30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Różnica między VAT a KH (inny kurs do VAT i inny do KH) co teraz?

Witam serdecznie, mam techniczne zapytanie jak rozwiązać sytuację, gdy mam faktury z innym kursem do KH a innym do VAT, powstaje różnica na księdze i saldo VAT się nie zgadza....
Do rej. vat księgujesz po kursie vat, a potem doksięgowujesz różnicę do kosztów do kursu cit
Ja robię to tak:
netto - kurs sprzed dnia wystawienia
vat - zgodnie z vatem przyjętym na fa
brutto - po kursie sprzed dnia wystawienia (zakładając że całość płatne w euro)
różnica powstała na Vat od razu na fakturze księguje w różnice kosztowe nkup.
Czyli tą różnicę między KH a VAT żeby się zgadzało saldo muszę zaksięgować na różnice kursowe?
I ta różnica kursowa jest NKUP?
Tu masz przykład

https://www.gofin.pl/podatki/17,1,61,180879,rozliczenie-zakupu-towaru-od-kontrahenta-krajowego-gdy.html
Dziękuję ślicznie :)
Proszę
Jeszcze wrócę do tematu,
ponieważ w podanym przykładzie są zaksięgowane różnice kursowa od zobwiązania a nie VATu....
a skoro do KH przeliczyłam po kursie z wystawienia a do VAT po kursie sprzedaży to na koncie VATu mam różnicę drobną...i mam ją zaksięgować na koncie VAT 223 naliczony?
Proszę o pomoc....bo w tym przykładzie nie ma takich księgowań....
faktura na usługę transportową wystawiona 03/02/2017 (kurs 4,3084), sprzedaż/wykonanie usługi 02/02/2017 (kurs 4,3221)
chodzi mi o konto Vatu 223-1 (naliczony) w KH widnieje kwota VATu 307,19 (71,30 Eur x kurs 4,3084), a w rejestrze VAT mam 308,17 (71,30 x 4,3221) i co z tą różnicą, bo teraz zbierając wszystko do bilansu saldo VAT nie wykazuje deklaracji do zapłaty właśnie przez te różnice....
Chwila, czy to jest fv zagraniczna czy krajowa, gdzie jest podana kwota vat w pln?
Faktura jest od kontrahenta krajowego ale w Euro,
na fakturze vat przeliczony i pokazany 308,17 (wg kursu sprzedaży) a w księdze mam 307,19 wg kursu wystawienia faktury...
I to daje 0,98 zł różnicy i razy kilkanaście faktur daje 7 zł różnicy między kontem VAT a deklaracją VAT grudniową...
11> to skoro to fv krajowa, to nie możesz mieć w rej vat innej kwoty vat niż jest na fv czyli 308,17, dlatego do rej księgujesz po kursie vat, a potem różnicę między kursem vat a cit doksięgowujesz. Albo można też dostawić w rej vat pozycję nie whcodząca do dekl. na tę różnicę np. jako zw., zey tlyko netto i brutto wyrówniac do kursu cit. NIe wiem jaki masz program, jakie ma możliwości.
No tak w rejestrze vat mam tak samo jak na fakturze czyli po kursie sprzedaży a w księdze jest inaczej...
Ja nie mam CIT bo jestem osobą fizyczną....i teraz nie wiem jak to jest bo na saldzie konta VAT powinnam mieć deklarację do zapłaty z grudnia, ale nie mam bo konto VAT różni się o te różnice kursowe między datą sprzedazy a wystawienia...
Moment, ale skoro w rej jest tyle co na fv, to dlaczego na koncie vat jest inna kwota?
15> oj, to pit :)
Do rejestru VAT przeliczam po kursie poprzedzającym dzien sprzedaży, a do KH po kursie poprzedzającym dzień wystawienia faktury, tak? i stąd ta różnica....czy do księgi przeliczam też po kursie sprzedaży?
Czy kwotę VAT z faktury do księgi powinnam przenieść po takim samym kursie co do VAT?
18> ja to rozumiem. Ale w momencie księgowania do rej vat nie księguje ci tych kwot z rej na kontach?
Może coś źle robię, źle księguję....ale myślałam że zasada jest taka że do księgi po innym kursie niż do VAT....
Ja mogę w programie zaznaczyć czy kurs do księgowania jest taki sam jak do VAT, i jak jest inna data sprzedaży to z automatu ustawiają się różne kursy....mam to ręcznie zmieniać? jak to powinno prawidłowo być? ja to poksięguję ręcznie tylko wg jakiej zasady?
Napiszę po kolei może....
najpierw wprowadzam faktury do rejestrów VAT a następnie z rejestru księguję do KH,
i jeżeli faktura ma różną datę wystawienia i sprzedaży to z automatu jest inny kurs do VAT i inny do księgowania i w rejestrze została kwota VATu 308,17 (taka sama jak na fakturze czyli po kursie sprzedaży) a do księgi przenosi się 307,19 po kursie wystawienia...
Może najprościej ... czy do Księgi na konto VAT 223-1 naliczony ma wpadać kwota VAT z faktury po kursie sprzedaży czy powinna wpadać inna przeliczona po kursie z wystawienia?
Powinna być taka jak w rej, czyli po kursie vat, a jak inna to różnicę należy wyksięgować w koszty lub przychody niepodatkowe
Już nic nie rozumiem, wszędzie czytam że do księgi musi inny kurs....nawet w tym opracowaniu od Ciebie.... :(
czyli to nieprawda, zawsze księgujemy po kursie z dnia sprzedaży a nie wystawienia faktury?
Ale o księgach to mowa o kosztach i przychodach, a nie o vat moim zdaniem. Na koncie vat powinien być vat z rej i dekl. vat, a przynajmniej ja bym tak robiła. A jak już księgujesz vat po kursie pod. dochod., to od razu musisz spisywać różnice bo inaczej rozjedzie się konto z dekl, to co masz teraz.
No właśnie dokładnie tak....
czyli teraz z konta 223-1 naliczony po jednaj i po drugiej koszty nkup lub przychody nkup?
Dlaczego o drugiej? To te błędne kwoty były przeksięgowywane na konto rozrach z US?
No mam 223-1 naliczony, 223-2 należny i 223-3 rozliczenie z urzędem,
i te kwoty są na 223-1 naliczony , czyli jak powinnam wyksięgować te różnice w kursach?
Np. wn 223-1 masz 299 zł , a powinno być 290, to po ma 9 zł przeks na pko nkup
wn 223-1 masz 290, a powinno być 299, to po wn 9 zł przeks na ppo npp
A na konto 223-3 rozliczenie z urzędem. przeks. tyle vat, ile powinno być - 290 w I przykł. i 299 w II prz.
A na konto 223-3 rozliczenie z urzędem. przeks. tyle vat, ile powinno być - 290 w I przykł. i 299 w II prz.
No i teraz mam jasność :) dzięki
Uff, proszę :))
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.