LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Nowe zasady dot świadectw pracy

  [552472]
~plus1_ | 2011-07-18 14:23:43 | 83.***.***.18
Czy ktos mi może napisać o co chodzi ?
Czy po każdej umowie zawartej na czas określony muszę wydać świadectwo pracy ?

Komentarz 1:  *Mandragora | 2011-07-18 14:44:29 | 85.***.***.177

Nowe zasady wydawania świadectw pracy czyli z serii „Zadzwońmy do Ministerstwa”
Zadzwoniliśmy więc do Ministerstwa Pracy dowiedzieć się, o co tutaj chodzi, a wyglądało to mniej więcej tak:

- (…) a więc możemy nie wydawać świadectwa pracy po zakończeniu umowy terminowej, jeśli mamy zamiar zawrzeć z danym pracownikiem kolejną mowę terminową w przyszłości?

- Tak, taki jest cel nowelizacji.

- A jeśli po umowie terminowej zawrzemy umowę na czas nieokreślony, to musimy wystawić świadectwo pracy?

- Jeśli zawrą ją Państwo bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej to nie.

- No ale przecież art. 971, który o tym mówił będzie usunięty i zastąpiony znowelizowaną regulacją dotyczącą tylko umów terminowych…

- (chwila milczenia) … Aaa, no rzeczywiście, tego nie zauważyliśmy… proszę zadzwonić później.

http://blog.e-prawnik.pl/nowe-zasady-wydawania-swiadectw-pracy-czyli-z-serii-%E2%80%9Eza
dzwonmy-do-ministerstwa%E2%80%9D.html

Komentarz 2:  *Mandragora | 2011-07-18 14:45:11 | 85.***.***.177

Później Ministerstwo nabrało wody w usta i poprosiło o wniosek o udzielenie informacji na piśmie, bo przez telefon nie są w stanie odpowiedzieć na nasze – wydawałoby się proste – pytania.

Komentarz 3:  *Ferradob | 2011-07-18 14:45:52 | 79.***.***.202

Buahahaha
oplułam monitor!

Komentarz 4:  *Mandragora | 2011-07-18 14:47:06 | 85.***.***.177

Ale to autentyk...
Popatrz na stronce, która podałam.

Komentarz 5:  ~plus1_ | 2011-07-18 14:47:46 | 83.***.***.18

To też widziałam, dlatego pytam czy ktoś to rozumie ?

Komentarz 6:  *Mandragora | 2011-07-18 14:49:55 | 85.***.***.177

Podejrzewam, że nawet twórcy tego kuriozum nie rozumieją zapisu do końca.

Komentarz 7:  ~plus1_ | 2011-07-18 14:55:05 | 83.***.***.18

Pewnie tak, ale świadectwa wydawać trzeba.
Nie rozumiem czy kluczowe jest tu "zbiorcze" - czyli umowa na okres próbny, nastepna na okrślony i po jej zakończeniu świadectwo ?
Czy okres 24 miesięcy ? obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie kilku takich umów, zawartych na min 24 miesiące ?

Komentarz 8:  *Mandragora | 2011-07-18 14:57:23 | 85.***.***.177

Okres 24 miesięcy.
Jeżeli w tym okresie były dwie, trzy umowy - np. próbna, określona, na czas wykonania określonej pracy - wystawiasz tylko jedno świadectwo, obejmujące umowy, które ( do dnia upływu tych 24 miesięcy) już się zakończyły.

Komentarz 9:  ~plus1_ | 2011-07-18 15:03:22 | 83.***.***.18

Ok, a co później ? Jeśli będzie umowa na czas nieokreślony i po dwóch miesiącach zostanie rozwiązana, to mam wystawić nowe świadectwo tylko uwzględniające te dwa miesiące ?
w tym drugim świadectwie mam pkt 10 wymieniać okresy nieskładkowe z całego okresu zatrudnienia ? Czy tylko z tych dwóch miesięcy ?

