LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Odpowiedzialność księgowej

[746434]
*Agatka | 2013-07-09 10:01:39 | 46.***.***.57
Spółka z o.o., pełne księgi, główna księgowa na 1/2 etatu. Zwolniła się z pracy nie przekazując protokołem dokumentów gdyż zwalniała się w połowie miesiąca i obiecywała że jeszcze przyjdzie i wykończy zaległości. Świadectwo pracy otrzymała i podpisała zobowiązanie że wszystko uporządkuje i sporządzi protokół przekazania. Nowa księgowa księgując bieżący miesiąc i analizując salda zauważyła ogromne nieprawidłowości m.in. brak zamknięcia ksiąg, przeksięgowań rocznych, brak dokumentów, nieprawidłowości w księgowaniach, salda ksiąg nie zgadzają się z dokumentami itp. itd. Nie są to "kosmetyczne" błędy które można by było sprostować. Ogólnie mówiąc ksiąg NIE MA, bo to co jest to luźne zapisy nie mające odzwierciedlenia w dokumentach. Zagadką jest sporządzenia sprawozdań rocznych gdyż nie pokrywają się one z danymi w księgach. Dotyczy to lat 2010-2012. Wiem że za prowadzenie ksiąg odpowiada Zarząd, ale czy Główna Księgowa nie ponosi żadnej odpowiedzialności za tak wykonywaną pracę?

Komentarz 1:  *Agatka | 2013-07-09 10:03:46 | 46.***.***.57

Problemem też jest jak to wszystko wyprostować? Dopasować księgowania do zatwierdzonych sprawozdań i błędy (różnice) księgować w bieżącym roku? Co z sytuacją braku dokumentów źródłowych: faktur, list płac, delegacji? Brak jest raportów kasowych (nie były w ogóle robione), jedynie sa księgowania na koncie "kasa"? Proszę o jakies propozycje.

Komentarz 2:  *Mariaem | 2013-07-09 10:05:36 | 195.***.***.252

Co to za księgowa w ogóle...?? Nie miała kompetencji? Nie miała ambicji by prowadzić księgi poprawnie...? By się douczyć? Przecież to zawsze "wyjdzie" - takie kwiatki...

Załamka ...:(

Komentarz 3:  *Agatka | 2013-07-09 10:08:49 | 46.***.***.57

Dokładnie załamka, i to jest osoba z certyfikatem !!!!! Ale chyba bez żadnej praktyki i bez żadnej kontroli.
Proszę doradźcie coś. Chodzi o odpowiedzialność - musimy do niej pismo napisać.

Komentarz 4:  *Mariaem | 2013-07-09 10:13:51 | 195.***.***.252

Na pewno odpowiada za zakres obowiązków - jak każdy inny pracownik...

Komentarz 5:  ~MASKA | 2013-07-09 10:15:58 | 83.***.***.143

Proponuję "wyprowadzić" księgi jeszcze raz i miesiąc po miesiącu sprawdzac wynik...
Ale oczywisci decyzja należy do Zarządu...
A jesli chodzi o roczne sprawozdania, to co to za sprawozdania????

Komentarz 6:  ~xz | 2013-07-09 10:18:16 | 77.***.***.77

Tak jak kom. 4 jesli miała zakres obowiązków, można pisać o wyprostowanie błędów, natomiast jeśli nie miała, o, tu już sprawa nie jest taka prosta, może..... ale nie zmusicie, ale to moje zdanie

Komentarz 7:  *Agatka | 2013-07-09 10:23:31 | 46.***.***.57

Roczne sprawozdania to BILANS, Rachunek zysków i strat - wszystko zatwierdzone przez Zgromadzenie Wspólników.
Gdybym chciała wyprowadzać miesiąc po miesiącu to w sumie jest do wyprowadzenia 30 miesięcy + rozliczenia VAT (bo salda się nie zgadzają - znalazłam faktury sprzedaży nie ujmowane w deklaracjach prawie w każdym miesiącu). Nie do zrobienia - zauważyłam brak dokumentów. Chyba się poddam. Tylko z tego wygląda że za wszystko "oberwie" zarząd (jednoosobowy, kompletnie nie znający się na sprawach księgowych). Jak można pociągnąć do odpowiedzialności księgową. W aktach osobowych znalazłam tylko zakres obowiązków z którego się nie wywiązała (brak ksiąg, księgowań). poza tym czy nie mamy tu doczynienia z fałszowaniem sprawozdań finansowych - są sporządzane na podstawie nieistniejących ksiąg, nie wynikają z zapisów w księgach?

Komentarz 8:  ~xz | 2013-07-09 10:27:25 | 77.***.***.77

Totalna katastrofa, nie wiem co radzić, zlikwidować interes i otworzyć nowy? i czekać na cud, ale fakt, to nie jest wcale śmieszne

Komentarz 9:  *Mariaem | 2013-07-09 10:37:09 | 195.***.***.252

A co ta pani na to w ogóle mówi... dlaczego tak postępowała????

Komentarz 10:  *Mariaem | 2013-07-09 10:37:49 | 195.***.***.252

Niech wszystko sama poprawia... naważyła piwa, to niech je teraz wypije...

