LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Data na świadectwie pracy

  [782211]
~A.nia | 2013-12-02 08:48:50 | 188.***.***.10
Wiem, czytałam. Umowa zawarta na okres 1.11.2013 - 31.02.2014. Zgłoszenie do pracy 04.11. Zatem:
- zgłoszenie pracownika do ZUS od 04.11.
- okres wypowiedzenia nie 2 ale 1 tydzień.
Ale pewnie przez gapiostwo nie doczytałam, co ze świadectwem?
Wystawiając świadectwo pracy piszę, że zawarta od 01 czy od 04 listopada?

Proszę o pomoc..

Komentarz 1:  *Witch | 2013-12-02 08:59:14 | 83.***.***.154

Jesli termin rozpoczęcia pracy masz 4.11, to z ta data nawiązuje sie stosunek pracy:
4.11.2013 - 28.02.2014 wypow. 1 tydzień

Komentarz 2:  *Kadrowiec7 | 2013-12-02 08:59:55 | 195.***.***.227

Skoro zgłosiłaś do ZUS od 4 listopada to zatrudnienie od 4.11 do ...

Komentarz 3:  ~A.nia | 2013-12-02 09:13:25 | 188.***.***.10

Dzięki Wam, tak mi się wydawało.
Ale po kiego grzyba w takim razie jest zapis, że umowa jest zawarta od 01.11...????
W gruncie rzeczy od 01 do 03 listopada pracownik nie jest pracownikiem, więc to jakiś kompletnie błędna informacja? A jest takich zapisów w aktach mojej firmy baaardzo dużo...

Komentarz 4:  ~A.nia | 2013-12-03 14:02:53 | 188.***.***.10

Przepraszam, że zawracam nadal głowę, ale dylemat pozostał i powstał spór między mną a osobą, która wypisuje umowy.
Witch napisała (zresztą zgodnie z kp), że skoro termin rozpoczęcia został wyznaczony na 4.11 - to od tej daty nawiązujemy stosunek pracy.
I wszystko byłoby ok, gdyby nie TRZECI zapis w tych umowach, mianowicie oprócz daty zawarcia (01.11), daty rozpoczęcia pracy(04,11) ten oto :
"Umowa zostaje zawarta na okres próbny : 01.11.2013 - 31.01.2014".
Ratunku......!!!!

Komentarz 5:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 14:52:10 | 195.***.***.227

To jest właśnie błędne rozumienie Kodeksu pracy. Ten zapis - umowa zawarta od 1.11 nie oznacza daty rozpoczęcia tej umowy. Tą datą jest "termin rozpoczęcia pracy. Ktoś nieświadomy wpisał pierwszy dzień roboczy po 1 listopada czyli 4 listopada. To był błąd który teraz się mści. Druga sprawa - od kiedy został on zgłoszony do ZUS - i tu gdyby został zgłoszony od 1.11 to można by tylko poprawić umowę w tym miejscu "data rozpoczęcia pracy" na 1.11 i sprawa załatwiona. Ale teraz jest już kwestia korygowania tego w ZUS !

Komentarz 6:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 14:56:35 | 195.***.***.227

Bo ktoś przekręca kodeksowy zapis: "Art. 26. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy."

Komentarz 7:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 14:57:14 | 195.***.***.227

Art. 29. § 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy.

Komentarz 8:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 14:59:09 | 195.***.***.227

Jeśli ktoś czyta: "5) termin rozpoczęcia pracy", a myśli i pisze: "Zgłoszenie do pracy" to stąd biorą się takie pomyłki.

Komentarz 9:  ~A.nia | 2013-12-03 15:05:09 | 188.***.***.10

Nie, nie zgłosiłam do ZUS od 4 ale od 1-ego, miałam zamiar właśnie korygować moją pomyłkę.
Reasumując - albo korygujemy w umowie datę "rozpoczęcia" pracy na 01.11.2013 i jest ok
Albo muszę zrobić korektę w ZUS na 4 listopada?

Komentarz 10:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 15:06:58 | 195.***.***.227

Reasumując lepiej jest zrobić poprawkę w umowie niż coś w ZUS. I tak nic więcej nie zapłacicie, bo w te 3 dni nie pracował i pensja ta sama, a korekty ZUS..

Komentarz 11:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 15:07:53 | 195.***.***.227

Zwłaszcza, ze jak widać wszyscy chcieli, aby ta umowa była od 1 listopada zawarta, wiec nie rób korekt w ZUS na 4 !

Komentarz 12:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 15:09:44 | 195.***.***.227

A tak szczerze, to jest dosyć częsta pomyłka niektórych kadrowych i innych osób prowadzących sprawy kadrowe. Teraz 1 grudnia był w niedzielę i też ludziska mieli dylematy jakie daty powpisywać w umowy.