A co z informacją o urlopie wypoczynkowym lub ojcowskim ? Jeśli pracownikowi omowa kończy się 31.07.2011, składa wniosek urlopwoy na okres 25.07-04.08.2011 bo obie strony wiedzą że będzie umowa na czas nieokreślony to ile uropu w jakim świadectwie wykazać ?

Komentarz 10:  *Ferradob | 2011-07-18 15:05:02 | 79.***.***.202

Ale obowiązek wydawania świadectw jeszcze nie teraz

Komentarz 11:  *Mandragora | 2011-07-18 15:07:27 | 85.***.***.177

No i widzisz. Same wątpliwości.
Nie wiem, czy szanowni ustawodawcy takie rzeczy przewidzieli. No, ale musisz wystawiać świadectwo zgodnie z prawdą ( już kiedyś tu była dyskusja na ten temat), czyli, jesli nie wykorzystał urlopu w ogóle, to pisesz "0 dni" ( mnie się to nie podoba, bo jestem nauczona do proporcjonalności urrlopu wykazywanej na świadectwie pracy obojętnie, czy w naturze, czy jako ekwiwalent),
Zwolnienia - tylko za okres tych 24 miesięcy.
Urlop ojcowski w przypadku, który opisujesz - nie mam pojęcia, co z tym fantem zrobić. On przecież nie może być dzielony.
Wątpliwości mnóstwo, faktycznie.
Ja bym poczekała do upływu tych 24 miesięcy, może szanowne grono jednak zweryfikuje ten bzdet.

Komentarz 12:  ~plus1_ | 2011-07-18 15:09:49 | 83.***.***.18

Ok, a co z pytaniem postawionym w 552330 ?
Nie rozumiem dlaczego obowiązek jeszcze nie teraz ?

Komentarz 13:  *Mandragora | 2011-07-18 15:10:14 | 85.***.***.177

O matko, namieszałam w swoim komentarzu. Jeszcze raz:
Umowa na czas nieokreślony, rozwiązana po upływie 2 miesięcy:
wystawiasz informacje wyłacznie za okres tych dwóch miesięcy, bo w poprzednim świadectwie już zostały ujęte informacje dotyczące poprzednich 24 miesięcy.
Co do urlopu ojcowskiego - napisałam prawdę.

Komentarz 14:  *Mandragora | 2011-07-18 15:13:05 | 85.***.***.177

552330 - ja bym wystawiła świadectwo wyłacznie na żądanie pracownika. Sama z siebie - po upływie owych 24 miesięcy.
Chociaż skądinąd słuszne jest wystawienie świadectwa po zakończeniu KAŻDEGO stosunku pracy na podstawie umowy terminowej. Po 24 miesiącach można zapomnieć, że trzeba, a PIP nie podaruje....

Komentarz 15:  *Ferradob | 2011-07-18 15:20:40 | 79.***.***.202

Nowe przepisy mają zastosowanie do stosunków pracy nawiązanych na podstawie terminowych umów o pracę od dnia wejścia w życie nowelizacji czyli od 21.03.br.

Komentarz 16:  *Ferradob | 2011-07-18 15:22:06 | 79.***.***.202

Czyli teoretycznie pierwsze swiadectwa wystawisz 21.03.2013

Komentarz 17:  ~plus1_ | 2011-07-18 15:24:40 | 83.***.***.18

Czyli jeśli mam :
01.03.2010 - 31.05.2010 - okres próbny
01.06.2010 - 30.11.2010 - czas określony
01.12.2010 - 31.07.2011 - czas określony

to nie muszę wystawiać świadectwa bo nie nawiązałam stosunku pracy po 21.03.2011 ?

Komentarz 18:  *Ferradob | 2011-07-18 15:25:43 | 79.***.***.202

Musu nie ma:)

Komentarz 19:  ~plus1_ | 2011-07-18 15:27:49 | 83.***.***.18

Taaaaaa, ale kara penwnie będzie ...... ;-)

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60