30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Budowlanka - o.o. - chyba rozgryzłam

Chyba rozgryzłam temat. I nie jest to chyba takie straszne. Działa to na zasadzie "łańcuszka" i ostatni płaci. Odwrotne obciążenie funkcjonuje tylko w przypadku czynnych płatników VAT. Interesuje nas tylko kto nam tę robotę zlecił i czy wykonujemy robotę z zał. nr 14. A więc jeśli zleceniodawca jest czynnym płatnikiem VAT i my jesteśmy czynnym płatnikiem VAT to wystawiamy fakturę na o.o. i tyle. A ten swojemu zleceniodawcy itd. Dopiero ostatni w tym łańcuszku jak będzie sprzedawał inwestorowi/konsumentowi wystawi fakturę z VAT. Również podwykonawcy developera będą wystawiać mu faktury na o.o., bo dopiero on jak będzie sprzedawał mieszkanie wystawi nabywcy fakturę z VAT.
A więc jeśli jesteśmy podwykonawcą jakiegoś tam podwykonawcy, to interesuje nas tylko ten jakiś podwykonawca, który zlecił nam daną robotę, a nie faktycznie kto jest inwestorem.
"Również podwykonawcy developera będą wystawiać mu faktury na o.o., bo dopiero on jak będzie sprzedawał mieszkanie wystawi nabywcy fakturę z VAT." - Tutaj raczej się mylisz. Developer zleca wykonanie robót wykonawcy, a dopiero następni są podwykonawcami. Developer nie sprzedaje usług budowlanych lecz mieszkania (domy). Tak więc nie jest tutaj wykonawcą robót budowlanych dla kupujących mieszkania.
Tak więc mamy do czynienia z inwestorem (developer), z wykonawcą (lub wykonawcami, bo niekoniecznie developer musi zlecać usługi jednemu wykonawcy), któremu są zlecane prace i ewentualnie potem dalej z podwykonawcami.
Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz. Nie interesuje Cię którym podwykonawcą w kolejce jesteś tylko interesuje Cię ten który Ci zlecił, bo w zależności od tego albo wystawisz mu fakturę z o.o. albo z VAT. A on znów wystawi dla swojego zleceniodawcy fakturę z o.o. albo z VAT w zależności od sytuacji, a ostatni w tej kolejce sprzedając obiekt wystawi fakturę z VAT. Dlatego w tym łańcuszku dopiero developer wystawi dla konsumenta fakturę z VAT. A więc jak widzisz Ty nie musisz sięgać do wierzchołka tej góry. Ciebie interesuje tylko ten, który zlecił Ci robotę bo na niego wystawiasz fakturę. A na kogo on wystawi dalej fakturę to już jego broszka czy też wykorzysta te roboty na własne potrzeby.
Fakturę z vat już wystawi wykonawca developerowi, a nie dopiero developer za sprzedawane mieszkanie. Z resztą developer nie musi wcale wszystkich lokali sprzedać. W końcu często jest tak, ze np. lokale uzytkowe on tylko wynajmuje. Najemca podobnie jak nabywca lokalu od developera tez nie będzie tutaj inwestorem. Inwestorem jest deweloper.

Natomiast dopiero podwykonawca wystawia fakturę o.o.
Inwestorem tutaj jest developer i firma ktorej on zleca pracę jest wykonawcą, który wystawia mu fakturę z vatem. Natomiast dopiero zlecenie przez wykonawce dalszych prac innym firmom będzie oznaczać, że będą oni jako podwykonawcy wystawiać faktury wykonawcy jako o.o.
"Nie interesuje Cię którym podwykonawcą" - to się zgadza, ale najpierw musisz ustalić prawidłowo czy jesteś podwykonawcą.
M52 - pewnie, że straszne to nie jest, ale do końca proste i bezproblemowe też nie.

Jeśli chodzi o dewelopera to ja bym skłaniała się do opinii xyzzz. Trudno nazwać dewelopera wykonawcą, często w momencie prowadzenia prac nie ma jeszcze nabywców mieszkań, więc deweloper raczej zaczyna budowę z własnej inicjatywy, a nie dlatego, że ktoś mu coś zlecił i zawarł z nim umowę. Ponadto tak jak w kom. 1 - deweloper ostatecznie sprzedaje towar, nie usługę.

