LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

TOWAR Z CHIN PROSZE O POMOC

  [474839]
*Darka | 2010-11-17 18:26:44 | 188.***.***.223
Zakupilismy towar z Chin, wystawili nam fakture w 11/2010. Odprawe pzrygotuje agencja celna-zapłacimy cło i vat.
1. VAT do deklaracji zaksiegujemy z SAD-tylko z jak data...data otzrymania SAD czy wystawienia SAD
2. Jak zaksiegowac do kpir-metoda uproszczona, jesli faktura jest z 11/2010 a towar bedzie 12/2010
3. Czy vat odliczam w rejestrze importu, i bedzie nalezny i naliczonyjak przy WNT, czyli nie odlicze od zakupu wcale bo sie zeruje
4. Co z cłem-czy powieksza wartosc do kpir

Komentarz 1:  *Gosia123 | 2010-11-17 18:41:56 | 85.***.***.216

VAt z dokumentu SAD odliczasz na zasadach ogólnych.
Jesli masz sad to znaczy że jest już towar z Chin. Przecież UC nie wystawi SAD-u jak nie przyjdzie towar.
Dlaczego piszesz do WNT przecież to nie towar z UE. Koszty cła powiększają wartosć
zeny zakupu towaru

Komentarz 2:  *Darka | 2010-11-17 18:50:52 | 188.***.***.223

Jak ksieguje vat z SAD to mam nalezny i naliczony..o to pytam
pod jaka data ksieguje w kpir-wystawienia faktury

Komentarz 3:  *Repetek | 2010-11-17 19:00:43 | 217.***.***.6

Ja ksiegujesz SAD to nie masz VAT nalezny i naliczony (to nie jest WNT skoro towar przyszedł prosto z Chin)

w kpir w zasadzie w dacie wystawienia FV

ale - (poniewaz towar przybywa z daleka) możesz zaksiegować zgodnie z rozporz. MF odnosnie prowadz. kpir

§ 17. 1. Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Komentarz 4:  *GosiaM | 2010-11-17 19:06:05 | 83.***.***.252

Jak zapłaciłaś vat to nie masz proc.uproszczonej więc nie masz należnego i naliczonego vat a tylko sam vat naliczony , który to odliczasz tak jak z f.vat na zasadach ogólnych

Komentarz 5:  *Darka | 2010-11-17 19:06:48 | 188.***.***.38

Czyli w vat bedzie to import usług i vat naliczony jak normalny zakup krajowy...
a własnie w tym kpir to nie wiem juz sama, a jak Ty ksiegujesz... bo jak towar przyjdzie w 1/2011 to wtedy w spisie natury wykaze cos czego nie mam, ale sa interpretacje ze ksiegowac w dacie wystawienie faktury. Raczej tak zawsze ksiegowałam

Komentarz 6:  *GosiaM | 2010-11-17 19:10:21 | 83.***.***.252

Jaki import usług ?
masz import towaru i rozliczasz vat z SAD tak jak z faktury vat

do kpir w dacie wystawienia faktury

Komentarz 7:  *Darka | 2010-11-17 19:26:50 | 188.***.***.50

1 Tak import towarów miał byc..czyli z do vat z data sadu
2 a jak towar pzyjdzie w 1/2011.....
3 to w kpir i w vatbedzie w innych miesiacach

Komentarz 8:  ~hmm | 2010-11-17 19:27:01 | 84.***.***.87

W deklaracji vat-7 wykazujesz tylko vat naliczony w poz.51,52, mnie ma żadnego importu usług i nie wykazujesz nic więcej w deklaracji. Vat z cłem zapłaciłaś do urzędu celnego, więc masz prawo go odliczyć w deklaracji.

Komentarz 9:  ~hmm | 2010-11-17 19:28:54 | 84.***.***.87

A jak towar przyjdzie w 1/2011,to ujmij go w 1/2011, masz już to napisane w kom.3.

