LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Wniosek o emeryturę

  [759958]
~osoba fizyczna | 2013-09-08 11:46:38 | 80.***.***.133
Pracodawca urodzonym przed 1 stycznia 1949 ma obowiązek sporządzenia i przekazania wniosku emerytalnego wraz z dokumentacją do organu rentowego. Urodzeni po 31 grudnia 1948 co do zasady sami powinni złożyć taki wniosek w organie rentowym. Czy w takim wypadku pracodawca może odmówić przyjęcia takiego wniosku a tym samym przekazania do organu rentowego, ograniczając się tylko do wydania zaświadczeń itp?

Komentarz 1:  *Witch | 2013-09-08 12:03:09 | 83.***.***.182

Z ustawy o emeryturach i rentach z FUS:
Art. 182. Ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., do których nie stosuje się art. 46-47, 50, 50a oraz 50e, zgłaszają wnioski o emeryturę bezpośrednio w organie rentowym.

Komentarz 2:  ~osoba fizyczna | 2013-09-08 12:13:00 | 80.***.***.133

Ok, zgłaszają bezpośrednio w organie rentowym, ale czy przed zgłoszeniem mogą zwrócić się o pomoc do pracodawcy a ten może odmówić POMOCY?! bo trafiłam na komentarz z którego wynika, że mimo wszytsko pracodawca nie powinien odmówić

Komentarz 3:  ~osoba fizyczna | 2013-09-08 12:13:10 | 80.***.***.133

Ok, zgłaszają bezpośrednio w organie rentowym, ale czy przed zgłoszeniem mogą zwrócić się o pomoc do pracodawcy a ten może odmówić POMOCY?! bo trafiłam na komentarz z którego wynika, że mimo wszytsko pracodawca nie powinien odmówić

Komentarz 4:  *Witch | 2013-09-08 12:18:04 | 83.***.***.182

Z Ustawy wynika, że może odmówić złożenie wniosku w zus, ale w wypełnieniu dokumentacji może pomóc.
Ma nawet obowiązek wystawienia np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu RP-7 i innych niezbędnych dokumentów

Komentarz 5:  ~osoba fizyczna | 2013-09-08 12:30:21 | 80.***.***.133

Tak jak myślałam.
Pomóc w zebraniu całej dokumentacji powinien pomóc, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności. Ale jeśli chodzi o sam fakt złożenia wniosku, to ubezpieczony powinien już sam załatwić;)

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60