LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Samochód

[773257]
*Styna | 2013-10-28 12:58:26 | 109.***.***.174
Witam, szef chce wykupić auto od firmy. Wartość netto tego auta księgowa, wykupionego z leasingu, to 200 zł. Cena rynkowa tego auta wynosi 30 000 zł. CZy szef może wykupić go za 200 zł.? Moim zdaniem nie, bo powinien po cenie rynkowej. Co wy na to?

Komentarz 1:  *AbwehrstelleBreslau | 2013-10-28 13:10:53 | 83.***.***.98

>CZy szef może wykupić go za 200 zł.?

Móc to może! tyle, że musi się liczyć z konsekwencjami podatkowymi lub ...karno-skarbowymi
Transakcje kupna-sprzedaży powinny przebiegać wg cen rynkowych! inaczej może być kwas.
Jasne, że nie od razu powinien się zastosować do Twojej wyceny 30 tys. - przecież auto może mieć zużyte wycieraczki czy jakieś inne mankamenty :))

Druga ważna sprawa: powinno upłynąć 6 miesięcy od daty wykupu, bo jak nie, to zaboli jeszcze VAT

Komentarz 2:  *MYTAX | 2013-10-28 13:17:43 | 188.***.***.18

Zawsze mnie śmieszy wiara tych wszystkich szefów i prezesów w to, że jak wymuszą na swojej księgowej zaakceptowanie jakiegoś durnego pomysłu (w rodzaju tego powyżej) to znaczy, że wszystko jest ok i są baaaardzo sprytni oraz uczciwi (przecież księgowa się zgodziła, nie?). A po kontroli przylecą z awanturą/łzami w oczach z tekstem : Dlaczego mnie pani nie uprzedziła ??

Komentarz 3:  *Styna | 2013-10-28 13:53:24 | 109.***.***.174

No właśnie, tych durnych pomysłów, to jest na pęczki. Uprzedziłam szefa, przed napisaniem tego tematu na forum, że może, ale urząd skarbowy jeśli się dowie, to policzy po cenie rynkowej.
Do kom. 1 to samochód przyjęty do EŚT w 2011 po leasingu z wartością netto niespełna 1300 zł.

Komentarz 4:  *Monick | 2013-10-28 16:58:32 | 87.***.***.165

Zle zrobił mógł go nie wykupować na firmę z leasingu tylko od razu prywatnie

Komentarz 5:  *Domel | 2013-10-28 18:04:58 | 37.***.***.63

Proponuję zapoznanie się z historia przedstawiona w reportażu przez "Polsat Interwencja".
Archiwum z dnia 10.09.2013 temat :" Miały zielone światło - kierowca niewinny " cytuje wstęp:

"Strach przechodzić przez jezdnię w Gdańsku, nawet na pasach! Dwie dwunastolatki zostały potrącone na zebrze przez 65-letniego kierowcę. Miały zielone światło, a kierowca skręcał na warunkowej zielonej strzałce. Prokuratura uznała jednak, że winny nie jest." Ciąg dalszy w reportażu.

W Polsce jak się ma znajomości ... A w każdej sprawie punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.

Komentarz 6:  *Domel | 2013-10-28 18:12:07 | 37.***.***.63

Do kom.5 - przepraszam wpis dotyczy tematu : "Wypadek".

Komentarz 7:  *Milanowa | 2013-10-28 20:24:38 | 89.***.***.10

>> 2 & 3 - mam takiego szefa za wspólnika, dobrze, że mam więcej w firmie do gadania niż on i po prostu nie wyrażam zgody na różne głupoty w stylu wrzucenie w koszty garnituru, albo właśnie wykup samochodu za wartość wynikającą z wykupu z leasingu. Teraz muszę głupiemu tłumaczyć, dlaczego mimo sprzedaży samochodu, który 6 miesięcy pozostawał w firmie po leasingu, trzeba zapłacić podatek dochodowy. Jemu się wydawało, ze wszelkie podatki odejdą.

