LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zapomniałam

  [490502]
*MALGOLA | 2011-01-09 22:22:58 | 95.***.***.147
206 roku kupiłam maszyne do mojej działalnosci za 3850 netto -zaks. tylko w ew.vat.Jednak zapomniałam wciagnac ja do sr.trwałych .jak to teraz odkrecic?i co z amortyzacja.maszyna do dzisiaj jest uzywana.

Komentarz 1:  ~maksior | 2011-01-09 22:25:11 | 83.***.***.121

Teraz jako ujawnienie środka trwałego

Komentarz 2:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:28:45 | 95.***.***.147

ALE POMOZ MI JAK TO ZROBIC? bo nie wiem o ujawnieniach. a ile moge amortyzowac.jakie pismo czy protokoł do niego napisac.

Komentarz 3:  ~maksior | 2011-01-09 22:40:38 | 83.***.***.121

Zasady amortyzacji pozostają bez zmian. Wpisuje się do ewidencji i amortyzuje tak jak zrobiłabyś z aktualnie zakupioną taką maszyną. W ewidencji zaznaczasz w treści ujawnienie środka trwałego, wszystko dalej normalnie.

Komentarz 4:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:45:32 | 95.***.***.147

Czy wchodzi tutaj amortyzacja jednorazowa czy 20%

Komentarz 5:  ~hmm | 2011-01-09 22:50:18 | 84.***.***.87

O ile wcześniej jego zakupu nie odniesiono w cieżar kosztów to tak jak w kom.3
Od ujawnionych śt- odpisów amortyzacyjnych nieobjętych dotychczas ewidencją - dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te śt zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. (art. 22h ust. 1 pkt 4 updof).

Komentarz 6:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:51:56 | 95.***.***.147

Nie wliczyłam do kosztow to moge 3835 zł jednorazowa amortyzacja.

Komentarz 7:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:52:31 | 95.***.***.147

Co powinnam w DW opisać?

Komentarz 8:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:52:52 | 95.***.***.147

Bo karte sr trwałego juz załozyłam.

Komentarz 9:  ~maksior | 2011-01-09 22:52:59 | 83.***.***.121

Jak spełniasz warunki jako mały podatnik, możesz amortyzować jednorazowo

Komentarz 10:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:53:48 | 95.***.***.147

Moze ze od sr.trwałego -ujawnionego dokonano am.jednorazowej

Komentarz 11:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:54:10 | 95.***.***.147

Tak jestem małym podatnikiem

Komentarz 12:  ~hmm | 2011-01-09 22:54:30 | 84.***.***.87

Jednorazowa zależy od wartości, widzę, że śt kosztowało powyżej 3,5 tys. więc nie można jednorazowo, chyba że chodzi co o jednorazową amortyzację "de minimis" dla rozpoczynających dg lub malych podatników, ale ona weszła zdaje się, że dopiero od 2007 r.?

Komentarz 13:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:55:02 | 95.***.***.147

W karcie wpisałam date przyjecia 1.1.2010 czy dobrze?

Komentarz 14:  ~maksior | 2011-01-09 22:55:35 | 83.***.***.121

Robisz DW ?
Dlaczego wpisu w koszty nie robisz na podstawie ewidencji środków trwałych ?

Komentarz 15:  ~hmm | 2011-01-09 22:56:32 | 84.***.***.87

A zakup był w 2006.... powiem szczerze nie wiem jak w takim przypadku z amortyzacją de minimis w przypadku ujawnienia st z r.2006.

Komentarz 16:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:57:07 | 95.***.***.147

Bo ja do kazdego sr.trwałego mam osobne" karty srodka trwałego"

Komentarz 17:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:58:40 | 95.***.***.147

To ile w/g ceny za 2010 rok moge zrobic odpisu? nie bede bawic sie w amortyzacje jednorazowa.

Komentarz 18:  *MALGOLA | 2011-01-09 22:59:41 | 95.***.***.147

Do pkir zawsze na koniec roku wpisuje w koszty odpisy roczne

Komentarz 19:  ~maksior | 2011-01-09 23:03:55 | 83.***.***.121

<Bo ja do kazdego sr.trwałego mam osobne" karty srodka trwałego">
W porządku.
<W karcie wpisałam date przyjecia 1.1.2010 czy dobrze?>
ten dzien ? rok ? - mnie się nie podoba.

<A zakup był w 2006.... powiem szczerze nie wiem jak w takim przypadku z amortyzacją de minimis w przypadku ujawnienia st z r.2006>

Nie ma problemu/zastrzeżenia w przypadku /ujawnienia środka/

Komentarz 20:  ~hmm | 2011-01-09 23:04:29 | 84.***.***.87

Kom,13 - wpisałabym do eśt 31.12.2010 jako datę ujawnienia śt (pod datą inwentaryzacji) i wówczas odpisy amortyzacyjne zaczęłyby się od 01.01.2011).
Jesli chodzi o roczny/miesięczny odpis to najpierw ustal cóż to za maszyna, jakie kśt i jaką stawkę amortyzacyjną znalazłaś dla niej?

