LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Wypowiedzenie zmieniające na okresie ochronnym

  [735280]
~ew@ | 2013-05-22 15:10:22 | 95.***.***.84
Jakie prawa ma pracownik, który jest w okresie ochronnym przed emeryturą?
Teść pracuje w firmie od 20 lat na stanowisku kierowniczym.
Obecnie wszedł już w okresie ochronny.
Oświadczyli teraz ustnie, że od kolejnego miesiąca zmieniają mu warunki pracy
i będzie zaopatrzeniowcem. I tyle. Żadnych informacji na piśmie.
Czytałam, że faktycznie pracodawca może oddelegować go do innej pracy ale tylko na 3 m-ce w roku.

Jak postąpić, jakie faktycznie ma prawa?
To że wcześniej był kierownikiem i to sporej firmy, a teraz ma być zaopatrzeniowcem to jest degradacja.
Co w sytuacji jak nie przystąpi to wyznaczonej pracy?
Proszę o pomoc mądre głowy ;-))

Komentarz 1:  *Aroma | 2013-05-22 15:31:40 | 89.***.***.100

Zajrzyj do art. 43 kp

Komentarz 2:  ~ew@ | 2013-05-22 15:38:35 | 95.***.***.84

1. Nie nastąpiła utrata uprawnień przez pracownika.
2. Nie zmieniły się zasady i sposób wynagradzania w firmie.
3. Utrata zdrowia może właśnie nastąpić w dziale zaopatrzenia, gdyż teść ma problemy z kręgosłupem.

Akurat w obecnej pracy zarządza grupa pracowników i nie wykonuje prac fizycznych. Co najwyżej przejdzie w metrówką.
Firma chce się go pozbyć aby wpuścić kogoś nowego na jego miejsce.

I jak tu się zachować?

Komentarz 3:  *Aroma | 2013-05-22 15:47:22 | 89.***.***.100

Poczekajcie na rozwój wypadków ...pracodawca zapewne zechce przeprowadzic cała te operacje za porozumieniem stron, na co chyba pracownik nie wyrazi zgody. Jesli pracownik otrzyma wypowiedzenie zmieniające moze sie odwołac do sądu pracy.

Komentarz 4:  ~xz | 2013-05-22 18:57:27 | 178.***.***.36

Z artykułu, Rzeczpospolita 15-05-2013 r....pracownicy w wieku emerytalnym podlegają wzmożonej ochronie przed wypowiedzeniem....i dalej...osoba w wieku przedemerytalnym, która podlega ochronie przed wypowiedzeniem, nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni jej warunki płacy i pracy. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Obowiązują jednak dwa wyjątki od tej zasady: po 1 - pracownikowi chronionemu można złożyć wypowiedzenie zmieniające, gdy stało się to konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u tego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik, po 2 - pracodawca może wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jeśli orzeczeniem lekarskim stwierdzno, że zatrudniony utracił zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy albo nastąpiła niezawiniona przez niego utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.
.... i dalej

Komentarz 5:  ~xz | 2013-05-22 19:00:39 | 178.***.***.36

Zakaz wypowiadania nie oznacza też, że z pracownikiem nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia, jeśli zajdą okoliczności zmuszające pracodawcę do takiej decyzji.... ale to pewnie dotyczy jakiejś nietypowej, szkodliwej sytuacji, której teść na pewno nie "popełnił"
Generalnie artykuł jest o wypowiedzeniu umowy o pracę, ale fragment mówi też o zmianie warunków pracy i płący

Komentarz 6:  ~ew@ | 2013-05-23 12:05:44 | 79.***.***.119

Dziękują bardzo za pomoc

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60