LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

DG osoba współpracująca w ciąży

[727658]
*Wbstara | 2013-04-22 12:25:55 | 83.***.***.67
Prowadzę STUDIO MEBLI KUCHENNYCH. Mamy 2 punkty. W jednym prację ja - właściciel - w drugim pracownica, którą postanowiłem zwolnić z dniem 30.04 z powodu trudności finansowych. Ma ją zastąpić moja żona - za którą będę płacił pełny ZUS - jako osoba współpracująca. Przedwczoraj okazało się, że żona jest ciąży. Ale pamiętając pierwszą ciążę która przebiegała spokojnie - sądzimy, że kilka miesięcy żona popracuje. A co dalej ? - czy może pójść na zwolnienie lekarskie np. od 5 miesiąca ciąży ? Jak to się potem będzie przedstawiało finansowo ? Ile ZUS będziemy płacić a ile żona otrzyma "chorobowego" ? Czy dostanie macierzyńskie ? w jakiej wysokości a ile bedę za Nią płacił ? Czy to w ogóle ma finansowy sens czy lepiej zatrudnić pracownika ?

Komentarz 1:  ~kikiki | 2013-04-22 12:56:48 | 212.***.***.30

Więc tak żona-wspólniczka może iść na zwolnienie lekarskie od 5 mies., ale najlepiej żeby była objęta cały czas opieką lekarza (becikowe). Jeśli żona pójdzie na zwolnienie należy oryginał zwolnienia zanieść do ZUS wraz z drukiem z3b-który można pobrać z internetu lub w ZUSie. Najpierw żona otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy 100% a podstawę do niego bierze się średnią z 12 miesięcy, ale wynika z tego,że żona będzie miec liczona podstawę od momentu stanie się os. współpracująca tylko konieczni by była ona objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym!!. Po porodzie żona dostanie zasiłek macierzyński z ZUS a jak bedzie na zwolnieniu lekarskim cały miesiąc to wtedy będzie pan płacił za nią tylko składkę zdrowotną bo ona jest niepodzielna.... tak w skrócie

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.RozliczenieWynagrodzenia.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60