Spotkałam się też z kwestią refaktur - co jeśli firma zleci nam robotę (np. malowanie pomieszczeń), ale okaże się, że ta firma jest najemcą i refakturuje naszą usługę na wynajmującego - kim wtedy jesteśmy - wykonawcą czy podwykonawcą?

W teorii zwykle wszystko wygląda prosto, a w praktyce zdarzają się takie przypadki, które trudno do tej teorii dopasować :)
Też skłaniałabym się do tego co napisała xyzzz że wykonawca dla dewelopera wystawi fakturę z VAT. Na szkoleniach prowadzący też stoją na takim stanowisku. Deweloper sprzedaje towar a nie usługę
Usługi dla developera - Poradnik VAT nr 1(433) z dnia 10.01.2017.
Poza tym, po dokładnej analizie zapisu w ustawie VAT (art. 17 ust. 1 pkt 8 i 1h) interesuje nas tylko status zlecającego roboty budowlane, dalej nie sięgamy. Czyli jeśli zlecający roboty budowlane będzie czynnym płatnikiem VAT to wystawimy mu fakturę na o.o. i na tym nasza rola się kończy, jeśli będzie zwolniony z VAT (art. 113 ust. 1 i 8) lub będzie to osoba fizyczna to wówczas wystawimy fakturę z VAT.
A wracając do developera, to jeśli zleci nam roboty i będzie czynnym płatnikiem VAT to wystawimy fakturę na o.o. A on jak dalej będzie sprzedawał to on będzie zobowiązany do naliczenia VAT w zależności od tego komu sprzeda.
Przecież przy sprzedaży towarów z załącznika 11 obowiązuje taka sama zasada, interesuje nas tylko kto jest nabywcą.
Muszą być spełnione 2 warunki razem:
- status vat czyli czy czynny
- i czy jestes podwykonawcą robót budowlanych

dlatego musi Cie interesować czy nabywca jest wykonawcą/podwykonawcą rob.bud. czy inwestorem
GosiaM - ale to jest logiczne, że tylko podwykonawca (czynny płatnik VAT) może wystawić fakturę z o.o. na zlecającego (czynny płatnik VAT). Ale tego podwykonawcy już nie interesuje czy ten co mu zlecił jest też podwykonawcą/wykonawcą . Sam fakt wykonywania robót budowlanych znajdujących się w załączniku 14 upoważnia do wystawienia faktury na o.o. A przyjmujący zlecenie wie co ma robić i czy to są roboty budowlane czy nie. Ten który otrzyma fakturę na o.o. od swojego podwykonawcy, to w zależności czy będzie podwykonawcą czy wykonawcą to znów wystawi fakturę na o.o. I ostatni w tej kolejce będzie dopiero zobowiązany przy sprzedaży naliczyć VAT.
W samej ustawie mowa jest tylko o usługodawcy i usługobiorcy. Nie ma podziału na wykonawcę/podwykonawcę czy inwestora.
W art. 17 ust. 1h jest mowa o podwykonawcy:
1h. W przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Czyli każdorazowo trzeba rozpatrywać czy jesteśmy podwykonawcą czy wykonawcą - musimy więc wiedzieć jaką rolę pełni zlecający nam usługę.
> 10. Tak. Bo jeśli ktoś nam zlecił usługę to musimy tylko sprawdzić czy jest czynnym płatnikiem VAT. Jeśli tak to wystawimy mu fakturę z o.o. Jeśli nie jest czynnym płatnikiem VAT to wystawimy mu fakturę z VAT. I tyko tyle. No ale nawet jak jesteśmy wykonawcą to też musimy sprawdzić czy ten co nam zlecił robotę jest czynnym płatnikiem VAT, jeśli tak to faktura z o.o. A więc sprawdzamy tylko tego co nam zlecił robotę i nic więcej.
W ustawie w pkt. 1 h chyba jest błąd bo powinno być "usługobiorca" a nie "usługodawca" bo inaczej cały ten przepis nie miałby sensu (sprzeczność z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 8). Przecież usługodawca nie może być podwykonawcą, może co najwyżej zlecić podwykonawstwo jako usługodawca.
Zwróciłam na to uwagę i przeanalizowałam cały proces budowlany i zamysł VAT i inaczej nie miałoby to sensu.
Po nocnych przemyśleniach doszłam do tego co ustawodawca miał na myśli dodając pkt 1h. Ten punkt jest niejako doprecyzowaniem i dotyczy tylko naszego usługodawcy w tym sensie, że jeśli on też jest już podwykonawcą bo dostał wcześniej zlecenie od kogoś tam to też dotyczy go odwrotne obciążenie.
A więc dalej podtrzymuję swoje stanowisko zaprezentowane na początku, że nie interesuje nas którzy jesteśmy w tym łańcuszku (wykonawca, podwykonawca, podwykonawca podwykonawcy)tylko czy usługodawca (zlecający) jest czynnym płatnikiem VAT i roboty, które nam zlecono są z załącznika nr 14.
I tak dopiero ten co będzie sprzedawał obiekt (lub przeznaczy na własne cele) rozliczy VAT należny.
A jak się sprawa przedstawia wykonawców w konsorcium jak lider rozlicza sie tylko z zamawiającym to jak są traktowani pozostali wykonawcy
"Przecież przy sprzedaży towarów z załącznika 11 obowiązuje taka sama zasada, interesuje nas tylko kto jest nabywcą." - Masz rację, ale Ty tutaj musisz dodatkowo ustalić czy jesteś podwykonawcą. Tak więc interesuje Cie kto jest nabywcą, ale m.in. nabywcą musi być wykonawca lub podwykonawca, aby pojawiło się o.o. Tzn. czy wykonujesz usługi dla innego podwykonawcy lub wykonawcy. Jeżeli wykonujesz usługi dla inwestora to musisz wystawić fakturę z vatem. Oczywiście dodatkowo musi być on czynnym podatnikiem vat i Ty musisz też być czynnym podatnikiem vat.
Developer nie jest wykonawcą dla kupujących od niego lokale czy też dla tych co będą później je od niego wynajmować, bo on dalej nie sprzedaje im usługi budowlanej. On im dalej sprzedaje albo lokal, albo usługę wynajmu lokalu.

