT nie jest obowiązkowy, natomiast jest już obowiązkowy przy wynajmie krótkoterminowym - hotelowym, biznesowym, itp. i nie wiem czy nie od 150000. Jednakże mogę się mylić, gdyż dopiero wgryzam się w temat i chciałem zweryfikować czy nie ma czegoś istotnego czego nie wiem aby uniknąć niepotrzebnego tracenia czasu na szukaniu informacji.
Po pierwsze czy ojciec jest podatnikiem vat czynnym (np. prowadzi dg) ?
Dzięki GosiaM, jest to cenna informacja. Może masz pomysł jak to obejść? Tak naprawdę mógłbym po jego zakupie się zwyczajnie wprowadzić bez żadnego formalizowania tego, jeśli to nie jest jakimś urzędowym problemem i nie generuje jakichś pobocznych kosztów. Czy wiesz może jak wygląda późniejsza odsprzedaż nievatowcowi albo opłaty wynikające z rezygnacji bycia podatnikiem VAT? Do oddania byłaby pełna kwota VAT początkowo zaoszczędzona, czy pomniejszona? Czy powinienem zwrócić na coś jeszcze uwagę oprócz wspomnianego art. 32? Ojciec nie jest jeszcze podatnikiem vat. Po prostu weryfikuję czy przy zakupie takiego lokalu z 23% VAT da się to jakoś zoptymalizować. W razie czego ojciec mógłby zarejestrować się jako podatnik VAT.
Wydawało mi się, że spotkałem się z informacją, że można być podatnikiem VAT czynnym bez dg. Jeśli jestem w błędzie to mnie popraw, bo z tytułu działalności gospodarczej doszłoby więcej formalności i kosztów takich jak ubezpieczenie zdrowotne co wpłynęłoby negatywnie na rozwiązanie jakie opisałem na początku.
W kom.2 pisałam o sytuacji gdy nabywca (ojciec) jest podatnikiem vat czynnym a nie zwolnionym
dalej jak jest na vat czynnym to sprzedaż po 2 latach mogłaby być na vat zw. (art.43.1.10) ale wtedy jest też korekta vatu odliczonego wg art.91

jak jest na vat zwolnionym (np.nie prowadzi firmy i jest tylko osobą prywatną) to wiadomo że przy zakupie żadnego vat nie odliczy. Wynajem takiego lokalu , (jak jest to użytkowy) to masz zwolnienie z vat do 200.000 na rok (art.113), a jakby to był lokal mieszkalny i na cele mieszkaniowe to jest vat zw. bez limitu (art.43.1.36)

ogólnie nie wiem jaką to optymalizację chcesz w vat przeprowadzić ale nie ma tu za dużo manewru
Przy najmie może osoba prywatna zarejestrować się do vat czynnego bo najem jest traktowany w vat jak dg (art.15)
oczywiście bez rejestracji firmy itd.
Można też uzyskiwać przychody tylko z najmu i być podatnikiem vat czynnym. Przy czym czynsz powinien być w cenie rynkowej, a nie zaniżonej. Po za tym nie wiem jak US na to zareaguje: zakup lokalu, następnie jego wynajem synowi, a potem wystąpienie o zwrot pewnie znacznej kwoty vatu.
Doradzałbym samemu nie robić takiej "optymalizacji", tylko jednak skorzystać z usług doradcy podatkowego. Będzie tutaj potrzebne dużo więcej szczegółów. Może też się okazać, że ten lokal jednak idzie kupić bez vat.
Inna sprawa, że pewnie ta oszczędność będzie chwilowa, bo w końcu będzie trzeba płacić podatki z tytułu dochodów z wynajmu (vat i dochodowy), no a potem sprzedaż lokalu to następne podatki.
Po za tym jesteś pewien, że w tym użytkowym lokalu możesz legalnie mieszkać? Piszesz o zakupie mieszkania, a potem jednak o zakupie lokalu użytkowego, to jak dla mnie nie to samo nawet jeżeli technicznie da się w tym lokalu zamieszkać.
