LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Płatnik 9.01.001

[754442]
~justa9029 | 2013-08-13 13:23:33 | 91.***.***.118
Dużo się mówi o nowej wersji czy gdzieś znajdę kompendium wiedzy dotyczącej zmian? z oficjalnego źródła

Komentarz 1:  ~lilus | 2013-08-13 14:07:25 | 83.***.***.138

Też nie wiem ,ale może na stronach zus.

Komentarz 2:  ~justa9029 | 2013-08-13 14:10:51 | 91.***.***.118

Czy zmiany mają być tak poważne jak mówią?

Komentarz 3:  ~justa9029 | 2013-08-13 14:12:38 | 91.***.***.118

Znalazłam informacje na stronie Polskiego Centrum Kadrowo-Płacowego odnośnie Płatnika wersji 9 ale gdzie mogę potwierdzić te informacje?

Komentarz 4:  ~K.A. | 2013-08-13 14:22:43 | 176.***.***.16

Czytałam o zmianie druków, która ma wejść od września, stare obowiążują do 31.12. nowej wersji płatnika jeszcze nie ma

Komentarz 5:  *DarekD | 2013-08-13 14:24:42 | 87.***.***.225

Co Was dokładnie interesuje?

Komentarz 6:  ~mark20 | 2013-08-13 14:26:17 | 91.***.***.118

Główne zmiany dotyczą:

nowych zasad weryfikacji, które kwalifikują dokumenty do dodatkowej kontroli w ZUS;
dodanie funkcjonalności umożliwiającej rejestrację informacji o stanie przetworzenia dokumentów wysłanych do ZUS:
rozszerzenie zakresu źródeł finansowania składek na dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RZA;
nowy dokument „informacja miesięczna i informacja roczna” dla osoby ubezpieczonej w zamian za dotychczasowy dokument ZUS RMUA;
umożliwienie oznaczenia kolejności przetwarzania dokumentów wyrejestrowania ZUS ZWUA i zgłoszeń ZUS ZUA, ZUS ZZA m.in. w sytuacji, gdy dokumenty te zostały przygotowane w celu zmiany okresu podlegania, zmiany kodu tytułu ubezpieczenia itp.

Polskie Centrum Kadrowo Płacowe, artykuł ,,Radykalne i przełomowe zmiany w programie Płatnik 9"

i to chyba na tyle z internetu ;) zobaczymy jak wejdzie w życie

Komentarz 7:  ~josef | 2013-08-19 11:54:52 | 178.***.***.230

Witam zmian jest sporo i znaczące - zapraszam na stronę FSK Profesjonalista

Komentarz 8:  ~niepokorny | 2013-08-21 09:43:52 | 89.***.***.75

Niestety jak zawsze informacje z ZUS zarezerwowane są dla nielicznej grupy osób i jedyne co można zrobić aby uzyskać wiedzę na temat nowych rzeczy to iść na szkolenia prowadzone przez firmy zatrudniające wykładowców pracujących w ZUS. Nie trzeba wymieniać tu firm bo same chwalą się, że zatrudniają ludzi z ZUS. Może wreszcie wpadnie ktoś na pomysł aby odblokować "wiedzę tajemną" i pozwoli firmom przygotować się do zmian. Ja mam ciągle wątpliwości, czy korygując okresy zamierzchłe - lata 2000-2005 - będę mógł wysłać deklaracje w której będzie kilka tysięcy błędów/różnic między ZUS a firmą w której pracuję. Niestety takie są rozbieżności spowodowane w przeważającej mierze dotychczasowym działaniem programu "Płatnik"

Komentarz 9:  *DarekD | 2013-08-21 10:12:28 | 87.***.***.225

...będę mógł wysłać deklaracje w której będzie kilka tysięcy błędów/różnic między ZUS a firmą w której pracuję.

Będziesz mógł, spokojnie.

...Niestety takie są rozbieżności spowodowane w przeważającej mierze dotychczasowym działaniem programu "Płatnik"

Możesz podac jakiś konkret?

