30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pełne księgi- korekta kosztów: bardzo Was proszę o pomoc w zgłębieniu tego tematu

Czy ktoś z Was może podzielić się wiedzą jak księgujecie faktury korygujące otrzymane od dostawców udzielających rabat posprzedażowy- wystawionych w styczniu 2017 dot. 2016 r. Na jakich kontach to księgujecie i jak rozlicza się tą różnicę podatkowo-bilansową?
Ja bym zaksiegowała ten rabat jeszcze do 2016r. na dz. 31.12.2016r
Ja też, ale data wystawienia jest ze stycznia 2017 i rozmawiałam tutaj na forum z niektórymi osobami i w związku ze zmianami od 2016r. księgowanie ma wyglądać trochę inaczej. Dlatego chciałam się dowiedzieć od kogoś, kto przerobił takie tematy jak to robi.
Wydaje mi się że memoriał się nie zmienił i jeśli korekta zostanie otrzymana do momentu zatwierdzenia spr finansowego wówczas ujmujemy w grudniu
Masz prawidłową odpowiedź w Twoim poprzednim pytaniu na ten temat.

Przepisy na temat uproszczeń, które tam podajesz dotyczą podatku odroczonego, więc nie można ich bezpośrednio zastosować do tego, o co pytasz. (pośrednio tak, bo jak zaksięgujesz prawidłowo to moment korekty kosztów podatkowo i bilansowo będzie inny, więc podatek odroczony jak najbardziej wchodzi w grę i w tej kwestii możesz skorzystać z uproszczenia).
W poprzednim pytaniu dostałam odpowiedź, że na konto zużycia materiałów z minusem- no ok, ale jeśli tak zrobię, to i tak zwiększę podstawę opodatkowania (zmniejszą mi się KUP),a jak rozumiem mam to zrobić w 2017,a w 2016 tylko bilansowo. Czy ja coś źle rozumiem?
Na gofinie podają przykłady, żeby księgować na konto przychodów nieopodatkowanych - zespół 7 w analityce nkup. Pierwsze słyszę, nigdy nie praktykowałam czegoś takiego i nie wiem, co bym miała później z tym zrobić...
Może ktoś mnie poprowadzić za rękę i napisać schematy księgowań. Chyba, że mogę ująć to w 2016r, rozrachunek i vat w 2017 i nikt mi za to głowy nie urwie, bo zapłacę wyższy podatek w 2016?
To, czy się decydujesz na urywanie głowy czy nie to już Twoja decyzja. Jeśli kwoty nie są istotne księgowo, to możesz też całość rozliczyć podatkowo, czyli w 2017.

Prawidłowo owszem zaksięgujesz na zmniejszenie kosztu zużycia materiałów (jeśli bonus dotyczy materiału i materiał jest już zużyty). Ale to będzie zmniejszenie niepodatkowe.

Czyli przy wyliczaniu podstawy opodatkowania za 2016 rok DODASZ sobie ręcznie tą kwotę do kosztów wynikających z kont, żeby prawidłowo ustalić koszty podatkowe (będą większe od kosztów bilansowych).

Natomiast w roku 2017 będziesz odejmować tą kwotę z sumy kosztów bilansowych w celu ustalania kosztów podatkowych - koszty podatkowe 2017 będą mniejsze od kosztów bilansowych.
-Prawidłowo owszem zaksięgujesz na zmniejszenie kosztu zużycia materiałów (jeśli bonus dotyczy materiału i materiał jest już zużyty). Ale to będzie zmniejszenie niepodatkowe. - nie, moje pytanie dotyczy towarów handlowych (rabat posprzedażowy) i cały zespół "4" oprócz amortyzacji NKUP wchodzi w KUP, więc jeśli księguję na koncie zużycia materiałów i towarów coś z minusem, to zmniejszam koszty, tym samym zwiększając podstawę opodatkowania- prawda?

-Czyli przy wyliczaniu podstawy opodatkowania za 2016 rok DODASZ sobie ręcznie tą kwotę do kosztów wynikających z kont, żeby prawidłowo ustalić koszty podatkowe (będą większe od kosztów bilansowych)-

Czemu mam zwiększyć koszty, jeśli to jest rabat- Otrzymuję od kontrahenta fakturę korygującą, które pomniejsza moje zobowiązania wobec niego i zmniejsza naliczony vat.
Moja poprzedniczka robiła tak:

WN -"410"zużycie mat.
WN -"221" vat naliczony
MA -"210"rozrachunki z dostawcami
WN "410"zużycie mat.
MA "760"otrzymane bonusy, rabaty...
Lippy, proszę jeszcze raz i powoli.. Przepraszam za trudności w moim rozumowaniu, ale chyba się zakręciłam.....
Po pierwsze - jeśli rabat dotyczy towarów handlowych, to w takim razie konto 410 nie powinno się tu w ogóle pojawić.
Jeśli towary są sprzedane to pomniejszysz koszt ujęty na koncie "koszt własny sprzedanych towarów".

I tak jak pisałam wcześniej: przy wyliczaniu podstawy opodatkowania za 2016 rok DODASZ sobie ręcznie tą kwotę do kosztów wynikających z kont.
Musisz to zrobić dlatego, że jest to zmniejszenie niepodatkowe, więc koszty podatkowe w roku 2016 są większe (nie dotyczy ich to zmniejszenie), dopiero w 2017 to zmniejszenie będzie ujęte podatkowo.

Czyli np. masz koszt własny sprzedanych towarów 100.000 PLN. Dostajesz bonus na 2.000 PLN. Księgujesz na zmniejszenie kosztów, czyli koszty bilansowe będziesz mieć 98.000 PLN. Ale zmniejszenia kosztów nie możesz rozliczyć podatkowo, więc koszty podatkowe będą nadal wynosić 100.000 PLN.
Ok. Teraz rozumiem. A jaki wpływ to będzie miało na bilans? Gofin pisze o odroczonym podatku dochodowym...
I jeszcze jedno pytanko: jak ja miałabym sprawdzić czy te towary zostały sprzedane? To jest naprawde drobnica, a co jeśli nie wszystko się sprzedało?
Jeśli chodzi o podatek odroczony to może łapiesz się na uproszczenie i nie musisz go tworzyć?

Z tym sprawdzeniem to trudno powiedzieć - nie wiem, na co pozwala Twój program magazynowy...
Ok. Sprawdzę to. Dziękuję Ci za pomoc i cierpliwość :) miłego weekendu :))
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.