Tak więc interesuje Cię jednak kolejność w łańcuszku, bo:
inwestor - wykonawca (i jeżeli Ty jasteś wykonawcą to stwka 8% lub 23%) - podwykonawca (o.o.) - podwykonawca (o.o.) - itd.
Kom. 15. Tak , nawet jak robię roboty budowlane dla developera to też wystawiam na o.o. Natomiast developer dopiero będzie zobowiązany do rozliczenia VAT należnego też w zależności od sytuacji tzn. w zależności komu będzie sprzedawał. Tutaj obowiązuje taka sama zasada jak przy zał. nr 11. Zamieszanie wprowadził ustawodawca dodając pkt 1h, który de facto nic nie wnosi, może tylko tyle, że precyzuje jak usługodawca jest też już podwykonawcą to jego też dotyczy odwrotne obciążenie w przypadku wystawiania faktur dla jego usługodawcy/zleceniodawcy.
Polecam artykuł w Poradniku VAT nr 1(433) - Usługi budowlane świadczone dla developera.
Możesz zacytować fragment z tego artykułu, z którego to wynika? Ja nie mam do niego dostępu.
Przytaczam fragment. Jest to odpowiedź na pytanie czytelnika:
Wśród usług budowlanych, wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, wobec których stosowane będzie odwrotne obciążenie, znajdują się m.in. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych (zarówno prace związane z budową nowych budynków, jak i remontem budynków istniejących). Usługi te zostały wymienione w pozycjach 2 i 3 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, zatem w przypadku gdy świadczone są przez podwykonawców, i spełnione są warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Cdn.
Oznacza to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik świadczący tego rodzaju usługi wystawić powinien na rzecz dewelopera fakturę potwierdzającą wykonanie tych usług, zawierającą adnotację "odwrotne obciążenie". Podatek VAT od tej usługi rozliczy jej nabywca.

