LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Art.55

  [783402]
~Monia :) | 2013-12-05 12:17:01 | 89.***.***.209
Kochni chciałabym Rozwiązac umowe o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia z winy pracodawcy Na podstawie art. 55 par. 1 [1] K.p. , z powodu rocznego opóznienia w placeniu wynagrodzenia, ale doczytałam sie, ze "Na zastosowanie tego trybu ma (miała) Pani 30 dni od zaistnienia zwłoki w wypłacie. Jeżeli tyczy się to rozrachunków sprzed roku niemal to nie ma takiej opcji. Jakie rozwiazanie proponujecie??? Dziekuje

Komentarz 1:  *Aroma | 2013-12-05 12:18:14 | 89.***.***.2

W opisanej sytuacji nie ma zastosowania przepis jak wyżej.

Komentarz 2:  *Regina | 2013-12-05 12:20:53 | 95.***.***.185

Możesz rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (pod warunkiem, że pracodawca nagminnie narusza termin wypłaty)

Komentarz 3:  *Aroma | 2013-12-05 12:21:55 | 89.***.***.2

>2, to nie jest prawda, zajrzyj do kp.

Komentarz 4:  ~Monia :) | 2013-12-05 12:23:39 | 89.***.***.209

Nie płaci od roku, a jakie rozwiazanie bylo by najlepsze w tym przypadku?? czy moge mu wreczyc wezwanie do zapłaty??

Komentarz 5:  *Aroma | 2013-12-05 12:24:56 | 89.***.***.2

Napisz więcej i wyrazniej, co to znaczy "nie płaci od roku" ? Czy ostatnią pensję np. dostałaś ?

Komentarz 6:  ~Monia :) | 2013-12-05 12:30:31 | 89.***.***.209

A więc ostarnią wyłate otrzymałam za VIII/2012 w XII/2012 ogólnie winny mi jest za ponad rok, wiem wiem glupa jestem jak nie wiem, ale wierzylam w obietnice, ze odda. Ah szkoda gadac.

Komentarz 7:  ~Monia :) | 2013-12-05 12:32:25 | 89.***.***.209

Przez ostatni rok nie wypłacił oficjalnie zadnego wynagrodzenia, we wrzesniu 2013 otrzymalam bez zadnego potrwierdzenia wynagrodzenie za IX/2012

Komentarz 8:  *Regina | 2013-12-05 12:33:59 | 95.***.***.185

Hm. mnie wydaje się, że czyn pracodawcy ma charakter ciągły, a więc termin liczy się od dnia popełnienia ostaniego czynu - czyli od ostatniego terminu wypłaty.

Komentarz 9:  *Aroma | 2013-12-05 12:34:15 | 89.***.***.2

Oki, to spokojnie mozesz pisac rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pamietaj o uzasadnieniu.

Komentarz 10:  *Aroma | 2013-12-05 12:35:34 | 89.***.***.2

>8, wystarczy, ze pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia za prace tylko 1 raz i bez wzgledu na okoliczności juz jest podstawa dla rozwiazania umowy o pracę w omawianym trybie.

Komentarz 11:  *Aroma | 2013-12-05 12:37:56 | 89.***.***.2

Napisz tak :

Z dniem ...rozwiązuję umowe o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, z powodu niewypłacania wynagrodzenia za pracę - art. 55 par. 1,1 kodeksu pracy.


i postaraj sie o potwierdzenie na kopii wpływu pisma do firmy.

Komentarz 12:  ~Monia :) | 2013-12-05 12:38:17 | 89.***.***.209

Serdecznie dziekuje, pozdrawiam, miłego dnia :)

Komentarz 13:  *Aroma | 2013-12-05 12:41:04 | 89.***.***.2

Niezaleznie od powyzszego podejmij jakies działania, co by te kase jednak dostac - PIP, sąd pracy.

Komentarz 14:  *Aroma | 2013-12-05 12:41:17 | 89.***.***.2

Pozdrawiam równiez :)

Komentarz 15:  ~Monia :) | 2013-12-05 13:18:56 | 89.***.***.209

Mam jeszcze pytanko, jak wyglada wyrejestrowanie z ZUS?? czy okres wypowiedzenia musi minąć?? swiadectwo pracy z jaka data??