Komentarz 13:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 15:11:29 | 195.***.***.227

Czyli jak dasz radę to odbierz od pracownika oryginał tej umowy i daj mu nowy z dobrą datą, albo tylko zaparafować poprawkę długopisem na 1.11.2013

Komentarz 14:  *Kadrowiec7 | 2013-12-03 15:15:54 | 195.***.***.227

A tak dla przestrogi sprawa mojej koleżanki: zawarła umowę od 2 stycznia, no bo przecież nikt nie pracuje 1 stycznia. Pracownik z końcem roku zakończył umowę. Poszedł do pośredniaka bo pracował "cały rok". Nie dostał zasiłku bo mu zabrakło 1 dnia - 1 stycznia ! Więc tutaj może komuś zabraknąć 3 dni do czegoś - zasiłku, wysługi lat itp. Miej to na względzie. Pracodawca nic wiecej nie zapłaci, a pracownik zyska taką umową od 1 listopada, 1 stycznia, 1 maja.

Komentarz 15:  ~A.nia | 2013-12-03 15:26:01 | 188.***.***.10

Bardzo Ci dziękuję.
Nie wiem, jak to się zakończy, bo tą sprawą powinna zająć się osoba z innego działu i już widzę, z jaką chęcią...ufff...
Poza tym tak na marginesie dla rozluźnienia - ja tu pracuję dopiero od niedawna, umowy dostaję na bieżąco i podejrzewam, że to trwa od wielu, wielu ....... lat nawet w tym roku byłoby kilkanaście lub więcej dokumentów do poprawy - nie wiem, co z tym fantem zrobić...

Komentarz 16:  *Aroma | 2013-12-03 19:24:37 | 89.***.***.2

Tutaj ewidentnie osoba sporządzajaca umowe o pracę w jednej umowie zawarła dwie sprzeczne informacje, mianowicie data rozpoczecia pracy to data nawiazania stosunku pracy, w zwiazku z czym, w w/wym. umowie powinny być zapisy :

umowa zawarta na okres : 01.11.2013r - 31.02.2014r
data rozpoczecia pracy (nie mylic z datą podjęcia pracy) : 01.11.2013r
l u b
umowa zawarta na okres : 04.11.2013r - 31.02.2014r
data rozpoczęcia pracy : 04.11.2013r

ja osobiscie jestem za druga wersją, nie ma sensu zatrudniac pracownika od dnia (dni) wolnych od pracy.

Komentarz 17:  ~TES | 2013-12-03 22:27:55 | 87.***.***.129

Czy w przyszłym roku luty będzie miał 31 dni?

Komentarz 18:  ~A.nia | 2013-12-04 07:57:26 | 188.***.***.10

Zgadzam się Aroma.
Niestety, trzeba pamiętać, żeby tej zasady nie stosować przy kolejnej umowie dla pracownika:-)

TES - nie takie cuda się zdarzają, więc czemu nie? W sumie luty to taki poszkodowany miesiąc, nie czas go dowartościować?
A błąd popełniłam ja, na początku - oczywiście miał być 31.01 - przecież umowa na okres próbny to max 3 m-ce... poprawiłam się w kom 4 :-))

Komentarz 19:  *Kadrowiec7 | 2013-12-04 08:34:40 | 195.***.***.227

Aroma, podaj te zalety zatrudnienia pracownika od 4 listopada w porównaniu z 1 listopada.

Komentarz 20:  *Aroma | 2013-12-04 11:45:27 | 89.***.***.2

"Niestety, trzeba pamiętać, żeby tej zasady nie stosować przy kolejnej umowie dla pracownika:-)"

- tak, to "święta prawda" :)

Komentarz 21:  ~TES | 2013-12-04 14:26:26 | 46.***.***.61

A ja uważam że nic nie stoi na przeszkodzie żeby wpisywać datę zawarcia umowy dzień wolny od pracy . Tak jak już było wcześniej powiedziane pracodawca nic nie traci zawierając umowę od 01.11 ( ta sama data rozpoczęcia pracy) a pracownik zyskuje do stażu pracy te kilka dni. Nierzadko zdarzają się sytuację że taka osoba chce się zarejestrować jako bezrobotna lub przejść na emeryturę i brakuje jej pare dni. W takich sytuacjach jak opisana powyżej nie byłabym za bardzo formalistką. Chyba powinniśmy ułatwiać sobie wzajemnie życie a nie je utrudniać.

Komentarz 22:  *Aroma | 2013-12-04 17:33:41 | 89.***.***.2

Czytałam kiedys o sytuacji, gdy pracodawca zatrudnił pracownika od dnia wolnego od pracy i pracowanik w tym dniu umarł ...Sytuacje bywaja różne, dobrze jest jak umowa jest zawarta od pierwszego dnia wykonywania pracy (oprócz oczywiscie umów kolejnych, gdzie chcemy zachować ciagłośc zatrudnienia w jednej firmie).

Komentarz 23:  ~TES | 2013-12-04 21:40:26 | 159.***.***.74

Aroma zgadza się z tobą że sytuację bywają różne ale ile zdarza się takich sytuacji jakich opisałaś powyżej? Ja jednak będę obstawać przy swoim i dzień rozpoczęcia pracy będę wpisywać pierwszy dzień miesiąca nawet jeżeli będzie to dzień wolny.

Komentarz 24:  *Aroma | 2013-12-05 12:10:50 | 89.***.***.2

Każdy robi wg swojego uznania. Ja podtrzymuję opinię , ze jesli to pierwsza umowa o pracę, racjonalniej jest zatrudnic pracownika od pierwszego dnia wykonywania pracy.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60