GosiaM: W przypadku zakupu mieszkania przez nievatowca za cenę brutto sprawa jest dosyć prosta i zainteresowała mnie ofertu lokalu już z myślą o zapłacie brutto, niemniej jednak weryfikuję czy nie da się tego lepiej rozegrać. Jeśli chodzi o optymalizację o której myślałem - to sam zakup po cenie netto a następnie zamieszkanie przez około rok i w dalszej kolejności potencjalny wynajem firmie, który w tym przypadku jest bardzo realny - byłby optymalizacją o wartości 23% VAT od ceny lokalu, która dla mnie jest niemała. Nawet jeśli powstałaby konieczność zapłaty tych 23% VAT w przyszłości - i tak śmiało mógłbym takie rozwiązanie nazwać optymalizacją.
"zakup po cenie netto" - Chyba nie rozumiesz? Nabywca będący vatowcem też nie kupuje za kwotę netto. Musi też zapłacić kwotę brutto.
Xyzzzz: Tak jak pisałem wcześniej - jeżeli zamieszkanie tego typu lokalu przez syna nie jest czymś nielegalnym to byłoby to wystarczająco dobre rozwiązanie dla mnie. Jeśli chodzi o charakter lokalu inny niż mieszkaniowy to w ciągu ostatnich lat powstało mnóstwo apartamentowców z tego typu lokalami co sprawiło na mnie pozytywne wrażenie i odłożyłem dokładną weryfikację tego na później. Prawo nie nadąża za ostatnią podażą lokali mieszkaniowych, których nie można zarejestrować jako mieszkanie ze względu na wielkość poniżej 25 m2. W każdym bądź razie jest to lokal, który w praktyce nie różni się od mieszkań nad nim. Nie chciałbym aby to rozwiązanie mogło się kojarzyć z czymś nielegalnym, po prostu analizuję rozwiązania oparte o podatek VAT i na pewno nie chciałbym robić czegoś niepewnego prawnie. W jaki sposób kupić lokal tak po prostu bez VAT? Jeśli znasz takie sposoby to chętnie zapłacę Tobie za doradztwo podatkowe :)
Xyzzzz: Jeśli chodzi o komentarz 11 to rzeczywiście nie jestem pewny jak to przebiega. Po wstępnym zapoznaniu się z informacjami brzmiało to dla mnie jak zakup po cenie netto albo jakiś zwrot z US, a nie późniejszy odpis od kolejnych zakupów.
Czynny podatnik VAT też kupuje za kwotę brutto. Potem ewentualnie można wystąpić o zwrot VAT z US. Przy czym nie wiem jak US zareaguje na takie kombinacje.
No, a co do zwolnienia z VAT, to podstawę prawną mogę podać Ci gratis :-):
Art. 43. 1. Zwalnia się od podatku:
10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;
Jak chcesz kupić netto ? cena zakupu jest zawsze brutto więc albo z vat 8%,23% albo z vat zw.
nikt nie sprzeda w cenie netto
To co kupujesz to nowy lokal czy z rynku wtórnego?
Jest to rynek pierwotny, 23% VAT. Lokal będzie gotowy w ciągu najbliższych miesięcy. Wstępnie te paragrafy brzmią jakby nie miały tutaj zastosowania, ale jako zwykły zjadacz chleba potrzebuję mocnej kawy i poszukania dalszych wyjaśnień i informacji aby mieć pewność. Z dotychczasowych informacji od Was wynika, że musiałbym zapłacić kwotę brutto a następnie ubiegać się o zwrot z US. Czy taki zwrot jest czymś oczywistym i wystarczy wyjaśnienie, że jest to lokal, który będzie w przyszłości wynajmowany, czy też jest to bardziej skomplikowane? Jeśli nie byłoby problemu z uzyskaniem takiego zwrotu to czy później wprowadzając się tam, mogłoby się to nie spodobać US? Na tym etapie pomijam jeszcze pozostałe kwestie prawne, nie związane z US. Biorę także pod uwagę najem krótkoterminowy - hotelowy przez 3 miesiące lata po którym sam bym się tam wprowadził, co mogłoby wpłynąć pozytywniej na ten zwrot VAT, ale nie chciałbym zbyt dogłębnie tego omawiać, gdyż to jest coś bardzo niepewnego.
