LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

świadczenie usług dla UE i nie tylko

  [394152]
*Tujoasia | 2010-02-07 12:23:06 | 89.***.***.61
Wystawiam faktury dla podatników spoza unii i dla tych z UE. Są to usługi składowania w chłodni, opłaty za cumowanie, przeładunek. Czyli są opodatkowane wg ogólnej zasady w miejscu usługobiorcy, u nas np. Usługi fizycznie wykonywane są w Polsce.
Jaki paragraf rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur należy podać na fakturze 5 ust.15 czy paragraf 25 ust.4 czy inną podstawę, odnośnie usług świadczonych
1) dla krajów spoza UE
2) dla krajów z UE?
Czy musi być Nip nabywcy. Jeśli tak, to jaki unijny polski, inny?

Komentarz 1:  *Tujoasia | 2010-02-07 12:23:15 | 89.***.***.61

Moje pytanie wynika z tego, że powołując się na paragraf 25 muszę świadczyć usługi wg art. 100 ustawy, a tam jest mowa, że świadczę usługi na terytorium państwa członkowskiego. W moim przypadku świadczę usługi w kraju. Czy określona tam stawka 0% lub zwolnienie dotyczy stawki w naszym kraju, czy u nabywcy? w związku z tym nie wiem czy mam się rejestrować dla celów UE.
wg mnie wspomniany wcześniej paragraf 5 odnosi się do faktur wystawianych przez kontrahentów zagranicznych a nie dla kontrahentów zagranicznych, ponieważ powołują się tam na art. 17 ust. 1 pkt 4 lub ustawy o vat.

Komentarz 2:  *GosiaM | 2010-02-07 16:32:53 | 79.***.***.211

Jak miejscem świadczenia jest Polska to stosujesz stawkę vat krajową i nie musisz sie rej.do VAT-UE obojętnie kto będzie odbiorcą

Komentarz 3:  *Tujoasia | 2010-02-07 17:03:54 | 89.***.***.61

Miejscem świadczenia jest kraj nabywcy wg art. 28 b, bo odbiorcą jest PODATNIK z UE albo z kraju trzeciego. Miejscem fizycznego wykonania usługi jest Polska.
Jaki paragraf rozporządzenia mnie obowiązuje 5 czy 25? Co wtedy z rejestracją?

Komentarz 4:  *GosiaM | 2010-02-07 18:01:15 | 79.***.***.211

Przecież miejsce świadczenia dla vat nie musi być miejscem fizycznego świadczenia usługi bo by wyszły jakieś paranoje

za składowanie to raczej usługa na nieruchomości czyli opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości
za przeładunek to zależy czy dla podatnika czy niepodatnika
za cumowanie to nie wiem

Komentarz 5:  *Tujoasia | 2010-02-07 18:13:42 | 89.***.***.61

To może tak. Paragraf 5 ust. 15 rozporządzenia kiedy się stosuje?
1) Czy do usług wykonanych przez nas, a które u odbiorcy są importem usług,
2) czy do usług, które dla nas są importem
art. 100 ust. 1 pkt ustawy - co oznacza zwrot "usług świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju"- czy chodzi tu o miejsce świadczenia wg art. 28 b (tj. miejsce opodatkowania), czy o fizyczne miejsce świadczenia. Dalej- skąd mam wiedzieć czy usługi te są opodatkowane stawką 0% lub zwolnione z opodatkowania w kraju nabywcy?

Komentarz 6:  *Tujoasia | 2010-02-07 18:31:50 | 89.***.***.61

Który paragraf rozporządzenia reguluje sytuację, kiedy nabywca zobowiązany jest do rozliczenia usługi,
1) ale jest to nabywca spoza UE,
2) albo nabywca z UE, ale u niego usługi są opodatkowane ze stawką 0% lub zwolnione?

Komentarz 7:  *GosiaM | 2010-02-07 20:13:11 | 79.***.***.211

Par.5
15. Faktury stwierdzające dokonanie czynności, dla których podatnikiem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 5 ustawy jest nabywca usługi lub towaru, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca, lub wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca.

dla mnie art.17.1.4 lub 5 mówi o imporcie usług

Komentarz 8:  *Tujoasia | 2010-02-07 20:19:25 | 89.***.***.61

Dziękuję Gosia za odpowiedzi, choć nie o to mi chodziło. Chyba nie potrafię przekazać o co mi chodzi.

Komentarz 9:  *GosiaM | 2010-02-07 21:27:58 | 79.***.***.211

Dla mnie art.17.1.4 lub 5 mówi o imporcie usług dla Ciebie

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekVAT.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60