30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pierwszy raz środki trwałe - pomożecie mnie poprowadzić przez OT, Amortyzację - KPiR - Proszę

Zakup pojazdu na kwotę 120.000 zł netto
Powiedzcie jak mam to dobrze wprowadzić na środki trwałe jak ustalić amortyzację? Robię to pierwszy raz. Księgowa firmy odeszła a ja jako pomoc tej Pani zostałam sama na placu boju. Proszę pomóżcie jakoś mnie naprowadzić krok po kroku?
Co to za pojazd?
1. Musisz ustalić moment rozpoczęcia użytkowania tego środka trwałego
2. Ustalić jego wartość początkową, którą wprowadzisz go do ewidencji
Jaki masz program ksiegoway?

samochód wprowadzasz do EŚT w wartości zakupu / z FV lub umowy K-S

ale odpisy amortyzacuje będzie tylko do wysokości 20 tys. euro / jezeli to samochód który nie spełnia warunków ciężarowego wg ustawy

jezeli ciężarowy > 3,5t = amortyzacje liczysz od kwoty zakupu (netto - jak VATowiec)
Do kom. 1 Samochód osobowy
Do kom. 2 Zakup z 03.07.2017 r. zakupiony na FV na firmę
Do kom. 3 Pracuje na Rachmistrzu
4> musisz ustalić wartość sam do amortyzacji kup - limit 20 tys eur.. Taki sam limit 20 tys eur obowiązuje do ubez. AC.

art. 23.1 pdof - nkup
4) odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania;

47) składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia;
Wprowadzasz samochód do EŚT w dniu zakupu (jak sprawny) - wartośc pocz. to netto + 50% nieodliczonego VAT (jak jest podatnikiem VAT)

nie znam tego programu - ale w EŚT sprawdź czy mozna tam gdzies zaznaczyć ze amortyzacja > 20 tys. euro bedzie NKUP
Amortyzację liczę od następnego miesiąca po nabyciu pojazdu?
A 50% VAT kiedy odliczam?
Amortyz liczysz od nast. m-ca po wprowadz. do ewid. st, a nie nabycia

50% vat, kiedy sam służy w dział mieszanej =dg+priv
Tak ale mi chodzi o to w jakim msc-u odliczam te 50% vat bo tak.... sluzy on dzialalnosci mieszanej
Możesz z pierwszej faktury zakupowej dotyczącej tego samochodu, w miesiącu, w którym ją otrzymasz.
Jaki KŚT i nr inwentarzowy?
Jaka metoda amortyzacji? Przepraszam, że tyle pytań ale robię po raz pierwszy
Kurs EUR z jakiego dnia powinnam przyjąć?
11> http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kst/3,2,350,pojazdy-mechaniczne.html#D74
12> nowy czy używany?
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-metody-amortyzacji-srodkow-trwalych
13> art. 23.1 pdof = nkup
4) odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania;

47) składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia;
Do kom. 14
12. nowy był w salonie tylko uzywany do celów testowych więc nie wiem w sumie jak teraz traktować jak nowy czy używany?
13. za przekazanie do używania mam rozmieć datę końcową fv?
15> art. 22j
2. Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za:

1) używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy,

pewnie to trudno udowodnić, więc jak nowy

za przekazanie do używania mam rozmieć datę końcową fv? - nie. Date przekazania do używania w firmie, czyli date wprowadzenia do ewid. ST=datę OT
Data przekazania to u nas będzie data fv bo od tego dnia już też były brane fv paliwowe
To podaj kwotę , datę zakupu, datę przekazania do używania,datę polisy do ubezp., datę otrzymania faktury
Chcę w I kroku wprowadzić śr. trwały do kartoteki w programie co wpisać w pola:
1. nr inwentarzowy
2. symbol GUS
3. Amortyzacja podatkowa
* Wart. początkowa (wartość netto z fv czy tylko tą wartość 20tyś euro przeliczoną na zł)?
* Umorzenie początkowe?
* Amortyzacja dotychczasowa to na pewno 0
* Wartość netto
4. Tak samo jak w pkt. 3 tylko Amortyzacja bilansowa
Do kom. 18
Cena zakupu pojazdu - 120.000 zł netto
Data zakupu - 03.07.2017 r.
Data przekazania do używania hmm. jak to ustalić szef już jeździł nim od 03.07 na tymczasowym nr rej. po kilku dniach wyrobił dowód rejestracyjny właściwy
Data polisy - 05.07.2017 r.
Data otrzymania fv - 03.07.2017 r.
Masz kpir więc w koszty tylko do wys.20000eur
jaki masz program komp. ?