Komentarz 8:  *Metody | 2013-10-28 21:42:19 | 87.***.***.66

Oczywiście,że szef może wykupić leasingowane auto po cenie równej wartości księgowej. I nie grożą mu żadne konsekwencje karne ani skarbowe o ile tylko podatek PCC nabywca zapłaci od wartości rynkowej tego auta. Składając deklarację PCC-3 kupujący deklaruje wartość rynkową rzeczy ruchomej, a urząd skarbowy może co najwyżej zakwestionować podstawę tego podatku. Ostatecznie spór rozstrzyga fiskus na podstawie wyceny rzeczoznawcy. Jeśli wycena różni się o więcej niż 30 proc. od deklarowanej wartości podatnik ponosi koszty tej wyceny a sam podatek jest ustalony od wartości z wyceny.
Jedyną konsekwencję jaką może ponieść nabywca auta jest jego odpowiedzialność wobec wspólników spółki z tytułu niegospodarności zarządu. W skrajnym przypadku mogą żądać unieważnienia transakcji sprzedaży, ale jeśli nabywca odmówi pozostaje droga prawna - długa i rzadko skuteczna.

Komentarz 9:  *AbwehrstelleBreslau | 2013-10-29 10:13:58 | 83.***.***.98

>Składając deklarację PCC-3 kupujący deklaruje wartość rynkową rzeczy ruchomej

Zstąp na ziemię *Metody! Co prawda *Styna zadała pytanie w pogaduchach, ale jest ono mocno osadzone w realiach - w sensie, że realna firma (prawdopodobnie podanik VAT) jest właścicielem realnej rzeczy i tą realną rzecz sprzedaje osobie fizycznej... o jakim PCC-3 więc łaskawie nam tu piszesz????

Komentarz 10:  *MYTAX | 2013-10-29 10:28:45 | 188.***.***.18

Metody chyba chciał się wypowiedzieć merytorycznie i fachowo na temat księgowo-podatkowy ale nie bardzo mu wyszło.
Transakcja jest między podatnikiem VAT a os.fizyczną- PCC nie wystąpi. W razie zaniżenia wartości przedmiotu sprzedaży wystąpi za to: zaniżony podatek VAT (realne konsekwencje karno-skarbowe dla sprzedającego) oraz poświadczenie nieprawdy przez kupującego na fakturze oraz posługiwanie się tym dokumentem (rejestrując auto w wydziale komunikacji nabywca przedstawia dowód zakupu czyli fakturę, która jest kopiowana przez urząd).

Komentarz 11:  *Repetek | 2013-10-29 11:45:01 | 217.***.***.6

...szef chce wykupić auto od firmy. ...

zrozumiałam że szef chce kupić samoch. do firmy która ten samoch. miała kiedys w leasingu i go wykupiła za cenę 200zł

szef = od. prowadz. Dg / czyli transakcja pomiędzy podmiotami gospodarczymi = bez PCC

moze sprzedaz tego samoch. bedzie bez VATu (korzysta ze zwolnienia) - ale z pewnością wartośc sprzedazy tego samoch. to cena rynkowa z dnia sprzedazy

przy najbliższej (lub późniejszej) kontroli US upomni sie o swoją działkę / jezeli ten samoch. faktycznie zostanie sprzedany za "wartość księgową" - ale to nie szef będzie ponosił tego konsekwencje - tylko sprzedający / zaniżony podatek (przynajmniej dochodowy)

Komentarz 12:  *Repetek | 2013-10-29 11:45:35 | 217.***.***.6

...szef = os. prowadz. Dg

Komentarz 13:  *MYTAX | 2013-10-29 11:48:27 | 188.***.***.18

Wkurza mnie, że ktoś wrzuca post z lakonicznym opisem problemu a potem kolejne osoby interpretują go na różne sposoby i domyślają się co szanowny autor miał na myśli.
PS. ja zrozumiałam, że szef prowadzący dział.gospodarczą chce auto wykupić dla siebie jako os.prywatnej.

Komentarz 14:  *Milanowa | 2013-10-29 19:01:30 | 89.***.***.10

>> 13 - ja zrozumiałam identycznie.

