LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

  [780131]
~mkk123 | 2013-11-22 22:44:14 | 95.***.***.67
Witam serdecznie, chciałabym zapytać czy ktoś miał juz do czynienia z instytucją czasowego wycofania pojazdu z ruchu ?
Czyli np. na czas nieużywania samochodu dostawczego wycofujemy go z ruchu na 10 miesięcy i nie płacimy podatku od środków transportu za ten okres.
W przedsiebiorstwie, którym pracuje, właśnie ma miejsce taka sytuacja. Prowadzimy pełną ksiegowość. Czy ktoś orientuję się jak należy to odpowiednio zaksiegować na kontach ? To samo jak wygląda sprawa amortyzacji ? Czy nalezy dokonywać odpisów amortyzacyjnych i czy można je zaliczyć do KUP?
Bardzo prosiłabym o pomoc.

Komentarz 1:  *Kolezanka | 2013-11-22 22:46:50 | 95.***.***.101

A jaki byłby powód nieużywania tego samochodu ?

Komentarz 2:  ~mkk123 | 2013-11-22 22:51:32 | 95.***.***.67

Wypełniając taki wniosek nie trzeba podawać powodu, a powód był taki, że samochód narazie nie jest używany - jest to samochód dostawczy, który użytkowany jest tylko w sezonie, dlatego żeby ograniczyć koszty to został wycofany czasowo z ruchu, tym samym na ten okres wygasł obowiązek płacenia podatku od środków transportu i powstanie dopiero z momentem dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Komentarz 3:  *Kolezanka | 2013-11-22 22:56:48 | 95.***.***.101

Ja tylko pytam, nie chodzi mi o to czy trzeba czy nie trzeba to podawać do urzędu.

O ile wiem nie są kup odpisy od ŚT, których używania zaprzestano w związku ze zmianą profilu dg, w której były używane.
Wy tego nie zrobiliście, więc moim zdaniem cały czas należy amortyzować ten samochód i odpisy będą kup.

Komentarz 4:  *Megania | 2013-11-22 23:00:01 | 89.***.***.55

W tym samym kierunku Minister Finansów wypowiedział się w interpretacji z dnia 12 sierpnia 2010 r., nr IPPB5/423-299/10-4/DG, stwierdzając, że "w związku z czasowym nieużywaniem środków trwałych, tj. automatów do gier, nie dochodzi do zawieszenia ani do zaprzestania działalności. Przedstawiony stan faktyczny nie spełnia zatem normy wynikającej z przepisu art. 16c pkt 5, która uniemożliwiałaby dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od powyższych środków trwałych. Tym samym, czasowy brak wykorzystania danego środka trwałego w przypadku kontynuowania prowadzenia działalności, w której środek ten był wykorzystywany, nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego środka, stanowiących koszty uzyskania przychodów na podstawie (…) art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowymi od osób prawnych".

Komentarz 5:  *Megania | 2013-11-22 23:00:23 | 89.***.***.55

Podatek dochodowy od osób prawnych w wyjaśnieniach i orzecznictwieSerwis Podatkowy
nr 11 (215) z dnia 10.11.2013

Środki trwałe czasowo zawieszone w użytkowaniu a możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Komentarz 6:  ~mkk123 | 2013-11-22 23:00:26 | 95.***.***.67

Tak właśnie też znalazłam na różnych stronach w interencie, ale chciałam się upewnić. Dziękuje.
A jak zaksiegować sam fakt czasowego wycofania pojazdu z ruchu ? Na jakich kontach ? Czy trzeba w ogóle ?

Komentarz 7:  ~mkk123 | 2013-11-22 23:03:56 | 95.***.***.67

Megania dziękuje bardzo. A jak wygląda ewidencja na kontach jeśli chodzi o instytucje czasowego wycofania pojazdu z ruchu ?

Komentarz 8:  *Kolezanka | 2013-11-22 23:05:42 | 95.***.***.101

Ale co chcesz ewidencjonować na kontach ? Tu nie ma czego księgować.

Komentarz 9:  *Megania | 2013-11-22 23:07:16 | 89.***.***.55

Zgadzam się z kom. 8 Koleżanki, którą serdecznie pozdrawiam ;)

Komentarz 10:  *Kolezanka | 2013-11-22 23:10:40 | 95.***.***.101

Z wzajemnością Meganio droga /nader rzadko tu widywana/ :))

Komentarz 11:  *Megania | 2013-11-22 23:14:23 | 89.***.***.55

Będę się starać poprawiać frekwencję ;-) ..... ale mam jeden mały postulacik - o wydłużeniu doby ;-)

Komentarz 12:  ~mkk123 | 2013-11-22 23:16:53 | 95.***.***.67

Dziękuje bardzo za wasze odpowiedźi. Moim zdaniem jest przygotowanie prezentacji na temat czasowego wycofania pojazdu z ruchu i jednym z podpunktów jest Ewidencja na kontach.. ale właśnie nie wiem co tutaj miałabym przedstawić na tych kontach..

Komentarz 13:  *Kolezanka | 2013-11-22 23:17:39 | 95.***.***.101

Może spraw sobie zegarek z wielkim cyferblatem :)

Komentarz 14:  *GosiaM | 2013-11-23 12:40:10 | 83.***.***.124

Do korekty zapewne jest wysokość podatku od śr.transportu bo pewnie masz na koncie zaks.za cały rok

Komentarz 15:  ~mkk123 | 2013-11-23 18:16:43 | 95.***.***.67

Gosia dziękuje za podpowiedź. A co ze srodkiem trwałym ? Z konta środki transportu mam jakoś wyksiegować ten samochód na okres nieużywania go ?

Komentarz 16:  *GosiaM | 2013-11-23 19:36:47 | 83.***.***.117

Wg mnie nie , masz wyżej i jest to ok

Komentarz 17:  ~mkk123 | 2013-11-23 20:22:23 | 95.***.***.67

A jak na kontach wygląda zaksiegowanie korekty podatku od środków transportu ?

Komentarz 18:  *GosiaM | 2013-11-23 20:36:24 | 83.***.***.117

A jak miałaś zaksięgowane na początku roku ?
trzeba ten zapis skorygować o m-ce wycofania i nie płacenia tego podatku

Komentarz 19:  ~mkk123 | 2013-11-23 21:07:13 | 95.***.***.67

Nie miałam, gdyż to o co pytam mam przedstawić w czasie prezentacji. Jest to tylko czysto teoretyczne. Dlatego dokładnie nie wiem jak to zrobić..
Zakgiegowałabym to na koncie Podatki i opłaty po stronie Wn i Rozrachunki publicznoprawne po Ma.
Wyksiegowanie części podatku zdjęłabym z konta Podatki i opłaty, ale nie wiem co dalej z tą kwotą ? Dała ją po stronie Wn na Rozrachunkach publicznoprawnych ?

Komentarz 20:  *GosiaM | 2013-11-23 21:10:27 | 83.***.***.117

Jak masz wn 4*/ma 220 np.1000 i masz 9 m-cy wycofania i kwota się zmniejsza o np.900 to albo
ma 220/wn 4* te 900 albo wn4*/ma 200 minus 900
no jakbyś miała to jeszcze na rmk to tez trzeba by skoryhować

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PoradnikKsiegowego.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60