LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Sprzedaż z własnego lasu

  [757103]
~rysio22 | 2013-08-27 09:29:37 | 83.***.***.194
Mam własny las i sporadycznie sprzedaję sztachety pozyskane z drewna z tego lasu.
czy powinienem płacić z tego tytułu podatek?

Komentarz 1:  *Mariaem | 2013-08-27 09:35:24 | 195.***.***.250

Masz firmę?

Komentarz 2:  *Mariaem | 2013-08-27 09:37:53 | 195.***.***.250

Za jaka wartość ta sprzedaż?
Jak często?

Komentarz 3:  ~rysio22 | 2013-08-27 09:58:39 | 83.***.***.194

Firmy nie mam, jestem rolnikiem
rocznie jest tego ok. 10 tyś zł

Komentarz 4:  *Mariaem | 2013-08-27 10:18:47 | 195.***.***.250

Dokumentowałeś to jakoś?
Np. umowa kupna sprzedaży?

Komentarz 5:  ~rysio22 | 2013-08-27 10:37:39 | 83.***.***.194

Umowa kupna sprzedaży, w tym roku było ich trzy

Komentarz 6:  *Mariaem | 2013-08-27 10:55:46 | 195.***.***.250

Na jakie wartości?
Może powinieneś założyć firmę...?

Wg mnie powinieneś ten dochód wykazać w rocznym zeznaniu - art.10 ust. 1 pkt 8 updof

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,13,13,700,60021,20130622,zrodla-przychodow.html


http://blog.ifirma.pl/2012/01/sprzedaz-towaru-przez-osobe-nie-prawadzaca-firmy/

Ale
poczekaj jeszcze na inne komentarze...

Komentarz 7:  *Mariaem | 2013-08-27 11:25:52 | 195.***.***.250

Rysio, a może zapytaj w swoim Urzędzie Skrbowym lub w KIP - anonimowo - nie musisz się przecież przedstawiać...

KIP 801 055 055 z tel. stacjonarnego.

Komentarz 8:  *Efka5 | 2013-08-27 11:31:46 | 80.***.***.113

Http://interpretacje-podatkowe.org/obowiazek-podatkowy/ibpbii-1-436-363-11-a

Komentarz 9:  *Efka5 | 2013-08-27 11:38:54 | 80.***.***.113

Http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akc
yzowy_/16-przepisy-ogolne/17-zwolnienia-przedmiotowe/62813-drewno-opalowe.html

Komentarz 10:  ~maja.z | 2013-08-27 11:40:50 | 79.***.***.136

Cytat z odpowiedzi innego forum:
Ustawa PIT:
Art. 2. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
2) przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia;

Poczytaj:
III SA/Wa 277/07 - Wyrok WSA w Warszawie
Sprawa dotyczy innego zagadnienia, ale jest w tym zawarta odpowiedź na Twoje pytanie.
Cyt. istotny fragment:
"Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej: "u.p.d.o.f.", przychody z działalności rolniczej i przychody z gospodarki leśnej są wyłączone spod przepisów tej ustawy. Przychód ze sprzedaży drewna z własnego lasu nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym".

Komentarz 11:  *Efka5 | 2013-08-27 11:44:05 | 80.***.***.113

To samo jest w interpretacji z kom 9 :)

Komentarz 12:  *Peterka | 2013-08-27 11:45:32 | 193.***.***.110

Tak jak wskazała Ell,nie musi się rejestrować do żadnej dg.
To sprzedaż w ramach podatku rolnego, jaki zapewne opłaca.

Sprzedaż z własnego "gospodarstwa" , lasu nie podlega w ogóle pod przepisy podatku dochodowego.

Komentarz 13:  *Mariaem | 2013-08-27 11:46:12 | 195.***.***.250

Czytałam ten przepis w updof, ale czy to jest gospodarka leśna ?
Nie wiem...

Komentarz 14:  *Peterka | 2013-08-27 11:46:55 | 193.***.***.110

Ups.
Nie Ell, a Efka (soreńki)

Komentarz 15:  *Efka5 | 2013-08-27 11:47:27 | 80.***.***.113

"Z kolei ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 ze zm. ) precyzuje w przepisie art. 6 ust. 1 pkt 1, że gospodarką leśną jest działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.

Cięcie i sprzedaż drewna z własnego gospodarstwa w ramach porządkowania zadrzewień i zakrzewień leśnych , śródpolnych i przydrożnych mieści się w zakresie definicji działalności rolniczej oraz gospodarki leśnej, zgodnie z wymienionym ustawami."

Komentarz 16:  *Peterka | 2013-08-27 11:49:31 | 193.***.***.110

Musiałby to drzewo najpierw zakupić a potem odsprzedaż żeby to była dg
U niego nie ma miejsca taki fakt

Komentarz 17:  *Peterka | 2013-08-27 11:50:03 | 193.***.***.110

I dalej od Efki
...Zatem w świetle powyższych przepisów, jeżeli dokonuje Pan sprzedaży drewna i gałęzi pochodzących wyłącznie z własnych nieruchomości rolnych, nie dokonuje skupu drewna w celu odsprzedaży, to w myśl art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży tego drewna są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Komentarz 18:  *Peterka | 2013-08-27 11:50:33 | 193.***.***.110

Czyli jak w kom 12

Komentarz 19:  *Efka5 | 2013-08-27 11:53:59 | 80.***.***.113

To się rysio ucieszy :)

Komentarz 20:  *Mariaem | 2013-08-27 11:55:25 | 195.***.***.250

Dziękuję Wam z całego serducha - dziewczyny :)
Duży buziak - cmok - bo niby chciałam pomóc... a bym namieszała Ryśkowi...

:)))

Komentarz 21:  *Peterka | 2013-08-27 11:59:35 | 193.***.***.110

Ważne są chęci a Ty je masz, tak jak serduszko na dłoni:)

Komentarz 22:  *Efka5 | 2013-08-27 12:03:47 | 80.***.***.113

Peterka dobrze prawi :))

Komentarz 23:  *Peterka | 2013-08-27 12:11:08 | 193.***.***.110

A TY co? Gorsza? też każdemu po kawałeczku dzielisz serducho:))) myślisz, że nie widać? widać, widać, złoczyńco:)))

(no, pocukrzone, hihii:)

Komentarz 24:  *Mariaem | 2013-08-27 12:16:29 | 195.***.***.250

Najprawdziwsza prawda :))

Peterka, a Ty co? Gorsza? Tematy młodocianych - wszystkie łykasz :))

Myślisz, że nie widać ??? hihihi :))

Komentarz 25:  ~rysio22 | 2013-08-27 12:44:45 | 83.***.***.194

Dzięki, stokrotne
porządne z Was dziewczyny

Komentarz 26:  *Peterka | 2013-08-27 12:45:23 | 193.***.***.110

No, to każdej dostało się po kawałku tortu:)
Piknego dzioneczka:)

Komentarz 27:  *Efka5 | 2013-08-27 13:59:16 | 188.***.***.66

Ale się tu słodziutko zrobiło

pozdrawiam dziewczyny :)))

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekDochodowy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60