Kupujesz zawsze brutto a jak jest podatnikiem vat czynnym i ten zakup ma słuzyć dg opodatkowanej (np.najem na stawce vat 8% lub 23%) to można odliczyć vat naliczony od zakupu
oczywiście można ubiegać się o zwrot vat (nadwyżka naliczonego nad należnym)w dekl.vat-7 ale wiadomo że jak to nowy podatnik to taki zwrot jest poprzedzony kontrolą i sprawdzeniem czy taki zwrot vat "się nalezy" :)
zwrot jest opisany w art.87 ustawy vat i aż tak bardzo szybko to nie "idzie" w praktyce
Dokładnie niestety z tych przepisów powyżej wynika, że zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Zwrot nie jest rzeczą oczywistą. Samo oświadczenie, ze w przyszłości pojawi się wynajem krótkoterminowy to może być za mało. Nie piszesz nic o tym co to za lokal. Jak rozumiem jest to lokal nieprzeznaczony do celów mieszkalnych? US to też może brać pod uwagę.
No, z pewnością gdyby udało Ci się uzyskać zwrot, a Ty zamiast wynająć ten lokal byś po prostu w nim zamieszkał, to zapewne "US by się to nie spodobało".
Czyli, jeżeli zwrot VATu bez wątpienia musi się łączyć z dalszym prowadzeniem działalności opodatkowanej w tym lokalu, przynajmniej do końca kontroli, lub jeśli są niejasności w ustawie VAT, w której, z tego co wiem jest bardzo wiele niejasności, i urzędnik mógłby choćby tylko zinterpretować, że może NIE dojść do dalszej działalności opodatkowanej, i planowany w przyszłym roku wynajem opodatkowany nie jest zbyt dobrym argumentem to sprawa robi się dużo trudniejsza i aby osiągnąć korzyść jedyny sposób to balansowanie na granicy prawa, brak pewności oraz gry i zabawy z US, ukrywając fakt, że tam mieszkam. Jeśli dobrze to rozumiem i tak to mniej więcej wygląda to raczej jest to wystarczająca dla mnie informacja aby nie wchodzić głębiej w ten temat.
>21 mnie więcej tak może być
poza tym jakby lokal był jednak przeznaczony do wynajmu mieszkalnego czyli na stawce zw. (po pewnym czasie wynajmu na stawce 8/23%) to następuje zmiana przeznaczenia zakupu i jest tez korekta vat naliczonego wg art.91 ustawy vat
więc aby odliczyć vat od zakupu ( i nie korygować tego) to dalszy najem musiałby być przynajmniej przez 10 lat
Lokal użytkowy wynajmowany na cele mieszkalne nie będzie zwolniony z vat.
>23 tak masz rację, chyba że zostanie przerobiony na lokal mieszkalny
Muszę przyznać, że Wasze porady bardzo mi pomogły i oszczędziły wiele czasu przy poszukiwaniu tego typu informacji. Jeśli chodzi o ostatnie komentarze to jeszcze chwilę temu myślałem, że mógłbym co najmniej kupić ten lokal za cenę brutto i za jakiś czas normalnie wynajmować, ale widzę, że na starcie pojawia się potencjalny problem, że jeżeli lokal nie jest zarejestrowany jako mieszkalny to jeśli informacja z komentarza 23 jest 100% pewna to przy wynajmie musiałbym doliczać VAT, nawet jeśli byłby przeznaczony do zamieszkania a nie najmu krótkoterminowego. W takim przypadku zakup tego lokalu, nawet licząc po kwocie brutto byłby nieopłacalny w kontekście planowanego wynajmu na cele mieszkaniowe.
Z tego co czytam wynika, że ustawa wyraźnie wyklucza zwolnienie przedmiotowe z VATu z najmu lokalu użytkowego, ale czy w przypadku zakupu tego lokalu usługowego mieszkalnego za kwotę brutto i późniejszego wynajmowania, można będzie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do przychodu 150000 zł rocznie? Czy też muszę się pogodzić z tym, że jeśli chciałbym wynajmować mieszkanie o statusie lokalu użytkowego musiałbym obligatoryjnie doliczać VAT do ceny najmu?
1. "lokalu usługowego mieszkalnego" - ?
2. Limit o którym piszesz to 200.000 (a nie 150 tys.). Przy wynajmie lokalu użytkowego też można z niego skorzystać.
Miało być "lokalu użytkowego mieszkalnego" - taka swobodna wariacja słowna, bo sam nie czuję jeszcze oficjalnej terminologii jaką określony jest ten lokal. Wydaję mi się, że tak naprawdę mówimy o lokalu użytkowym (tej nazwy chyba powinienem się trzymać szukając informacji prawnych), w którym zamieszkam a później wynajmę w celach mieszkaniowych. Jeśli mógłbym zaoferować to mieszkanie pod wynajem i mój przychód roczny z tego tytułu byłby w granicach 20 tys. rocznie to mógłbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i w takim razie wracamy do punktu wyjścia. Jeśli się zdecyduję na zakup to kupię go zwyczajnie za cenę brutto, zamieszkam, a za rok w przypadku chęci wynajęcia muszę dostosować to do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego i pozostanie do zapłaty ryczałt 8,5%.