Komentarz 15:  *Metody | 2013-10-29 23:05:22 | 78.***.***.43

> 9
zstępuję na ziemię - *Styna nic nie mówi o sprzedawcy samochodu więc rozpatruję przypadek bardziej interesujący. Jeśli ów sprzedawca jest podatnikiem podatku VAT transakcja jest banalna i nie obawiam się sprzedaży tego samochodu za cenę równą wartości księgowej. Owszem, art.19 ust. 1 ustawy o PDOF oraz art.14 ust.1 ustawy o PDOP dają fiskusowi możliwość ustalenia dochodu z transakcji w wyższej niż zadeklarował podatnik wysokości jeżeli różnica ta jest rażąca i bez uzasadnionej przyczyny. I jeśli w pytaniu *Styny jest coś dziwnego to relacja wartości księgowej auta po leasingu do jego wartości rynkowej (po 3 latach leasingu relacja 200 zł i 30 tys. zł jest mało wiarygodna bo wartość początkowa z umowy leasingu tez jest wartością rynkową).

Komentarz 16:  *Metody | 2013-10-29 23:08:29 | 78.***.***.43

Sam w zeszłym roku kupiłem w ramach DG poleasingowy samochód ciężarowy za cenę 1 tys. zł + VAT gdy wartość księgowa po zakończeniu leasingu wynosiła 560 zł, a wartość rynkowa tego auta wynosiła 9 tys. zł. Sprzedawcą była spółka, w której mam udziały. Kontrola z UKS nie czepiła się tej transakcji chociaż mieli tę fakturę w ręku.

Komentarz 17:  *AbwehrstelleBreslau | 2013-10-30 08:17:58 | 83.***.***.98

>Kontrola z UKS nie czepiła się tej transakcji chociaż mieli...

Na Twoim miejscu przemógłbym się i dałbym proboszczowi parafii jakiś skromny datek na mszę w intencji :)) zarobiłeś podwójnie! raz -> kupując brykę w b.dobrej cenie, dwa -> zysk(w domyśle Twoja dywidenda) spółki nie ucierpiały mimo, że była ku temu okazja!

Kontrolujący z UKS to też ludzie! :))
A propos auta firmowego, sam kiedyś miałem podobną tzn odwrotną sytuację: udziałowiec wprowadził aport 50tys.do spółki w postaci BMW, tyle że wątpię by ktokolwiek dał za tą kupę złomu 5tysięcy... Mało tego! owa kupa złomu generowała horrendalne koszty... miałem wówczas "dreszczyk emocji" jak dziobaki oglądali te wszystkie papiery, ale odłożyli je z powrotem bez kserowania! ...mieli inne priorytety :))

Komentarz 18:  *Metody | 2013-10-30 21:50:03 | 78.***.***.76

Podstawowa korzyść to odliczanie VAT od paliwa. Dobra cena zakupu pozwoliła na zwrot z inwestycji już po 7 miesiącach. I taki był cel zakupu tego złomu :-)

Komentarz 19:  *Styna | 2013-10-31 12:22:59 | 109.***.***.174

Nie ma co się wkurzać. Szef-osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wykupuje od firmy dzie jest szefem. Meliski?

Komentarz 20:  *Styna | 2013-10-31 12:25:17 | 109.***.***.174

Szef wykupuje dla siebie na prywatne cele, od swojej firmy, może tak będzie mniej lakonicznie.

Komentarz 21:  *Styna | 2013-10-31 12:27:00 | 109.***.***.174

Na pewno nie wykupi za 200 zł, a jeśli się uprze, to podpisze mi, że to był jego pomysł, a nie mój.

Komentarz 22:  *AbwehrstelleBreslau | 2013-10-31 13:35:21 | 83.***.***.98

>19
kto i kiedy "się wkurzał"?? co najwyżej *Metody przeholował z browarkiem i w związku z tym także z poziomem abstrakcji w kom.8
więc z ziółek dobra kobieto, to prędzej zaproponowałabyć coś uwarzonego z chmielu :))

>20
czyli tak, jak to zostało zrozumiane przez większość z nas

>21
ooooooo! i oooooto chodzi :) dwie stówki za autom to byłoby przegięcie - "małą łyżką więcej zjesz" :))

Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60