LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Data księgowania faktury

  [735846]
~sweswe | 2013-05-24 11:18:51 | 89.***.***.225
Czy księgując zakup surowców i towarów wpisujecie datę sprzedaży i datę wystawienia jeżeli są w jednym miesiącu?

Komentarz 1:  *Mariaem | 2013-05-24 11:22:43 | 195.***.***.254

1/ kpir?
2/ w co wpisujemy? W ewidencję vat? W kpir czy w kh?
3/ W różnych programach księgowych może być różnie...

Komentarz 2:  ~sweswe | 2013-05-24 11:24:42 | 89.***.***.225

Przepraszam nie wpisałam KPiR chodzi mi o ewidencję VAT i ewidencję KPiR

Komentarz 3:  *Mariaem | 2013-05-24 11:33:13 | 195.***.***.254

W kpir masz obowiązek wpisać datę ujęcia w pkpir, a w ewidencjach vat - odliczenia nalicoznego i naliczenia naleznego vat...

Komentarz 4:  ~sweswe | 2013-05-24 11:34:41 | 89.***.***.225

Maria ale czy np jak mam na fv za towar date sprzedazy 02.04.a date wystawienia to w kpir moge ujac po dacie wystaienia?wiem,że powinno sie ujmować od razu po otrzymaniu towaru ale po co wpisywac tyle dat

Komentarz 5:  *Mariaem | 2013-05-24 11:46:44 | 195.***.***.254

Przykład:
1/
data wystawienia f-ry 30-04-2013, data otrzymania f-ry i towaru 02/05/2013
kpir - 30-04-2013
VAT odl. w maju 2013
2/
data wystawienia f-ry 30-04-2013, data otrzymania towaru 29-04-2013 data otrzymania f-ry 02/05/2013
kpir - 29-04-2013 na podstawie opisu (paragraf 16 i 17 rozpoprz. w spr. prow. pkpir) + podpiąć f-rę - gdy dojdzie
VAT odl. w maju 2013
3/
data wystawienia f-ry 02-05-2013, data otrzymania f-ry 05-05-2013
kpir - 30-04-2013
VAT odl. w maju 2013 - w dowolnym dniu maja, może być w dacie zaksięgowania f-ry w kpir - jeżeli ujmujesz ją w maju w kpir, a w tym p-cie tak jest.

Komentarz 6:  ~sweswe | 2013-05-24 11:49:11 | 89.***.***.225

Dzięki za wytłumaczenie a czy p jak bedzie data sprzedazy czyli otrzymania towaru 05.04. i data wystawienia faktury 06.04 to w ewidencji kpir moge ujac pod jedna data?06.04?

Komentarz 7:  *Mariaem | 2013-05-24 12:15:57 | 195.***.***.254

Data sprzedaży na f-rze to data wydania towaru przez sprzedawcę, natomiast co innego data otrzymania towaru u nabywcy.

Może być na f-rze data sprzedaży05/04 a data wystawienia f-ry 06/04 i 07/04 otrzymujesz towar i f-rę, to do kpir wpisz pod datą 06/04 --- w dacie wystawienia f-ry - art. 22 ust. 6b updof.

Komentarz 8:  ~sweswe | 2013-05-24 12:21:55 | 89.***.***.225

Czyli jak wpisze do kpir pod data wystawienia fv jezeli jest roznica dwoch dni miedzy ta data a data otrzymania fv to jest blad?

Komentarz 9:  *Mariaem | 2013-05-24 12:30:27 | 195.***.***.254

Zasada generalna - do kpir w dacie wystawienia f-ry - art. 22 ust. 6b updof,

ale...

jeżeli towar (to co wpisujesz w kol. 10 kpir) otrzymasz wcześniej, to musisz ując w kpir w dacie otrzymania towaru --- paragraf 16 i 17 rozporządzenia w spr. prow. pkpir.

Musisz zajrzeć do tych przepisów by zrozumieć.

VAT naliczony z f-r na zakup towaru odliczasz - w okresie rozliczeniowym, w którym f-ra wpłynęła do firmy lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc lub kwartał - zależy jak sie rozliczasz, na jczęściej miesięcznie.
art. 86 ust. 10-12a ustawy o vat.
VAT możesz odliczyć w dowolnym dniu okresu rozliczeniowego, w którym masz prawo odliczyć vat.

Z f-r za media (energia elektr, wywóz śmieci, usł. telekomunik. i inne) vat odliczamy w okresie rozliczeniowym, w którym przypada termin płatności lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Komentarz 10:  ~SWESWE | 2013-05-24 12:33:46 | 89.***.***.225

NO juz poczytałam dzięki bardzo za pomoc i wyjaśnienie

Komentarz 11:  *Mariaem | 2013-05-24 12:43:53 | 195.***.***.254

Na pewno już rozumiesz?
Jeśli tak to napisz kilka przykładów, a my sprawdzimy czy dobrze :)

Komentarz 12:  ~sweswe | 2013-05-24 12:59:28 | 89.***.***.225

1) fv wystawiona 02.04, towar otrzymano 01.04 i data otrzmania fv 02.04 to do kpir biore pod data 01.04 i robię opis a do vat 02.04

Komentarz 13:  ~sweswe | 2013-05-24 13:05:17 | 89.***.***.225

Czy tak?

Komentarz 14:  *Mariaem | 2013-05-24 13:07:55 | 195.***.***.254

Tak - dobrze, ale do vat możesz też ująć 01/04/2013 - w dowolnym dniu okresu rozl.

Komentarz 15:  ~sweswe | 2013-05-24 13:08:29 | 89.***.***.225

No tak dziękuję :)

Komentarz 16:  *Mariaem | 2013-05-24 13:24:31 | 195.***.***.254

:))

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksCywilny.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60