Komentarz 21:  ~hmm | 2011-01-09 23:06:47 | 84.***.***.87

Do kom. 19, czyli nawet jesli zakup był w roku 2006, to pod datą ujawnienia st można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w roku 2011? To dobrze.

Komentarz 22:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:07:05 | 95.***.***.147

A czemu sie nie podoba ja zorientowałam sie w grudniu 2009 jak robiłam przeglad sr.trw.i odpisow na koniec roku za 2009

Komentarz 23:  ~maksior | 2011-01-09 23:07:37 | 83.***.***.121

Zmieniłaś zdanie?
Ujawniasz od 01.01.2010 i liniowa amortyzacja?, można i tak. Na koniec roku można odliczyć roczny odpis (wybrana metoda).

Komentarz 24:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:08:22 | 95.***.***.147

Rok 2006 robiło mi biuro rachunkowe dlatego nie zauwazyłam.wproiwadzono fv do ew.wat .a w kpir nie figuruje,

Komentarz 25:  ~hmm | 2011-01-09 23:09:40 | 84.***.***.87

Zakręciłaś teraz Małgola:)

Komentarz 26:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:11:11 | 95.***.***.147

Czyli moge amortyzacje roczna zrobic odI-XII /10.Mnie wyszło 767 przy stawce 20% .prosze sprawdz czy dobrze?

Komentarz 27:  ~maksior | 2011-01-09 23:11:13 | 83.***.***.121

<czyli nawet jesli zakup był w roku 2006, to pod datą ujawnienia st można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w roku 2011?>

Potwierdzenie znalazłem w odpowiedzi podsekretarza stanu Ministerstwa Finansów z dnia 03 lipca 2008 r. na interpelację poselską nr 3486.

Komentarz 28:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:11:40 | 95.***.***.147

A co zakreciłam

Komentarz 29:  ~hmm | 2011-01-09 23:13:36 | 84.***.***.87

Do kom. 24. to czemu nie zareagowałaś w grudniu 2009? Głosno myślę . Może ujawnij śt w 11.2010 i w 12.2010 jednorazowo amortyzuj jako mały podatnik, skoro maksior pisze , że można i ujawnienie st w roku rok 2010 będziesz mieć z głowy.

Komentarz 30:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:13:50 | 95.***.***.147

A jak jest przyjecie 1.1.2010 -wtedy nie zrobiłam amortyzacji jednorazowej.

Komentarz 31:  *Repetek | 2011-01-09 23:14:17 | 217.***.***.6

Ujawniłaś w grudniu 2009 - wpisujesz do EŚT - amortyzacja od nastepnego m-ca po wprowadz. do EŚT = od stycznia 2010

jeżeli miałas/ksiegowałaś w ciagu roku miesieczne odpisy amortyzacyjne = korekta każdego m-ca
jeżeli w ciągu roku nie było żadnych odpisów amortyzacyjnych = całość amortyzacji ujawnionego ŚT w KUP grudnia 2010

Komentarz 32:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:15:55 | 95.***.***.147

Czli do kpir wejsc z dw -amortyzacja jednorazowa srodka ujawnionego?

Komentarz 33:  ~hmm | 2011-01-09 23:16:19 | 84.***.***.87

Ujawniłaś w 01.2010? to w ostatnia szansa na jednorazową amort. w 12.2010.

Komentarz 34:  ~maksior | 2011-01-09 23:17:08 | 83.***.***.121

<Mnie wyszło 767 przy stawce 20%>
Mnie tak nie wychodzi. Jak liczyłaś ?

Komentarz 35:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:17:16 | 95.***.***.147

Czyli te 3835zł netto

Komentarz 36:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:18:35 | 95.***.***.147

767 to jest za cały rok przez 5 lat

Komentarz 37:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:19:08 | 95.***.***.147

5X767=3835

Komentarz 38:  *Repetek | 2011-01-09 23:21:49 | 217.***.***.6

Magola - proponuję nie komplikować sobie sprawy
"ujawnij" ŚT w grudniu 2010 = KUP poprzez jednorazowy odpis w grudniu 2010

Komentarz 39:  ~maksior | 2011-01-09 23:22:12 | 83.***.***.121

Zakręcasz Malgola
<kupiłam maszyne do mojej działalnosci za 3850 netto -zaks. tylko w ew.vat>
<Czyli te 3835zł netto>

Czy nie pora spać ?

Na mnie tak. Dobranoc.

Komentarz 40:  *MALGOLA | 2011-01-09 23:24:52 | 95.***.***.147

Dziekuje za poswiecony czas.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekDochodowy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60