Komentarz 10:  *Darka | 2010-11-17 19:32:14 | 89.***.***.30

A jak przyjdzie w 2010 to zaksiegowac w dacie wystawienia faktury

Komentarz 11:  ~hmm | 2010-11-17 19:43:49 | 84.***.***.87

To zaksięguj w kpr w dacie otrzymania faktury i sadu, bo pewnie przyszły razem, będziesz mieć wtedy właściwą cenę zakupu (wartość z fry + cło z sadu = kol.10)

Komentarz 12:  *Repetek | 2010-11-17 19:45:22 | 217.***.***.6

Darka - jak towar przyjdzie w 2010 to ksiegujesz w dniu dostawy (§ 17. 1.) - chyba że FV jest z tego samego m-ca co data dostawy towaru

Komentarz 13:  ~hmm | 2010-11-17 19:53:30 | 84.***.***.87

Http://kpir.wieszjak.pl/dowody-ksiegowe/232946,Kiedy-ujac-import-towarow-w-kpir.html

Tu masz dokładne wyjaśnienie, mam nadzieję, że wszystko będzie jasne.

Komentarz 14:  *Darka | 2010-11-17 20:06:29 | 188.***.***.214

A mozna w dniu wystawienia towaru, tak mówia w kip wiec czy wtedy tez moge..

Komentarz 15:  *Repetek | 2010-11-17 20:07:44 | 217.***.***.6

Chyba ..w dniu otrzymania towaru = możesz (§ 17. 1.)

Komentarz 16:  *Darka | 2010-11-17 20:08:33 | 188.***.***.214

Czytałam juz to....ale dalej nie wiem,wole zaksiegowac w dacie wystawienia faktury...czy to dobrze jest

Komentarz 17:  *Repetek | 2010-11-17 20:14:18 | 217.***.***.6

Też będzie ok - zgodnie z art. 22 6b ust. o pdof

Komentarz 18:  *Darka | 2010-11-17 20:20:18 | 188.***.***.1

To jest odwieczny problem, róznica miedzy ustawa a rozporzadzeniem, a jak na to us to nie wiem....sa na to interpretacje tylko czy us to uznaja. a Ty jak ksiegujesz

Komentarz 19:  *Repetek | 2010-11-17 20:24:18 | 217.***.***.6

Ja ksieguje zgodnie z ustawą / w dacie wystawienia Fv
zgodnie z zasadą - skoro kupiłam towar to on jest juz mój - czyli towar w drodze/ jak przyjdzie później

Komentarz 20:  *Darka | 2010-11-17 20:28:04 | 188.***.***.1

Ja tez tak robie, a jeszce pytanie, towar zaksieguje na podstawie faktury w 11/2010 a towar bedzie w 12/2010 a co z cłem, zaksieguje w 12/2010 z sadu w 10 kolumne

Komentarz 21:  ~hmm | 2010-11-17 20:35:43 | 84.***.***.87

Jeśli masz frę wczesniej to możesz zaksięgować koszt już na podstawie fry. Cło dopiszesz w m-cu otrzymania sadu. Ja osobiście , ale tylko w przypadku importu, księguję koszt pod datą otrzymania towaru, sadu i fry, bo przychodzą razem. Oczywiście plus adnotacja z jakich przyczyn została zaburzona chronologia.

Komentarz 22:  ~hmm | 2010-11-17 20:37:38 | 84.***.***.87

Nie musze pilnować czy wpisałam już fręm czy nie czy mam wpisać jeszcze cło i nie ma problemu na przełomie roku.

Komentarz 23:  *Darka | 2010-11-17 20:37:43 | 188.***.***.1

A dlaczego w przypadku tylko importu....bo towar idzieeeeee długo. Ja fakture juz mam, a towar przyjdzie

Komentarz 24:  ~hmm | 2010-11-17 21:13:07 | 84.***.***.87

Skoro jesteś pewna, że towar będzie odprawiony w tym roku to księguj frę, ja tylko wiem, że towar z Chin może iść nawet do 3 m-cy.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekVAT.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60