LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy a KUP i ulga?

  [463264]
~kropka123 | 2010-10-05 21:23:36 | 212.***.***.156
Czy ulgę i KUP wpisuję do programu komputerowego obliczającego płace tylko wtedy jeśli jest wynagrodzenie za pracę choćby jeden dzień w miesiącu?
A jeśli mam w jednym miesiącu tylko wynagrodzenie chorobowe lub wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy (zatrudniamy 30osob wiec placimy zasilek) to nie uwzględniam KUP i ulgi czy uwzgledniam?
Jaki przepis o tym mówi?
Podpowie ktoś?

Komentarz 1:  *Peterka | 2010-10-05 21:34:44 | 193.***.***.200

Uwzględniasz zawsze jeśli jest choćby jeden dzień wynagrodzenia za pracą albo choćby jeden dzień wynagrodzenia za czas pracy.

Komentarz 2:  *Peterka | 2010-10-05 21:35:05 | 193.***.***.200

...za czas choroby miało być.

Komentarz 3:  ~kropka123 | 2010-10-05 21:51:31 | 212.***.***.156

Czyli nie uwzględniam tylko jesli mam zasilek chodobowy przez caly miesiac?

Komentarz 4:  *Peterka | 2010-10-05 21:53:33 | 193.***.***.200

Dokładnie !

Nawet jak masz TYLKO jeden dzionek wynagrodzenia chorobowego-ulga należy się

Komentarz 5:  ~kropka123 | 2010-10-05 21:58:09 | 212.***.***.156

A gdzie to znajde w przepisach? Bo koleżanka mi powiedziala zupelnie cos innego i chcialabym jej czarno na bialym pokazac

Komentarz 6:  *Peterka | 2010-10-05 22:01:59 | 193.***.***.200

KUP i ulga to rzeczy przynależne wypłatom ze stosunku pracy.I wynagrodzenie za czas pracy i za czas choroby są wynagrodzeniami ze STOSUNKU PRACY.

Komentarz 7:  *Peterka | 2010-10-05 22:02:12 | 193.***.***.200

Poszukam

Komentarz 8:  *Peterka | 2010-10-05 22:05:51 | 193.***.***.200

Wynagrodzenie chorobowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof.

Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego podlegają opodatkowaniu jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof.

W przypadku gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy (w tym także wynagrodzenie chorobowe), to przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia koszty uzyskania przychodu.
Zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych pracodawca ustala od łącznej kwoty przychodu. Natomiast koszty uzyskania przychodu może odliczyć wyłącznie od przychodu z tytułu stosunku pracy i tylko do wysokości tego przychodu.

Komentarz 9:  *Peterka | 2010-10-05 22:08:39 | 193.***.***.200

Czyli skoro wyn. za czas choroby traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof.-kup i ulga się należą jak od normalnego wynagrodzenia.
(Ulga pod warunkiem złożenia PIT-2)

Komentarz 10:  ~kropka123 | 2010-10-05 22:31:49 | 212.***.***.156

Wielkie dzięki, dużo mi to pomogło
dobrej nocki życzę :)

Komentarz 11:  ~kropka123 | 2010-10-06 07:44:12 | 87.***.***.204

Jeszcze wrócę do tematu:
a co z KUP i ulgą w przypadku zasiłku chorobowego za cały miesiąc?
mam uwzględniać czy nie? Zasiłek wypłaca pracodawca

Komentarz 12:  *Mariaem | 2010-10-06 07:45:53 | 83.***.***.188

Kup wówczas nie uwzględniasz - ale tylko gdy za cały miesiąc jest zasiłek i nic więcej. Ulgę uwzględniasz.

Komentarz 13:  ~kropka123 | 2010-10-06 07:55:23 | 87.***.***.204

A skąd to wiadomo? Mogę o jakiś artykuł prosić?

Tak, zasiłek chorobowy był przez cały miesiąc wrzesień w tym przypadku- na LP będzie wiec tylko zasiłek (bez wyn. chorobowego i bez wyn. za pracę)

Komentarz 14:  ~kropka123 | 2010-10-06 07:56:32 | 87.***.***.204

A jeszcze dodam pytanie o ulge i KUP: jeśli wypłacam odprawę (tylko odprawę) już po zwolnieniu pracownika to czy uwzględniam KUP i ulgę czy nie?

Komentarz 15:  *Mariaem | 2010-10-06 07:59:16 | 83.***.***.188

Podstawa prawna:
art. 22 ust. 2 updof:

2. Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:

1) wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

2) nie mogą przekroczyć łącznie 2.002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,
(...)

itd.

Do każdego wynagrodzenia ze stosunku pracy stosujemy kup - a wynagrodzenie chorobowe, za urlop, dodatki --- to wynagrodzenie ze stosunku pracy. Natomiast zasiłki np. chorobowy, opiekuńczy i inne nie są wynagrodzeniem ze stosunku pracy ale świadczeniami finansowanymi przez ZUS.

Komentarz 16:  *Aroma | 2010-10-06 08:01:50 | 89.***.***.234

Przy wypłacie odprawy po ustaniu stosunku pracy stosujesz kup, ale ulgi w podatku juz nie, bowiem PIT-2 funkcjonuje tylko w czasie zatrudnienia. Pamietaj jednak, ze kup mozna zastosowac tylko 1 raz w m-cu.
/A odprawa powinna byc wypłacona w ostatnim dniu zatrudnienia/

Komentarz 17:  *Mariaem | 2010-10-06 08:05:28 | 83.***.***.188

Co do ulgi, to podstawa prawna jej stosowania jest w art. 32 ust. 3 updof:

3. Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,

4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5) ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Komentarz 18:  ~kropka123 | 2010-10-06 08:18:13 | 87.***.***.204

Do kom 16
odprawa została wypłacona miesiąc po ustaniu zatrudnienia (wraz z odsetkami) ale nie uwzględniliśmy ani KUP ani ulgi ;/

Komentarz 19:  *Aroma | 2010-10-06 08:20:17 | 89.***.***.234

Trudno, zostaw to jak jest. Pracownik w rozliczeniu rocznym bedzie mógł wykazac za dany m-c kup, tylko dobrze byłoby, gdyby o tym wiedział.

Komentarz 20:  ~kropka123 | 2010-10-06 08:24:19 | 87.***.***.204

Do kom 19
ale zastanawiam się czy byłoby to dobre, gdybym uwzględniła kolejne KUP?
Pracownik pracował do 31.03
ma od stycznia do marca uwzględnione 3*KUP. Czy nie byłoby błędem gdybym mu dodała czwarte KUP licząc odprawę?
Bo przecież jakbym mu liczyła wyn za pracę + odprawa to za marzec byłyby 1*KUP
Mam rację?

Komentarz 21:  *Aroma | 2010-10-06 08:28:07 | 89.***.***.234

Gdybys wypłaciła wszystko w marcu liczyłabyś 1xkup za marzec, w sumie 3xkup ; a ze wypłacasz odprawe po ustaniu zatrudnienia to stosujesz kup.

Komentarz 22:  ~kropka123 | 2010-10-06 08:29:50 | 87.***.***.204

Dzięki, nie do ogarnięcia to dla mnie ;)
zaczynam raczkowac w płacach dopiero a to wszystko takie skomplikowane ;P

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekDochodowy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60