LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Umowa zlecenie - składka wypadkowa

  [775586]
~Gosia_1979 | 2013-11-06 14:55:53 | 5.***.***.67
Mam umowę zlecenie z obcym pracownikiem, zarabia nie mniej niż minimalne 1600 zł,. Ma ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zlecenie było wykonywane poza siedzibą pracodawcy i czy ja mam mu liczyć wypadkową czy też nie???

Komentarz 1:  *Kolezanka | 2013-11-06 14:57:23 | 83.***.***.202

Zawsze liczysz składkę wypadkową
oczywiście jeśli podlega składkom społecznym

Komentarz 2:  *Mija | 2013-11-06 14:58:01 | 95.***.***.113

Obecnie nei ma żadnego znaczenia gdzie zlecenie było wykonywane - opłaca się składki społeczne obowiązkowo opłacasz składke wypadkową.

Komentarz 3:  ~Gosia_1979 | 2013-11-06 15:03:21 | 5.***.***.67

A mozecie mi podpowiedziec gdzie jest to zapisane, bo jak czytalam w necie to tak wlasnie pisali a w ustawie o systemie ubezpieczeń spolecznych jest na pisane ze jak nie jest w siedzibie to sie nie nalicza i dlatego zadalam to pytanie.

Komentarz 4:  *Mija | 2013-11-06 15:13:54 | 95.***.***.113

A bo musisz sobie otworzyć aktualną ustawę a nie tą z 2009 roku - wtedy się to zmieniło.

Komentarz 5:  ~Gosia_1979 | 2013-11-06 15:16:30 | 5.***.***.67

Mam otwarta aktualna ze zmianami w 2013 ustawe i tam jest napisane w art.12 ust 4 ze osoby wymienione w art.1 ust4 nie podelgaja wypadkowemu gdy praca jest wykonywana poza siedziba zleceniodawcy.

Komentarz 6:  *Mija | 2013-11-06 15:19:28 | 95.***.***.113

Czekaj ... a ten twój zleceniobiorca w ogóle opłaca u Ciebie składki społeczne?

Komentarz 7:  ~Gosia_1979 | 2013-11-06 15:20:16 | 5.***.***.67

Tak chce mieć emerytalna i rentowa miec potrącona.

Komentarz 8:  *Mija | 2013-11-06 15:20:36 | 95.***.***.113

Art. 12. 1. Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

2. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne, posłowie do Parlamentu Europejskiego, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 lipca 2004 r. o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 11, 19 i 20 oraz art. 7.

2a. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 21.

3. (uchylony)

Komentarz 9:  *Mija | 2013-11-06 15:21:06 | 95.***.***.113

To jest z aktualnej ustawy.

Podaj linka, z którego korzystasz...

Komentarz 10:  ~Gosia_1979 | 2013-11-06 15:24:11 | 5.***.***.67

To u mnie inaczej jest to zapisane dlatego mnie to zmyliło... sorki za zamieszanie.

u mnie jest taki zapis: i ta 3.uchylony to moje niedopatrzenie, dlatego ze wcześniej napisali ten 3 punkt a potem jest uchylony.

Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
2. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne, posłowie do Parlamentu Europej-skiego, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 lipca 2004 r. o uposaże-niu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w Rzeczypospolitej Pol-skiej, oraz osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 11, 19 i 20 oraz art.7.
2a. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 21.
3. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, jeżeli wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działal-ności zleceniodawcy.
3. (uchylony).

Komentarz 11:  *Mija | 2013-11-06 15:25:40 | 95.***.***.113

No to podaj tego linka, zobaczymy co to takiego :)

Komentarz 12:  ~Gosia_1979 | 2013-11-06 21:51:18 | 83.***.***.18

To jest zapisane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych która dzisiaj ściągnelam ze strony sejmowej, czyli jakby nie bylo to jest to wiarygodne źródło.

Komentarz 13:  *Repetek | 2013-11-06 22:10:06 | 217.***.***.6

Gosia - zmiana weszła w zycie z dn. 01.01.2010 / od tego dnia wszystkie zlecenia które podlegaja pod społeczne (obojętnie gdzie jest wykonywane zlecenie) podlegają pod wypadkową

Komentarz 14:  ~Gosia_1979 | 2013-11-07 14:16:55 | 5.***.***.67

Bardzo serdecznie dziękuję za wyjaśnienie i pomoc.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.RozliczenieWynagrodzenia.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60