Komentarz 10:  ~niepokorny | 2013-08-21 11:13:26 | 89.***.***.75

Dotychczasowy program Płatnik to worek do którego wrzuca się dane i nikt nie wie jak się ułożyły.
Od początku roku przesłałem ponad 73000 zgłoszeń. Problem polega m.in. na tym, że jak osoba pomiędzy rejestracjami zmienia nazwisko to kolejne dokumenty zgłoszeniowe nie są podłączane do bazy tylko jak twierdzą pracownicy ZUS "wiszą" a wysłanie np. ZWUA zamyka okres niekoniecznie ten, który chcieliśmy.
Problem jest przy zmianach poprzednich okresów. Niestety wszystkie zmiany np. jak ktoś otrzyma grupę inwalidzką są przekazywane jako wyrejestrowanie i ponowne zarejestrowanie i nie ma kodu XXX - zmiana tylko 600 inna przyczyna. Tak samo zmiana adresu. Przykładów jest wiele. A najwięcej błędów do wyprostowania jest z okresu skanowania dokumentów co teraz jest systematycznie prostowane. Niestety z tego okresu jest najwięcej próśb z ZUS o wysłanie deklaracji dlatego pisałem o kilku tysiącach błędów w deklaracji za jeden miesiąc.

Komentarz 11:  ~niepokorny | 2013-08-21 11:21:17 | 89.***.***.75

Dotychczasowy program "Płatnik" nie przewidywał istnienia większych płatników składek i ma niezsynchronizowane archiwa z programem głównym. Po okresie wprowadzania obowiązku korzystania z numeru PESEL program nie potrafi odtworzyć poprawnie danych do bazy i na tej podstawie stworzyć nową deklaracje a jedyny komunikat to, że nie przetworzył-xxx- dokumentów. Informacja może sympatyczna, bo tylko to można o niej powiedzieć, jeżeli nie tworzy się raport z listą błędów. W tym momencie spójność i poprawność danych jest znikoma a po zmianach nazwisk nie można nawet porównać dokumentu archiwalnego ze stworzonym - brak możliwości wychwycenia pominiętych rekordów. Wnioski chyba każdy potrafi wyciągnąć już z tych przykładów.

Komentarz 12:  *DarekD | 2013-08-21 11:39:15 | 87.***.***.225

O ile z kom. 10 zgadzam się bezsprzecznie z zastrzeżeniem że 'wreszcie' w wersji 9 nie będzie tego problemu - w zestawach będzie można wskazać kolejnośc przetworzenia, o tyle z 11 juz nie do końca.

...Po okresie wprowadzania obowiązku korzystania z numeru PESEL program nie potrafi odtworzyć poprawnie danych do bazy i na tej podstawie stworzyć nową deklaracje

Nie wiem czy dobrze rozumiem ten zapis, chodzi Ci o sytuację że ktoś miał do tej pory tylko NIP?
Bo w innej sytuacji nie wiem o jaki problem dokładni Ci chodzi.

Komentarz 13:  ~niepokorny | 2013-08-21 11:49:36 | 89.***.***.75

Niektóre osoby w archiwach maja tylko dowody osobiste a wszelkie zmiany w bazie na podstawie ZIUA nie dotyczyły archiwów. Dodatkowo ludzie mylili swoje NIP'y z NIP'ami byłych pracodawców - ogólnie kosmos :)

Komentarz 14:  ~niepokorny | 2013-08-21 11:55:36 | 89.***.***.75

Dodatkowo ustawienie kolejności wczytywania nie rozwiązuje do końca tego problemu. W ciągu ostatnich 7 dni wysłałem ponad 2200 zgłoszeń. Chyba ustalanie kolejności wysyłki musiałoby być jedyną rzeczą, którą wykonuję. Problem rozwiązany będzie do końca jak wyrejestrowania będą dotyczyły konkretnej daty zarejestrowania /konkretnego okresu/

Komentarz 15:  *DarekD | 2013-08-21 12:04:20 | 87.***.***.225

... Dodatkowo ludzie mylili swoje NIP'y z NIP'ami byłych pracodawców -

A to już problem 'ludzi' a nie samego programu - żaden program tego nie rozwikła.

... Problem rozwiązany będzie do końca jak wyrejestrowania będą dotyczyły konkretnej daty zarejestrowania /konkretnego okresu/

Ale to nie jest problem Płatnika tylko samego ZUS. Jak oddasz papierowe ZWUA to zadziała tak samo.

Komentarz 16:  *Peterka | 2013-08-21 12:05:01 | 193.***.***.110

Nooo, rękawica rzucona:)

czekam na cd.

Komentarz 17:  ~niepokorny | 2013-08-21 12:17:25 | 89.***.***.75

Największy bałagan w bazie zrobiła opcja "Płatnika" automatyczne łączenie kartotek, która została uruchomiona kilka lat temu. Przy kilkunastu tysiącach propozycji zostało to niestety zatwierdzone, ponieważ nowa wersja uniemożliwiała wysłanie rozliczenia za kolejny miesiąc jak były powtarzające się kartoteki. Nadal ta opcja nie pozwala na wybranie konkretnych opcji np. "łączenie kartotek o tym samym numerze PESEL". Jeżeli chodzi o NIP'y tez byłoby zdecydowanie mniej błędów gdyby ZIUA poprawiło archiwa. Dodatkowo łączenie kartotek nie generowało z automatu ZIUA i w ZUS nadal było kilka kartotek i nie zostały połączone.