Warto również dodać, że podatnik który część usługi realizuje poprzez podwykonawców, z którymi zawarł umowę, będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z faktur przez nich wystawionych, które będą również wystawione jako faktury z odwrotnym obciążeniem.
cdn.
Reasumując
Usługi budowy bloków mieszkalnych świadczone przez podmiot będący ich podwykonawcą, podlegają od 1 stycznia 2017 r. opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia. Podwykonawca powinien wystawić deweloperowi fakturę oznaczoną jako "odwrotne obciążenie" i na podstawie tej faktury podatek VAT z tytułu tej transakcji rozliczy deweloper, czyli nabywca usługi budowlanej.
Zacytuj jeszcze pytanie na jakie jest to odpowiedź. Ważne tutaj jest jaka sytuacja została przedstawiona w pytaniu.
Pytanie brzmiało:
Świadczymy usługi budowy bloków mieszkalnych dla dewelopera, jako podwykonawca. Sami również korzystamy z usług podwykonawców. Czy w sytuacji gdy będę wystawiał fakturę na dewelopera z tytułu świadczonych usług, powinienem zastosować odwrotne obciążenie?

Wg mnie pytanie troszkę źle zadane :) Bo pytający wskazuje, że jest podwykonawcą, więc odpowiadający nie analizuje, jak to jest faktycznie z deweloperem, tylko od razu przyjmuje punkt widzenia pytającego.

Do kom. 11 i 12 - ja mam troszkę inne zdanie :) Nie wydaje mi się, żeby pkt 14h nic nie wnosił - wnosi i to bardzo dużo niestety.
Sądzę, że mowa jest o "usługodawcy", ponieważ cała ustawa o VAT pisana jest z punktu widzenia podatnika - sprzedawcy, więc w tym punkcie wg mnie jest też mowa o podatniku, który wykonuje usługę na czyjąś rzecz - sprzedaje usługę budowlaną, więc jest usługodawcą.
Pomyłka, oczywiście chodzi mi o punkt 1h
Do kom. 13 - konsorcja to kolejne pytanie, na które jak na razie nie ma jasnej odpowiedzi :(
No i w zasadzie trzeba było zacząć od zacytowania pytania :-).
Jeżeli pytający napisałby jestem "Świadczymy usługi budowy bloków mieszkalnych dla dewelopera, jako wykonawca." to odpowiedź brzmiałaby inaczej.

Tak więc tak jak już wcześniej napisałem oprócz ustalenia tego, czy zlecający jest czynnym podatnikiem vat, trzeba ustalić czy świadczymy usługę jako wykonawca czy jako podwykonawca.
Treść pytania brzmi:
"Świadczymy usługi budowy bloków mieszkalnych dla dewelopera, jako podwykonawca. Sami również korzystamy z usług podwykonawców. Czy w sytuacji gdy będę wystawiał fakturę na dewelopera z tytułu świadczonych usług, powinienem zastosować odwrotne obciążenie?"
>25. Zasada jest taka, że ostatni, który sprzedaje te roboty nabywcy rozliczy VAT. W przypadku developera to on będzie rozliczał VAT, a więc wszystkie faktury od wykonawców, podwykonawców będzie otrzymywał na odwrotne obciążenie. On w zależności jakiemu nabywcy będzie sprzedawał mieszkanie/lokal będzie wystawiał faktury z VAT albo też na o.o. jeśli nabywcą lokalu będzie czynnym płatnikiem VAT.

Jeśli chodzi o konsorcja, to w umowie z wykonawcą/generalnym wykonawcą winiem być wskazany lider i na niego winny być wystawiane faktury.
Do kom. 27 "zasada jest taka..." - czy to jest Twoje zdanie na ten temat, czy jakieś stanowisko oficjalne / artykuł?

jeśli chodzi o konsorcja to racja, że faktury wystawiane są na lidera, ale przyznasz, że konsorcjum nie działa na zasadzie "wykonawca - podwykonawcy", więc trudno powiedzieć, czy zgodnie z nowymi przepisami faktury od członków konsorcjum na lidera powinny być wystawiane o.o. czy z VAT.
Czytałam artykuł na temat rozliczania konsorcjum i rozliczania faktur VAT. Niestety nie skopiowałam sobie linku, więc musisz pogrzebać w internecie.
Wg mnie (tak wywnioskowałam z tego artykułu)to dopiero rozlicza VAT inwestor, a więc w niższym obiegu (w tym między członkami konsorcjum o.o. pod warunkiem, że są czynnymi płatnikami VAT).
"Zasada jest taka, że ostatni, który sprzedaje te roboty nabywcy rozliczy VAT" - No i z tym się zgadzam. Przy czym developer zapewne nie będzie sprzedawał robót budowlanych, czyli to nie one będzie je rozliczał. On sprzeda lub wynajmie lokale. Tak wiec on nie jest wykonawcą robót. On żadnych robót nie wykonuje i ich potem dalej nie odsprzedaje.

