LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Przeliczenie podstawy zasiłku chorobowego.

  [730538]
*Agamasz70 | 2013-05-02 18:17:26 | 109.***.***.2
Pracownica zatrudniona (staż pracy dłuższy niż rok) na 1/2 etatu z wynagrodzeniem zasadniczym 1/2 najniższej krajowej.
Od 29.04 niezdolna do pracy (leczenie szpitalne). Wcześniej w roku kalendarzowym nie chorowała.
Podstawę wymiary wynagrodzenia chorobowego stanowi 12 m-cy poprzedzających miesiąc w którym powstała niezdolność.

Czy jeżeli w przyszłości, w przerwie miedzy niezdolnościami trwającej ponad 3 m-ce nastąpi zmiana wymiaru czasu pracy z 1/2 etatu do pełnego etatu, to podstawa przyszłego zasiłku chorobowego będzie przeliczona (zawierała w podstawie m-ce po zmianie wymiaru czasu pracy). Jaka podstawa będzie brana do podstawy zasiłku macierzyńskiego?

Komentarz 1:  ~basieńka123 | 2013-05-02 18:21:37 | 46.***.***.55

Będzie brana pod uwagę podstawa ze zmiany wymiaru etatu tu na cały. Np. jeżeli zostanie zmieniony etat w miesiącu czerwcu a pracownica zachoruje w sierpniu to podstawę stanowi kwota wynagrodzenia od czerwca do lipca.

Komentarz 2:  ~basieńka123 | 2013-05-02 18:23:35 | 46.***.***.55

Do macierzyńskiego też będzie podstawa ta z nowego wymiaru czasu pracy.

Komentarz 3:  *Agamasz70 | 2013-05-02 18:26:29 | 109.***.***.2

Jeżeli zasady miałyby zadziałać na korzyść pracownicy muszą zadziałać dwa czynniki jednocześnie: upłynąć 3 m-ce przerwy i nastąpić zmiana wymiaru czasu pracy. Czy może tylko jeden z tych czynników?

Komentarz 4:  ~basieńka123 | 2013-05-02 18:32:36 | 46.***.***.55

Właśnie nie jestem przekonana do tego czy rzeczywiście musi upłynąć te trzy miesiące. Może popytaj jeszcze kogoś. Natomiast jeżeli chodzi o zmianę etatu to na 100% podstawę liczy się od czasu zmiany wymiaru czasu pracy i nie ważne jest tu od kiedy pracownik był zatrudniony. Wtedy w z-3 należy w uwagach dopisać, że nastąpiła zmiana etatu od ......

Komentarz 5:  *Lillka | 2013-05-02 20:05:24 | 178.***.***.46

Po zmianie wymiaru czasu pracy podstawą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru etatu
art. 40 ustawa z 25 czerwca 1991 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.RozliczenieWynagrodzenia.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60