30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Okulary do pracy przed komputerem

Dzień dobry, Sprawa dotyczy okularów do pracy. Pracuję powyżej 4 godzin dziennie przed komputerem i od jakiegoś czasu zbieram się za zrobienie okularów. Okulary potrzebne mi są tylko do pracy przy monitorze.Co by sprawa była jasna, nie mam wady wzroku. Tzn. do tej pory nie miałam. W grudniu 2016 r. miałam badania i było ok. Okulista bez zastrzeżeń. Dzisiaj chciałam, aby Pani w Kadrach wypisała mi skierowanie na badania wzroku, aby zakupić okulary do pracy przed komputerem. Moje pytanie: Czy na takowe pracownikowi również przysługuje refundacja? Czy tylko na korekcyjne? Pani w kadrach powiedziała, że nie może wystawić mi skierowania bo nie mam wady wzroku i brak przeciwskazań do pracy przed komputerem na poprzednim badaniu.Ale co kiedy mam badania ważne do 2019 r. a w ciągu tego czasu wzrok mi się popsuje? Nie mam prawa iść na badania kontrolne?
Masz prawo, pogorszył ci się wzrok i musi ci takie skierowanie wystawić
Jeśli zauważyłaś poważną niegatywną zmianę w widzeniu, poproś o skierowanie wcześniejsze na okresowe - w zw. z tym. Okulista wyda zaśw. o konieczności to wtedy pracodawca płąci za całość okularów, chyba ,że mają limity w regulaminach ( zapytaj). Fakturę weź na firmę za okulary , i na fakturze nich wpiszą że to dla ciebie.
Nie musisz mieć wady wzroku.
Na twój pisemny wniosek powinnaś otrzymać skierowanie, aczkolwiek przed upływem terminu kolejnych badań okresowych pracodawca może odmówić, musisz poczytać przepisy obowiązujące w firmie
Wg. mnie muszą być badania kontrolne u LMP, nie u zwykłego okulisty aby pracodawca zapłacił za okulary.
Pracodawca nie ma obowiązku skierowania Cię na wcześniejsze badania do lekarza medycyny pracy. Jest to jego dobra wola.
Nie masz prawa iść na badania kontrolne z powodu okularów, zobacz kiedy się robi badania kontrolne.
Jak już to na badania okresowe profilaktyczne, jeśli będą ku temu przesłanki. Refundacja jest ale tylko na okulary korekcyjne..
Lekarz okulista musi więc wyraźnie zalecić stosowanie okularów korekcyjnych podczas pracy na określonym stanowisku pracy.
Kom. 4
Badania kontrolne wykonuje się po zwolnieniu chorobowym dłuższym niż 30 dni.
Https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,179163,zwrot-pracownikowi-wydatkow-na-zakup-okularow-korekcyjnych.html
Kom. 7 - no fakt, to jak takie skierowanie się nazywa? Wstępne ? Okresowe ?
O badaniach okresowych mówimy i tak się nazywają
A tak nie czepiając się szczegółów to osobiście uważam, ze nie wygrasz z zakładem. Sam osobiście w ostatnich 4 firmach nie dostałem zwrotu za okulary korekcyjne a zawsze miałem to w badaniach wstępnych. Ja rozumiem, że teoretycznie to powinno być, ale praktycznie w małych i średnich firmach nie ma.
A tam nie wygrasz, nie zakładaj z góry, że każdy zakład taki dziad :)))
Kom 13 to nie na temat.
mówimy tutaj o poproszeniu pracodawcy , w zw. z pogorszeniem, o przyspieszenie okresowych. A nie BEZ
Https://www.podatki.biz/artykuly/zapewnienie-pracownikom-okularow-korekcyjnych-przed-uplywem-terminu-badan-okresowych-a-pit_14_22594.htm
Jeśli nie upłynie ważność okresowych to pracodawca nie może zaliczyć sobie tego wydatku do kup. Dlatego nie chce.
Badania okresowe wykonuje się zgodnie z ich ważnością, nie dowolnie.
Kom. 16 17 tak nie do końca. Jeśli są przesłanki, można przyspieszyć badania okresowe --i jest to KUP
Http://www.kodekspracy.pl/artykul,1620,6760,skierowanie-na-badania-okulistyczne-przed-uplywem-okresu.html

tego wykluczyć nie można
Kom. 19. to cytat a tego art. : "Przepisy prawa nie przewidują wprost obowiązku wydania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, zwłaszcza o charakterze wycinkowym (tu okulistyczne), na wniosek zainteresowanego. " Koniec kropka.
Tylko w przypadku choroby zawodowej ma obowiązek, a tak to jego dobra wola.
Tego wykluczyć nie można, że to w zw. z chorobą zawodową, tym bardziej, że znajdują się m.in. choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi.-- niech wniosku o przyspieszenie okresowych i tyle, i zobaczy jak pracodawca się ustosunkuje do tego
W przypadku zgłoszenia przez pracownika istotnego pogorszenia wzroku, pracodawca może, a nawet powinien wydać skierowanie na badania profilaktyczne.
Pracownik zgłosił niemożność wykonywania dotychczasowej pracy - BARDZO istotne..
W przypadku, gdyby jedyną intencją pracownika było uzyskanie skierowania na badania profilaktyczne np. w celu otrzymania refundacji kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze, a co za tym idzie pracownik nie zgłosiłby niemożność wykonywania dotychczasowej pracy, wówczas pracodawca nie miałby podstawy do wystawienia takiego skierowania.
Jeżeli niezdolność do pracy nie została zgłoszona przez pracownika, to pracodawca nie ma podstawy do skierowania go na dodatkowe badania.
Wydrukuj sobie kilka z tych artykułów jakie podaliśmy i przejdź się do kadrowej, zobaczysz co powie. My tu sobie możemy gdybać, a ona powie że nie i koniec.
Inaczej niech zrobi, na piśmie - w związku z pogorszeniem ..... wnoszę o przyspieszenie terminu badań okresowych....i niech odpowiedzą na papierze. I tyle. Sami zdecydują
I koniecznie niech dopisze to co wkleiłam, że zgłasza ".....niemożność wykonywania dotychczasowej pracy....." w związku z pogorszeniem sie wzroku
Tego bym nie pisała
Tylko jak LMP stwierdzi, że pracownica nie może pracować na dotychczasowym stanowisku, to może się okazać, że nie ma dla niej innego stanowiska u pracodawcy.
Nie LMP ale okulista, pracownica prosi o skierowanie do okulisty w Medycynie Pracy
Oj ...okulista to tyko po drodze, bo jeśli pracodawca zgodzi się na wcześniejsze badania okresowe, to oczywiście pracownk idzie do LMP i nie inaczej, a po drodze robi okulistę.
Pracodawca może dać skierowanie do LMP. To LMP decyduje badaniach specjalistycznych i na podstawie wyników wydaje zaświadczenie.
Praca przy monitorze ekranowym ponad 4h na dobę ---to jest wiadome, że bez okulisty żaden lmp nie wyda nigdy orzeczenia.

coś wydaje mi się ,że za daleko galopujemy.

Niech sobie dziewczyna poprosi pracodawcę, jak się zgodzi da skierowanie do LMP - wcześniej musi zrobić okulistę a ten zdecyduje, czy musi już w okularach pracować czy nie, a lmp przepisuje tylko datę ważności aktualnych okresowych. I tyle w temacie. Lub pracodawca się nie zgodzi i pozamiatane.
Fakt :)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.