LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Księgowanie projektu unijnego

[749324]
~bea66 | 2013-07-19 17:51:19 | 89.***.***.224
Witam,
czy ktoś może mi po krótce powiedzieć na jakich kontach księgujemy operacje związane z projektem dofinansowanym z UE.
będę wdzięczna za pomoc.

Komentarz 1:  *AniaB1 | 2013-07-19 19:28:32 | 79.***.***.155

Beneficjent uczestniczący w realizacji projektu UE ma obowiązek utrzymywać odrębny system księgowy albo odpowiedni kod księgowy dla wszystkich transakcji związanych z danym projektem.
Zapewnienie oddzielnego systemu rachunkowości albo odpowiedniego kodu księgowego oznacza odrębną ewidencję, przez którą należy rozumieć ewidencję wyodrębnioną w ramach już prowadzonych przez daną jednostkę ksiąg rachunkowych. Polega ona na wyodrębnieniu operacji w zakresie wykorzystania funduszy UE poprzez wprowadzenie do zakładowego planu kont odrębnych kont syntetycznych, analitycznych i pozabilansowych w takim układzie, aby możliwe było spełnienie wymagań w zakresie sprawozdawczości i kontroli dla danego projektu.
W zależności od tego jaki to jest projekt (jego rozmiar, z jakiego programu etc) księgowania mogą odbywać się praktycznie na wszystkich kontach. Ale na pewno należy mieć wyodrębniony r-ek bankowy dla środków UE więc konto 131, następnie kięgowanie wydatków inwest. konto 080,

Komentarz 2:  *AniaB1 | 2013-07-19 19:32:51 | 79.***.***.155

Konta rozrachunkowe: z kontrahentami , publ.prawne,, może konto 300, mogą wystąpić też konta kosztowe 4/5, na pewno 7..ppo dotacja, 84..RMP dotacja
To co wymieniłam to jest minimum, ale jak widać jest to cały zespól kont w zależności od potrzeb

Komentarz 3:  ~bea66 | 2013-07-19 20:17:10 | 89.***.***.224

Jest to projekt z programu innowacyjna gospodarka (badania i rozwój nowoczesnych technologii)
1. czy księgować na WNiP ? (jest tam np: zakup technologi - 1.000.000,00, zakup serwera czyli zakup urzadzeń i usług jak i wynagrodzenia

Komentarz 4:  *AniaB1 | 2013-07-19 20:33:57 | 79.***.***.155

Księgujesz tak samo jakbyś miała zakup z własnych środków, jednak zasadnicza różnica - konta na których dokonujesz tych księgowań muszą być wyodrębnione czyli nie możesz dokonać tych księgowań na kontach istniejących na których księgujesz operacje nie związane z dotacją.
Jeśli chodzi o wynagrodzenia: czyje są to wynagrodzenia, czy zwiększają one wp. środków trwałych, czy też stanowią koszty bieżące - w zależności od tego należy je odpowiednio zaksięgować.
Dodam, że wszystkie księgowania jakie będą dokonane w związku z realizacją projektu muszą się bilansować, to tak jakbyś miała sporządzić bilans dla dotacji

Komentarz 5:  ~bea66 | 2013-07-19 22:12:27 | 89.***.***.224

Ok. serdeczne dzięki :)
powiedz tylko czy dobże myślę że to WNiP ?
czyli równiez amortyzacja jest kosztem (ale w trakcie realizacji projektu)
wyodrębniam konta:
-rach.bankowy
-WNIP
-4-amortyzacja
czy 5 też ?
czy muszę zaksięgować umowe ?
i jak zaksięgować wpływ na rachunek bankowy ?

Komentarz 6:  ~bea66 | 2013-07-19 22:23:38 | 89.***.***.224

Zapytam, bo nie jestem pewna, a wiem, że w innych jednostkach koszty prowadzonych prac B+R księgowane są jako rozliczenie międzyokresowe kosztów na 641. Wg mnie jak prace B+R zakończą się sukcesem, a jednostka zadecyduje o ich wdrożeniu do działalności, to dopiero z momentem wdrożenia wszystkie koszty B+R oraz samego wdrożenia powinny wejść jako WNiP na konto 021 i zacząć być amortyzowane.
Proszę o wyjaśnienie bo może się mylę.
pozdrawiam

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PoradnikKsiegowego.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60