120.000 zł
3.07.2017 kurs nbp śr. 1 eur=4,2331
120000/4,2331=28.348,02 eur
20.000 eur x 4,2331=84.662,00
120.000x20%/12 m-cy=2000 zł
(84662/120000)x2000=1411,03 kup
2000-1411,03=588,97 nkup
http://www.gofin.pl/podatki/17,1,61,200367,amortyzacja-oraz-sprzedaz-samochodu-osobowego-o-wartosci.html
Do kom. 21 Rachmistrz
Czyli kurs z dnia zakupu a nie z dnia poprzedzającego?
Aha Gosiu jeszcze jedna ważna kwestia której nie napisalam wczesniej najpierw byla fv zadatkowa na 20 tys netto a później fv właściwa na 100 tyś netto
FV zadatkowa z 03.07 końcowa na 100 tyś z 05.07
Rachmistrza nie znam ale wartość śr.trw.to 120.000 a wartośc do amortyzacji podatkowej to 84.662
>24 dla celów śr.trw.to bez znaczenia

- dla celów ubezpieczenia masz ograniczenie 20000 eur * kurs sprzedazy nbp z 5.07
vat odliczasz 50% w lipcu
1. czyli Gosiu kurs do amortyzacji przyjąć z faktury zadatkowej czy końcowej? i to jest z dnia fv czy z dnia poprzedzającego?
2. Ograniczenia ubezpieczenia jest do oc i ac tak?
3. 50% VAt odliczam zarówno w fv zadatkowej jak i końcowej tak?
4. Pierwszą amortyzację mogę odliczać dopiero w sierpniu tak? bo wtedy mija 1 pelny msc
1/a masz fakturę w eur że chcesz przeliczasz fakturę ?
2/ograniczenia ubezp.dotyczy AC
3/ tak , od całości
4/ amortyzacja od nst.m-ca po wprowadzeniu do eśt czyli od sierpnia
Do kom. 28
1. nie ale musze przeliczyć do amortyzacji podatkowej więc nie wiem jak z tym kursem czy z FV zadatkowej inny kurs i z końcowej inny kurs czy tylko wziac pod uwagę końcową?
2. i polisę bezpośrednio w koszty? oc w pelnej wysokosci + ac tylko do wys. 20 tyś euro
Do kom. 28
pkt. 2. jeżeli ubezpieczenie jest na 147600 zł brutto składka 3000 zł to ile powinnam wziąć pod uwagę z tej polisy?
>29 przeciez liczy się data przyjęcia do używania a nie data faktury, poczytaj podany przepis

ubezp.-
http://www.podatekdochodowy.pl/artykul,7,11794,ograniczenie-kosztow-ac-przy-drogim-samochodzie.html

masz tu wzór/przykład, podstaw swoje dane i odpowiedni kurs i gotowe
Do kom. 31
Gosiu mój Aniele Stróżu :) Mam jeszcze jedno pytanko mam nadzieję że ostatnie :)
Do Amortyzacji przyjmuję kwotę netto (i od tego wyliczam 20 tyś euro)
A w polisie AC jest kwota brutto (wartość auta zg. z fakturą) - czy przyjmując do KPiR (stosując te wyliczenia co mi podałaś w kom. 31) wyliczenie mam przyjąć wartość brutto czy netto? (w miejsce gdzie w przykładzie jest 114.000)?
Aha i czy muszę jakimś dodatkowym dokumentem zaewidencjonować przekazanie do używania?
Tak teraz czytam jeszcze raz od początku i Repetek w kom. 6 napisała że do EŚT przyjmujmuję kwotę netto + 50% nieodliczonego VAT? A nie tylko tą wartość (20 tyś euro przeliczoną na zł)?
Czytaj przepis (dokładnie) a będziesz wiedzieć :)

47) składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia;

czyli bierzesz pod uwagę wartość samochodu z umowy ubezp. (dla celów liczenia składki AC w kUP)
Dziekuję a podpowiesz jeszcze kom. 33 i 34?
>33 masz pewnie kpir ?
może być OT ale przy kpir nie ma takiego wymogu
nie wiem jakie dok.stosujecie

>34 tak jest dla celów amortyzacji jak odliczasz tylko 50% vat
Do kom. 37
Tak, mam KPiR i księgowa dotychczas robiła OT
Czyli przyjmując OT jak napisałaś w kom. 23 do kwoty 84662 zł powinnam doliczyć 13800 zł (wyliczone 50% ze 100% VAT) i kwotę 98462 zł wpisać do OT jako wartość początkową/wartość netto amortyzacji?
>37 tak, jako wartośc początkową do amortyzacji
I pod to sporządzić dokument, z wyszczególnieniem wpisanym ręcznie jaka część w każdym msc nie podlega amortyzacji?
już się szczerze w tym pogubiłam bo chciałam zrobić tak:
Cenę nabycia ŚT wpisać wartość: cenę netto z FV zakupu + nieodliczony vat
A do Amortyzacji podatkowej już tylko przeliczone te 20 tyś euro
Gdybym tak zrobiła to byłoby nieprawidłowo? bo powinnam do Amortyzacji podatkowej przyjąć tą samą wartość co cena nabycia?
Jak wpiszę całą wartośc to program wyliczy mi amortyzację od całości nie od 20 tyś euro :(
Nie wiem jak w rachmistrzu ale powinno być ograniczenie w ustawieniach do 20000 eur jeżeli chodzi o amortyzację
może popytaj w Insercie jak to zrobic w programie
Dzwonilam pytać nie ma taiego ograniczenia więc jak myslisz Gosiu jak to najlepiej rozwiazac?
Nie wiem jak technicznie ale w kpir ma być w kosztach tylko do wysokości 20.000 eur
dziwne że nie ma w programie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.