Komentarz 18:  ~niepokorny | 2013-08-21 12:23:59 | 89.***.***.75

Peterka - to nie chodzi o "rzucenie rękawicy" ani o wyrzuty do ludzi piszących oprogramowanie. Mam w bazie ponad 160000 kartotek - może to być jedna z większych w kraju i nie słyszałem aby ktokolwiek występował do tak dużych użytkowników "Płatnika" o propozycje zmian, które ułatwią pracę lub propozycję zmiany logiki pracy systemu.

Komentarz 19:  *Peterka | 2013-08-21 12:26:31 | 193.***.***.110

Niepokorny , ja nie w tym sensie.
Ot, spotkało się dwóch co znają się na rzeczy i tyle:)

Komentarz 20:  *DarekD | 2013-08-21 12:27:41 | 87.***.***.225

...Nadal ta opcja nie pozwala na wybranie konkretnych opcji np. "łączenie kartotek o tym samym numerze PESEL".

Pozwala, ale niestety trzeba ja wspomóc troche 'ręcznie'.

Pełny automat nie jest do końca dobrym rozwiązaniem bo okazywało sie niejednokrotnie że różne osoby były wprowadzane pod takim samym PESELem i dla nich zrobienie automatycznego łączenia po peselu zrobiłoby jeszcze większy kwas. W wersji 9 będzie wreszcie porządek w kartotekach bo zostaną zasilone z ZUS (RU) i zablokowane do edycji.

...Jeżeli chodzi o NIP'y tez byłoby zdecydowanie mniej błędów gdyby ZIUA poprawiło archiwa. Dodatkowo łączenie kartotek nie generowało z automatu ZIUA i w ZUS nadal było kilka kartotek i nie zostały połączone.

Ale nikt nie kazał robić ZIUA ze względu na usunięcie NIP z kartotek - to stało się systemowo w ZUS. W Płatniku wystarczyło je usunąc w kartotekach ubezpieczonych.

Komentarz 21:  *DarekD | 2013-08-21 12:29:34 | 87.***.***.225

...nie słyszałem aby ktokolwiek występował do tak dużych użytkowników "Płatnika" o propozycje zmian, które ułatwią pracę lub propozycję zmiany logiki pracy systemu.

Może pukałeś w nieodpowiednie drzwi?
Ale ciekawe rzeczy piszesz i warto podyskutować.

Może jestem w stanie Ci pomóc w Twoich problemach.

Komentarz 22:  *Peterka | 2013-08-21 12:35:35 | 193.***.***.110

A dodatkowo czekam na wnioski, które z pewnością wystąpią w tym wątki, gdyż jest on z mojej perspektywy patrząc, bardzo ciekawy i merytoryczny.
Zwłaszcza że Twój rozmówca wie o czym pisze.
Ciekawi mnie rezultat.Sama nie potrafię pomóc , więc czekam na efekt.A wiem, że ta dyskusja będzie miała z pewnością wpływ na testy Płatnika 9.

Komentarz 23:  ~niepokorny | 2013-08-21 12:38:17 | 89.***.***.75

DarekD - NIP'y są nieaktywne od początku roku a kartoteki były poprawiane przez ostatnich kilkanaście lat - najpierw były korygowane NIP'y /część danych w archiwach/ potem ZIUA dodawały pesele i już masz rozjazd na całego a po drodze zmiany numerów dokumentów tożsamości. Przy dużej bazie mogłeś mieć na bieżąco max rok a reszta w archiwach. Zdecydowana większość błędów to niezsynchronizowane archiwa i nie przekazywanie do ZUS - łączenia kartotek u płatnika składek. Dane wysyłane do bazy bez powiązań /nieszczęsne ZWUA/ były też dużym czynnikiem sprawczym.

Komentarz 24:  *DarekD | 2013-08-21 12:44:16 | 87.***.***.225

Faktem jest że archiwa to taki 'zlepek niepotrzebnych dokumentów' (patrząc od strony samego Płatnika) do których on sam nie potrafi zajrzeć oprócz zapisu i odtworzenia z niego. Czynników na pewno masz wiele które składają sie 'na wynik końcowy' a i sam ZUS ma na swoim koncie wiele 'grzechów' (nie będę mnożył nierozwiązanych problemów do dnia dzisiejszego bo nie to w tym wątku chodzi). Suma sumarum - część rzeczy wyprostuje sie Płatnikiem 9, ale nie chcę Cię straszyć - relanium juz zamów w ilościach hurtowych. Szybkość działania programu jest straszna a przy tej liczbie ubezpieczonych 'panienki' będą leciały na okrągło.

