LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Usługi telekomunikacyjne a VAT

  [771504]
~krupnik | 2013-10-21 15:42:13 | 194.***.***.120
Witam,
na podstawie jakiego przepisu możemy odliczać vat naliczony od faktury za usługi telekomunikacyjne na której nie ma NIP-u nabywcy?

Komentarz 1:  *Ell | 2013-10-21 15:46:23 | 213.***.***.149

Rozp. fakturowe par 5 ust.4 - czego może nie zawierać f-ra

Komentarz 2:  *Beciazz | 2013-10-21 15:50:06 | 83.***.***.86

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

Dz. U. z 2011 r. nr 68, poz. 360 ze zm.

"§ 5. (...)
4. Faktura może nie zawierać:
(...)
3) w przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy - danych określonych w ust. 1 pkt 5, z wyjątkiem przypadku, gdy korzystając z możliwości określonej w pkt 6, w fakturze nie są podawane dane określone w ust. 1 pkt 3 dotyczące nabywcy;"

a ust. 1 pkt 5 brzmi:
"5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. b;"

Komentarz 3:  ~kurpnik | 2013-10-21 16:34:42 | 194.***.***.120

Słyszałem niestety że w praktyce różne US kwestionują taką interpretację zamieszczonych powyżej przepisów i niestety nie honorują Vatu odliczonego z faktur telekomunikacyjnych bez NIP-u...

Komentarz 4:  *Ell | 2013-10-21 16:39:58 | 213.***.***.149

Przepraszam, ale co ma interpretacja US? Przepis wyraznie nie mówi, ze f-ra za ww usługi może nie zawierać NIP i to nie ogranicza prawa do odliczenia vat.

Zatem, otrzymanie faktury VAT dokumentującej zakup usług telekomunikacyjnych bez wykazanego NIP-u nabywcy, nie ogranicza prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tej fakturze.
Urząd Skarbowy w Myśliborzu US.RPP-415/VAT/71/04

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekVAT.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60