Komentarz 16:  *Aroma | 2013-12-05 13:20:54 | 89.***.***.2

Tutaj nie ma wypowiedzenia, to jest rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Jak piszesz, ze z dniem np. 06.12.2013r rozwiazujesz umowe o pracę, to ten dzien jest ostatnim dniem zatrudnienia. Świadectwo pracy powinnas otrzymac w ostatnim dniu zatrudnienia lub w ciagu 7 dni przysla Ci na adres domowy.

Komentarz 17:  ~Monia :) | 2013-12-05 13:20:55 | 89.***.***.209

Nie chce zadnego odszkodowania z tytyłu okresu wypowiedzenia, chce ogarnac wszystko i z koncem roku odejsc.

Komentarz 18:  *Aroma | 2013-12-05 13:21:35 | 89.***.***.2

Przeczytaj kom. 16
z jakim koncem roku ?

Komentarz 19:  *Aroma | 2013-12-05 13:22:31 | 89.***.***.2

A odszkodowanie bedzie Ci przysługiwało z mocy prawa, nie mozesz sie go zrzec.

Komentarz 20:  ~Monia :) | 2013-12-05 13:28:28 | 89.***.***.209

No własnie, widzisz jestem taka ze chciałabym dokonczyc wwszystkie sprawy w firmie i odejsc, mam okres wypowiedzenia dwa tygodnie, bo mam umowe na okres 10 lat (pracuje 8) wiem wiem powienna miec to w powazaniu, ale nie umiem tak chce wywiazac sie jeszcze z terminow w tym miesiacu i zakonczyc :( napisalam wezwanie do zaplaty i wypowiedzenie wszelkich penomocnictw i rozwiazanie umowy, ale jakie ???

Komentarz 21:  *Aroma | 2013-12-05 13:29:53 | 89.***.***.2

Napisałaś rozwiazanie umowy ? jakie ? Sama piszesz o art. 55 kp a teraz , w 20-tym komentarzu piszesz co innego ....(?)

Komentarz 22:  ~Monia :) | 2013-12-05 13:34:57 | 89.***.***.209

Przepraszam, ze tak mieszam, ale z jednej strony chce go pogonic, a z drugiej wyzuty ze moge innym zaszkodzic tak szybkim odejsciem. Aroma przepraszam. Sama nie wiem co chce, ale mimo wszystko chyba wolalabym jeszcze okres wypowiedzenia tu przesiedziec i poogarniac. Jak moge sie sie z nim inaczej pozegnac??

Komentarz 23:  *Aroma | 2013-12-05 13:39:56 | 89.***.***.2

A moze w końcu o sobie pomyslisz, i tylko o sobie ? :)))
I tak podziwiam Twoja cierpliwość i lojalnośc wobec kogoś, kto wobec Ciebie takich skrupułów nie ma .
Umowe mozesz rozwiązac w trybie art. 55 par. 1,1 kp , wtedy odchodzisz z dnia na dzień, przysługuje Ci odszkodowanie w wysokosci wynagrodzenia za okres wypowiedzenia i o wszystko ostro sie upominasz (PIP, sąd pracy), mozesz złozyc wypowiedzenie umowy o pracę i dalej za friko wszystko wyprowadzac i pracować, możesz tez, za zgoda pracodawcy, rozwiazac umowe o pracę za porozumieniem stron, z dowolnie ustalona przez obie strony datą.
Decyzja nalezy do Ciebie.

Komentarz 24:  ~Monia :) | 2013-12-05 13:49:06 | 89.***.***.209

Wiem, wiem, nie jesteś Aroma pierwsz która mi to mówi :( juz taka jestem. Dziekuje Ci bardzo za pomoc i cierpliwosc :) w weekend musze cos wymyslec sensownego. Pozdrawiam.

Komentarz 25:  *Aroma | 2013-12-05 13:54:59 | 89.***.***.2

Pozdrawiam serdecznie :)

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60