LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Śmierć pracownicy - wypłata zasiłku

  [687573]
*Majka69 | 2012-12-21 12:16:21 | 193.***.***.109
Zmarła dziś (21.12) nasza pracownica, która od 17.12 miała przyznane św. rehab. - komu mam wypłacić te zasiłki? Pozostał mąż i dziewczynka (12 lat) przyjęta na rodzinę zastępczą oraz dwóch już dawno dorosłych synów.

Komentarz 1:  *Izabela3 | 2012-12-21 12:22:58 | 83.***.***.141

Dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej nie są uprawnione do renty rodzinnej, należne zmarłej świadczenia wypłacasz mężowi

Komentarz 2:  *Majka69 | 2012-12-21 12:31:54 | 193.***.***.109

Na liście płac normalnie na jej nazwisko?

Komentarz 3:  *Izabela3 | 2012-12-21 12:44:41 | 83.***.***.141

No nie
zliczasz wszystkie składniki, których nie wypłaciliście jej do dnia śmierci i wypłacasz je mężowi, ale takie prawa majątkowe nie są oskładkowane , pobierasz tylko zaliczkę na podatek

Komentarz 4:  *Majka69 | 2012-12-21 12:47:32 | 193.***.***.109

Ale to dotyczy też zasiłku chorobowego, którego jesteśmy tylko płatnikem, a należy sie od ZUS?
JAk to technicznie wygląda - mam pobrac dane podatkowe od małżonka i zrobić liste na niego? Kiedy?

Komentarz 5:  *Izabela3 | 2012-12-21 12:52:04 | 83.***.***.141

Dokładnie zrób listę na wdowca, ja miałam taka sytuację z wynagrodzeniem urlopowym i ekwiwalentem oraz wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy ... ale myślę, że z zasiłkiem jest tak samo

Komentarz 6:  *Milanowa | 2012-12-21 13:04:35 | 80.***.***.170

Nie wszystko jest tak samo, bo w przypadku wynagrodzenia nie wykazuje się nabywcy praw majątkowych w RSA, a tu wykazuje się ten zasiłke na nabywcę:
http://www.e-podatnik.pl/artykul/doradca_podatnika/2512/Wyplata_zasilku_chorobowego_po_zma
rlym_pracowniku.html

Komentarz 7:  *Milanowa | 2012-12-21 13:05:14 | 80.***.***.170

Http://www.e-podatnik.pl/artykul/doradca_podatnika/2512/Wyplata_zasilku_chorobowego_po_zmarlym_praco
wniku.html

Wklejam
jeszce raz, bo nie jestem pewna, czy mi nie podzieliło linku

Komentarz 8:  *Milanowa | 2012-12-21 13:09:43 | 80.***.***.170

Śmierć pracownika przed podjęciem należnego mu zasiłku nie powoduje zmiany charakteru prawnego tego świadczenia pieniężnego. Oznacza to, że świadczenie pieniężne za czas choroby należne po zmarłym pracowniku osobie do tego uprawnionej (tu: żonie) traktuje się jako zasiłek. W taki też sposób należy go wykazać w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych do ZUS.

Oznacza to, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA jako osobę, za którą przysługuje świadczenie, płatnik składek powinien wykazać zmarłego pracownika. W raporcie tym wykaże również:

okres, za który przysługuje świadczenie oraz

liczbę dni i kwotę wypłaconego świadczenia.
Płatnik ma także prawo do pomniejszenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne o kwotę zasiłku chorobowego wypłaconego osobie, która nabyła prawo do tego zasiłku.

http://www.gazetapodatkowa.pl/index.php?s=a&id=50796&dzialall=1

Komentarz 9:  *Milanowa | 2012-12-21 13:11:57 | 80.***.***.170

Kom. 6 - "nie wykazuje się nabywcy praw majątkowych w RSA, a tu wykazuje się ten zasiłke na nabywcę":

sorki - miało być na zmarłego, a nie nabywcy.
Nabywcę wykazuje się na liście, bo trzeba mu zrobić PIT-11 (pozycja - prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)

Komentarz 10:  *Majka69 | 2012-12-21 13:25:12 | 193.***.***.109

Czy ktoś mógłby mnie poprowadzić po kolei jakie mam obowiązki?
1. lista na zasiłek, na liście imię i nazwisko zmarłej?
2. ekwiwalent za urlop - kto na liście?
3. odprawa 100 czy 50% tylko na małżonka i kto na liście odprawy zmarła czy mąż?

Komentarz 11:  *Milanowa | 2012-12-21 13:40:11 | 80.***.***.170

Lista na nabywcę - wszystko szumować, ekwiwalent brutto, zasiłek brutto - bez kosztów, bez skąłdek tylko podatek 18%
ODprawa 50% na małżonka, chyba , ze którys z dorosłych synów się uczy i będzie miał prawo do renty rodzinnej

RSA - wpisać zasiłek i wykazać na zmarłego.

Komentarz 12:  *Milanowa | 2012-12-21 13:40:50 | 80.***.***.170

"wszystko szumować," - no może jednak nie szumować, tylko ZSumować ;))

Komentarz 13:  *Majka69 | 2012-12-21 13:47:57 | 193.***.***.109

No w końcu mam jasność!
Wielkie dzięki!!!

Chociaż gdzieś mi sie jeszcze coś obiło o oczy, ze postanowienie o nabyciu spadku ma być - ale ludzie potrzebują pieniądze już przecież, może wcale nie będą wnosić sprawy do sądu, bo niczego innego nie mają do podziału.

Komentarz 14:  *Milanowa | 2012-12-21 14:38:36 | 80.***.***.170

Postanowienie o nabyciu spadku dotyczy osób, które nei sa wdową/wdowcem oraz innych, które nei mają prawa do renty rodzinnej.

KP: Art. 63/1. § 1. Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa.
§ 2. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku

Komentarz 15:  *Majka69 | 2012-12-21 16:33:46 | 193.***.***.109

Bardzo dziękuję!

Wesołych Świat!

Komentarz 16:  *Siabam | 2013-01-07 07:30:43 | 83.***.***.194

Nam tez zmarł pracownik

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60