Tak. Ewentualnie opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatek od dochodu (a nie od przychodu jak w przypadku ryczałtu). Może to być w Twoim przypadku podatkowo bardziej korzystne.
Podatek dochodowy jest dla mnie w miarę jasny, przejrzysty i łatwo go dostosować do sytuacji. Zakładając wątek, głównie chciałem wypytać o wszystko co jest związane z VAT dot. rynku nieruchomości, bo zawsze mnie ten podatek przerażał i bez doświadczenia i pomocy z zewnątrz można na nim stracić dużo czasu a na koniec wdepnąć w minę. Bardzo dziękuję za odpowiedzi GosiaM i xyzzzz :)
Co do wynajmu krótkoterminowego to masz 8% wynikające z zał.3 do ustawy vat poz.163 (PKWiU 55) -Usługi związane z zakwaterowaniem
ale jeżeli jest to lokal użytkowy (takie masz papiery wg pozwolenia na użytkowanie) to raczej na to też się nie załapie
ogólnie najem lokalu uzytkowego to masz albo zwolnienia podmiotowe czyli do 200.000 (pod warunkiem że np.nie masz dodatkowo firmy) albo jak jesteś na vat czynnym to 23% vat
No właśnie nadal nie wyjaśniło się o jakim lokalu mowa. Co konkretnie jest kupowane.
Na stronie dewelopera nazwane to jest "lokal usługowy". Wydawało mi się, że prawnie istnieje tylko pojęcie lokalu mieszkalnego, czyli normalne mieszkania oraz lokalu użytkowego, czyli pod działalność gospodarczą, w tym najem. Jeśli jest inna forma bądź jest to bardziej skomplikowane to proszę o informację i dopytam o to. Lokal ten jest na parterze, od strony ogrodzenia, bez żadnego przejścia przed lokalem, dlatego nadaje się jedynie do zamieszkania albo na biuro z wejściem od klatki. Oferta cesji do której się przymierzam jest zaakcentowana pod najem mieszkaniowy. Ponieważ widzę mnóstwo nowych ofert deweloperów na apartamenty - lokale mniejsze niż 25 m2 pod wynajem krótkoterminowy, myślałem, że to może być tak samo traktowane, szczególnie, że konstrukcja pomieszczenia, oprócz tego, że jest wyższe i mniejsze niż 25 m2 jest identyczna jak normalnych mieszkań na piętrach.
Na tych przepisach się nie znam.
No, ale np. ostatnio u mojego klienta pojawił się problem z zameldowaniem osób mieszkających w lokalu, który formalnie nie jest lokalem mieszkalnym, ale tylko jest przystosowany do zamieszkania.
Tak więc doradzam się zorientować dlaczego ten lokal nazwany jest lokalem usługowym i czy nie będzie to miało jakiś negatywnych konsekwencji dla Ciebie. W końcu developerowi powinno zależeć, aby to był lokal mieszkalny, bo stawka vat byłaby wtedy mniejsza (8%) i cena dla klienta niższa. Z jakiegoś powodu zapewne nie może tego uznać za lokal mieszkalny (może właśnie ze względu na to, że jest on za mały). No, ale tutaj już chybaby wchodziło w grę prawo budowlane, no a to już kompletnie nie moja działka.
Z brakiem możliwości zameldowania się tam już się pogodziłem i nie stanowi to dla mnie problemu. Jest to kolejny temat, który zamierzałem weryfikować. Mam lekką obawę, że możliwy jest najem hotelowo - krótkoterminowy a niemożliwe zamieszkanie. Myślę, że zacznę, podobnie jak tutaj od wątku na forum bo jest to kolejny nietypowy problem na który nie umiem szybko i łatwo znaleźć odpowiedzi.
Moze poproś od sprzedawcy jak ma jakie jest pozwolenia na użytkowanie tego lokalu od insp.nadzoru budowlanego bo w zasadzie to tutaj ma znaczenia
Dzięki za kolejną radę. Zajmę się tym tematem i na pewno podzielę się z Wami tutaj informacjami jakie zdobędę :)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.