LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Różnice kursowe 2012

  [593188]
~katarzyna20 | 2011-12-30 10:55:44 | 83.***.***.215
Czy ktoś potrafiłby wytłumaczyć, w jaki sposób w 2012 roku należy rozliczać różnice kursowe (w kpir metodą podatkową)? Na czym polega zmiana? Zależy mi na przykładach, bo ogólne twierdzenia w różnych artykułach nie do końca do mnie przemawiają.

Komentarz 1:  *Mariaem | 2011-12-30 11:02:38 | 83.***.***.220

W rozliczaniu rk nic sie nie zmieni.

Zmiana polega tylko na tym - podatkowo, że do wyceny wpływów i wypływów środków z rachunku walutowego będziemy stosowali kurs średni NBP z dnia poprzezdającego dzień operacji.

Komentarz 2:  *Pawcio79 | 2011-12-30 11:44:37 | 79.***.***.34

Marioem... Ja do tej pory wyceniałem wpływy po kursie kupna banku a wypływy po historycznym. Czy od 2012 roku mam to zmienić na kurs NBP?

Komentarz 3:  *Mariaem | 2011-12-30 11:45:50 | 83.***.***.220

Tak, zmieniły się updop i udpof

Komentarz 4:  *Pawcio79 | 2011-12-30 11:54:21 | 79.***.***.34

Czy jest to może na GOFINie jakoś sensownie gdzieś opisane?


Komentarz 6:  *Pawcio79 | 2011-12-30 12:04:41 | 79.***.***.34

"Podsumowując: Od 1 stycznia 2012 r. dla celów podatkowych do wyceny operacji zapłaty należności lub zobowiązań za pośrednictwem rachunku walutowego nie będzie miał zastosowania kurs kupna i sprzedaży banku, w którym jednostka posiada rachunek, tylko kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień operacji.

Analogiczne zasady wyceny można już na dzień dzisiejszy stosować dla celów bilansowych na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.

Przy czym rozchód waluty można również wyceniać (zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych) po kursie, po którym pierwotnie wyceniono wpływ waluty na rachunek, tj. według jednej z następujących metod:
FIFO - "pierwsze przyszło - pierwsze wyszło",

LIFO - "ostatnie przyszło - pierwsze wyszło",
kursów średnioważonych." - rozumiem,że do rozchodu waluty dalej mogę stosować kurs historyczny????

Komentarz 7:  *Mariaem | 2011-12-30 12:18:20 | 83.***.***.220

Tak rozumiem i tez zamierzam zostac przy historycznym do wyceny rozchodu waluty... choć Zxc ma inne zdanie, wg Niej tylko śr. NBP.

Komentarz 8:  *Pawcio79 | 2011-12-30 12:29:55 | 79.***.***.34

Czy dobrze myślę, że przy rozchodzie waluty wycenianym po śr. NBP, powstaną róznice od własnych środków zgromadzonych na r-ku?

Komentarz 9:  *Mariaem | 2011-12-30 12:33:52 | 83.***.***.220

Tak

Komentarz 10:  *Zxc | 2011-12-30 12:38:21 | 213.***.***.188

Ano:-))

Komentarz 11:  *Pawcio79 | 2011-12-30 12:43:17 | 79.***.***.34

To ja jednak zostaje przy historycznym.... podatkowo i tak wyjdzie na jedno.....

Komentarz 12:  *Mariaem | 2011-12-30 12:43:59 | 83.***.***.220

Gofin pisze, że można rozchód po historycznym nadal... a Ty - Zxc, dlaczego uważasz, że nie ???

Komentarz 13:  *Zxc | 2011-12-30 12:57:37 | 213.***.***.188

Do 12--bo w ustawie juz dokładnie okreslono jaki ma być stosowany kurs przy wpływie nalezności i przy zapłacie zobowiązania..dopóki był "enigmatyczny" kurs faktycznie zastosowany to można było "manipulować" tzn w polityce rach. okreslic np że ma to być k. historyczny..

Komentarz 14:  *Mariaem | 2011-12-30 12:58:42 | 83.***.***.220

To czemu w Gofinie piszą inaczej, daja taka mozliwość, patrz cytat w kom. 6???

Przecież opierasz się na Gofinie zawsze...

Komentarz 15:  *Zxc | 2011-12-30 13:00:59 | 213.***.***.188

14--nie zawsze..czasem się z nimi nie zgadzam a tu właśnie mamy taki przypadek:-)))ja przede wszystkim czytam przepisy a interpretacje (jesli są zgodne z moim rozumowaniem przepisów) to ok... a jesli są niezgodne to..."drążę"

Komentarz 16:  *Mariaem | 2011-12-30 13:05:24 | 83.***.***.220

Rozumieć i dziękować:)
Dużo dobrego w nowym roku i... wspieraj nas tutaj i doradzaj dalej - Omnibusie:))

Komentarz 17:  *Pawcio79 | 2011-12-30 13:07:28 | 79.***.***.34

No to teraz pytanie za 100pkt... jak się wylicza różnice od własnych śr na rachunku?????

Komentarz 18:  *Zxc | 2011-12-30 13:14:56 | 213.***.***.188

Wszystkiego dobrego:-)))

Komentarz 19:  *Zxc | 2011-12-30 13:16:09 | 213.***.***.188

Pawcio--592734

Komentarz 20:  *Mariaem | 2011-12-30 13:17:59 | 83.***.***.220

ARCHIWALNY TEMAT FORUM
[585428] Do mariaem roznice

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekDochodowy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60