Wyobraźmy sobie inną sytuację jestem właścicielem lokalu, czynnym podatnikiem vat, zlecam wykonanie prac budowlanych, a lokal który zostanie wyremontowany wynajmę, to jaka ma być na mnie wystawiona faktura? Czy coś to zmieni, że lokalu nie wynajmę i będę używał do własnych potrzeb?
> 30. Cały czas twierdzę, że zapis w p-kcie 1h jest źle sformułowany bo "usługodawca" nie jest nigdy "podwykonawcą". Sam sobie będzie zlecał roboty?
Nawet w komentarzach gofinu nie analizują tego zapisu tylko powtarzają zapis ustawowy, a potem piszą "...Usługi te (czytaj: usługi budowlane) zostały wymienione w pozycjach 2 i 3 załącznika nr 14 do ustawy VAT, zatem zawsze w przypadku gdy świadczone są przez podwykonawców i spełnione sa warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia".
Dlatego dalej twierdzę, że interesuje mnie tylko ten co mi zleca roboty, to on będzie dalej rozliczał ten podatek w zależności komu będzie sprzedawał te roboty/obiekt.
"interesuje mnie tylko ten co mi zleca roboty" - No ale czy ja twierdzę, czy ktoś inny tutaj coś innego?
Jeżeli ten co zleca Ci roboty jest wykonawcą lub podwykonawcą i czynnym podatnikiem vat, to wystawiasz fakturę o.o., a gdy jest inwestorem to wystawiasz fakturę ze stawką 8 lub 23%.

Problemem moze być prawidłowe ustalenie, czy mamy do czynienie z inwestorem czy z wykonawcą (lub podwykonawcą).
XYZZZ - tak, w kom. 27 źle napisałam, bo developer nie sprzedaje robót budowlanych tylko mieszkania/lokale/wynajmuje, a więc w każdym przypadku będzie wystawiał faktury z VAT. Troche się zagalopowałam. Sorry.
" bo "usługodawca" nie jest nigdy "podwykonawcą"" -- a to niby dlaczego ?

A- inwestor
B- wykonawca
c-podwykonawca
D- podwykonawca

czyli usługodawca (zlecający usługę) może być A lub B lub C lub D itd.
>34. Ja to rozumiałam inaczej , że sam sobie nie zleca usług jako podwykonawca i tu się zakręciłam. Ale masz rację, że o to chodziło ustawodawcy w tym p-kcie 1h.
Do kom.34 i wcześniejszych

USŁUGODAWCA to WYKONAWCA usługi, inaczej zleceniobiorca, ten, kto usługę wykonuje, sprzedaje
a nie ten co ją zleca do wykonania!

zleca ZLECENIODAWCA a wykonuje ZLECENIOBIORCA(inaczej usługodawca)
żeby jeszcze bardziej zamotać :)))

zleceniobiorca to inaczej usługodawca

zleceniodawca to inaczej usługobiorca

:))))
No ok :)
co nie zmienia postaci rzeczy
"developer nie sprzedaje robót budowlanych" - no czyli w takim wypadku nie jest, ani wykonawcą, ani też podwykonawcą. Czyli Ty też jeżeli świadczysz dla niego usługi nie jesteś podwykonawcą, bo była byś nim tylko w przypadku świadczenia usług dla wykonawcy lub podwykonawcy.
Reasumując w takim wypadku wystawiasz fakturę z vatem (8 lub 23%).
Żeby troszkę jeszcze zamieszać z tym deweloperem to wkleję zapis z KSR nr 8. Wprawdzie dotyczy to rachunkowości, ale daje pewien obraz jak można rozumieć dewelopera:

Deweloper może realizować dane przedsięwzięcie deweloperskie:
a) zlecając - jako inwestor - wykonawcy budowę nowego budynku oraz przynależnych obiektów infrastruktury lub ulepszenie uprzednio przez siebie nabytego gotowego budynku;
b) budując budynek oraz przynależne obiekty infrastruktury lub ulepszając budynek siłami własnymi (we własnym zakresie); wtedy to deweloper jest zarówno inwestorem, jak i generalnym wykonawcą budowy, która może być realizowana także przy korzystaniu z usług podwykonawców.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.