Komentarz 11:  *TERMAX | 2013-07-09 10:38:01 | 94.***.***.39

A ja się wtrącę, proponowałabym kontakt z tą księgową, bo myślę, że tak zdolna to Ona nie jest by z tzw. "sufitu" zrobić sprawozdania, bo jeżeli nic sie nie zgadza jak twierdzi pytajaca, a sprawozdania się zgadzają tzw. bilans z r-kiem zysków i strat, to prawdopodobnie musiała w domu ksiegi prowadzić????? Tyle co mi przychodzi na myśl. Natomiast samo nie ujmowanie faktur sprzedaży jak sądzę w rejestrach sprzedaży, a nie w księgach(przynajmniej mam taką nadzieję) pozostawia do zrobienia korekty rejestrów i deklaracji VAT, ale nie powinno to mieć większego wpływu na ksiegi(chyba, ze kwestia zaokrągleń).

Komentarz 12:  ~MASKA | 2013-07-09 10:40:02 | 83.***.***.143

Stwierdzenie że Zarząd nie zna się na niczym to nie usprawiedliwienie .Oczywiście trzeba wyciągnąć jakieś konsekwencje od CERTYFIKOWANEJ księgowej, ale nie zmienia to faktu, że coś trzeba zrobić z księgami.
A może dzwoniliście do księgowej????

Komentarz 13:  *Majobo | 2013-07-09 11:02:28 | 91.***.***.219

Kiedyś pracowałam w firmie , była podobna sytuacja.
Szef wziął do wyprowadzenia ksiąg biegłą rewidentkę. zapłacił jej za to , a potem pozwał do sądu poprzednią księgową o zwrot kosztów jaką poniósł na biegłą rewidentkę.
Wyrok dał do komornika i swoje odzyskał.

Komentarz 14:  *Mariaem | 2013-07-09 11:03:47 | 195.***.***.252

Kom. 13 - bardzo dobry pomysł...

Komentarz 15:  *Agatka | 2013-07-09 11:24:03 | 46.***.***.57

Już tłumaczę:
Pani nic nie mówi, telefon wyłączony, napisała maila że zadzwoni. Jak się widziałyśmy w ostatnim dniu jej pracy to obiecała ze przyjdzie i wszystko wyprostuje. jest zatrudniona jeszcze w 2-ch spółkach na 1/2 etatu i trudno ją złapać.
Co do VAT to w 2011 znalazłam plik faktur sprzedaży księgowanych, a nie ujętych w rejestrze VAT - stąd saldo na koncie 222 (VAT należny). Vat-u ok 2 tysiące + odsetki. W bieżącym roku w ogóle nie były księgowane i ujmowane w rejestrach VAT korekty sprzedaży - różne są i na plus i na minus.
Nie wiem jak robiła sprawozdania - to dla mnie wielka zagadka.
Mój pomysł to:
Wezwać ja pisemnie do stawienia się w firmie i niech prostuje - myślę że do końca roku się wyrobi, a jak nie to pomysł z zatrudnieniem biegłej i wystawieniem rachunku jest super.

Komentarz 16:  *Agatka | 2013-07-09 11:25:43 | 46.***.***.57

Majobo jaka była podstawa prawna pozwu? - nienależyte wywiązywanie się z obowiązków pracowniczych? poświadczenie nieprawdy w sprawozdaniach?

Komentarz 17:  *M52 | 2013-07-09 12:23:24 | 95.***.***.242

Miałam kiedys podobna sytuacje. Wyprowadzałam 3 lata wstecz. Wgrano na nowo program kięgowy (na tym co bylo robione w ogóle nie dało się ksiegować - istny horror, a panienka była po studiach z rachunkowości i też z certyfikatem)) i dokument po dokumencie się księgowało. Nie wnikałam co właściciel zrobił z nią bo mi zapłacił za tę "koronkową" robotę a z US przepycha się już 6 lat w związku z korektami dot. tamtych lat.

Komentarz 18:  *Agatka | 2013-07-09 12:50:51 | 46.***.***.57

M52 - może to ta sama :-)

Komentarz 19:  *M52 | 2013-07-09 15:50:11 | 95.***.***.242

Watpię, to był Kraków. Ale żeby było śmieszniej to ta Pani potem załozyła biuro rachunkowe.

Komentarz 20:  *ana2013 | 2013-07-09 17:17:43 | 89.***.***.9

Parę lat temu miałam podobną sytuację.
W jednej spółce ani jedna zaliczka na CIT nie grała, wszystkie były pozaniżane, do dziś nie wiem jak były liczone i w oparciu o co. No i rozrachunki ..... bagno, z którego ciężko mi było wybrnąć. Że nie wspomnę o rmk, rozrachunkach z pracownikami. Dziewczyna prowadzila księgi niecały rok, ja właściwie trafiłam na 2 ostatnie miesiace. Wiem, że sie po prostu ulotnila, bo z takimi zapisami nie było jak robić poprawnego bilansu. Wiem, że ubiegała sie o certyfikat MF i przeszła do budżetówki.
W innej spółce natomiast brak bylo jakiego kolwiek zapisu w księgach za ostatnie 2 m-ce, byly jedynie skladane dekl.VAT-7 liczone statystycznie.

Pomysł z bieglym rewidentem jest dobry.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PoradnikKsiegowego.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60