Zakładam że używasz bazy SQL.

Komentarz 25:  ~niepokorny | 2013-08-21 12:45:06 | 89.***.***.75

DarekD: dużo problemów rozwiązałem dzięki przychylności ludzi z ZUS w tym informatyków ZUS i "Płatnika". Najwięcej pracy kosztowała mnie poprawa kartotek i ich rozdzielanie - jak po kilkunastu latach przerwy musiałem wrócić do SQL'a. Po wejściu Płatnika 9 będę szukał dużego płatnika, który to wdrożył aby zobaczyć jakie problemy mogą wystąpić przy specyfice mojej bazy.

Komentarz 26:  ~niepokorny | 2013-08-21 12:59:52 | 89.***.***.75

DarekD: Dużym problemem jest to, że korygując stare okresy Płatnik nie rozróżnia wysyłając deklarację różnicową i całościową. Wysyła to tak samo i to powoduje, że np. nie zerują się te same kody ubezpieczenia z innymi końcówkami 00 01 02 03 - co jest tylko wyróżnikiem zdrowia. Dostajesz potem setki kodów do dopisania ręcznie dla poszczególnych osób do nowej deklaracji.Złożenie kolejnej deklaracji całościowej nie kasuje poprzedniej a byłoby to dużym ułatwieniem. Wyobraź sobie sytuacje, gdy pracownik pomyli deklarację na podstawie której tworzy nową bezpośrednio w Płatniku - jak to potem wykasować jeżeli zostało wysłane i masz 24000 pozycji? Robota głupiego? Akurat zastałem bazę z różnymi "kwiatkami" a tego jeszcze nie rozwiązałem :)

Komentarz 27:  *DarekD | 2013-08-21 13:11:27 | 87.***.***.225

...Złożenie kolejnej deklaracji całościowej nie kasuje poprzedniej a byłoby to dużym ułatwieniem.

Nie może to tak działać. Dokumenty oparte są w duzym uproszczeniu mówiąc na parze PESEL+tytuł ubezpieczenia. Więc jeżeli wyslesz coś z kodem A to on w dokumentach jest zarejestrowany. Wysłanie zestawu z kodem B zakłada druga pozycję a nie zeruje poprzedniego. Nie można tego wprowadzić z automatu ze względu na różne okresy podlegania pod rózne tytuły ubezpieczenia.

Na to jest rozwiązanie - stąd mój wpis w kom. 21.

...pracownik pomyli deklarację na podstawie której tworzy nową bezpośrednio w Płatniku - jak to potem wykasować jeżeli zostało wysłane i masz 24000 pozycji?

Jak powyżej - kom. 21

Komentarz 28:  ~niepokorny | 2013-08-21 13:22:10 | 89.***.***.75

DarekD: to do jakich drzwi zapukać - występowałem już nawet z pismem do ZUS o wydanie kdu na ten miesiąc /chciałem wyzerować po wczytaniu wszystko a dzień później wysłać poprawne/ i otrzymałem odpowiedź, że nie dostanę bo kdu jest błędne - przez przypadek to już wiedziałem

Komentarz 29:  *DarekD | 2013-08-21 13:24:41 | 87.***.***.225

Do moich? :)

Komentarz 30:  ~niepokorny | 2013-08-21 13:29:32 | 89.***.***.75

DarekD: chętnie - podaj namiar - bo to chyba nie rozmowa na forum :)

Komentarz 31:  *DarekD | 2013-08-21 13:34:06 | 87.***.***.225

Majla w sposób jawny na forum nie podam ale tu masz podpowiedz -> 755025

Komentarz 32:  ~niepokorny | 2013-08-21 13:38:20 | 89.***.***.75

DarekD: jeżeli się dobrze domyślam to z pracy nie dam rady - może w gooooglach znajdziesz mnie pod hasłem fotousługi - pierwszy po dużych firmach

Komentarz 33:  *DarekD | 2013-08-21 13:42:13 | 87.***.***.225

Ten link z tego postu masz zablokowany?

Komentarz 34:  ~niepokorny | 2013-08-21 13:52:34 | 89.***.***.75

Sorki nie widziałem bezpośrednio -

Komentarz 35:  ~josef | 2013-08-22 12:02:38 | 178.***.***.230

Nowy Płatnik 9.01 - zapraszam na stronę FSK Profesjonalista

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksCywilny.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60