LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Darowizna a zachowek

  [770905]
~Alina... | 2013-10-18 12:25:44 | 87.***.***.92
Osoba fizyczna pracuje, zarabia i ma otrzymac od rodziców równowartośc domu aby go pobudowac. Na podstawie umowy darowizny w ciągu 6 mcy osoba ta winna na sd-z2 zgłosić ten fakt do us. Jednocześnie wykazując darowizne, spisując ją w przyszłości wartość ta wejdzie w masę zachowku. Co by było korzystniejsze i bezpieczniejsze nie wykazywac tej darowizny a dom budowac "niby" z oszczednosci (osoba pracuje)... wówczas nie ma wykazanej darowizny która bedzie jeśli ktoś ruszy wchodzić w masę zachowku. Jaki tok myślenia i działania przyjąć?

Komentarz 1:  *Beciazz | 2013-10-18 12:36:25 | 95.***.***.141

"a dom budowac "niby" z oszczednosci (osoba pracuje)..."
jeśli ta osoba ma 20kilka lat i zarabia 2000 to wątpliwym jest by była w stanie zaoszczędzić ze 200-300 tysi... ale jeśli ma koło 40tki i wyższe zarobki od wielu lat to możnaby się pokusić o takie rozwiązanie

Komentarz 2:  ~Alina... | 2013-10-18 12:42:00 | 87.***.***.92

Osoba 30+ na rynku pracy 6 lat, zarobek sredni 2tys.....us skruultnie jak by co wylicza?

Komentarz 3:  ~biula | 2013-10-18 12:45:29 | 83.***.***.75

Ale po co te kombinacje ? darowizna będzie zwolniona z podatku. O zachowek upomną się uprawnieni członkowie rodziny, którzy napewno będą wiedzieli o darowiźnie, bez względu na to czy ją zgłosisz fiskusowi, czy nie. Po co więc ryzykować ?

Komentarz 4:  ~Alina... | 2013-10-18 12:48:01 | 87.***.***.92

Aha wieć nawet jeśli nie spisze darowizny, nie ujawnie w us (wiem, że podatku nie ma) a rodzeństwo wie o tym datku to w inny sposób mogą mi udowodnić, że je dostałam? sądziłam, że darowizny spisane wchodzą w zachowek a nieujawnione nie...

Komentarz 5:  ~biula | 2013-10-18 12:53:32 | 83.***.***.75

Znam historie, że gdy dochodziło do podziału majątku, to jeden drugiego potrafił podkablować do fiskusa. Domyślam się, że kwota, którą dostaniesz będzie znaczna.

Komentarz 6:  ~Alina... | 2013-10-18 12:57:24 | 87.***.***.92

Jeśli us udowodni niezgłoszoną darowizne (donos), z której został wybudowany dom, minie 6 mcy nie zostanie zgłoszone przez obdarowanej osoby (dziecko od rodzica) to jaka sankcja z us? jaki podatek naliczają?

Komentarz 7:  ~biula | 2013-10-18 13:06:32 | 83.***.***.75

20%

Komentarz 8:  ~Alina... | 2013-10-18 13:30:03 | 87.***.***.92

Dzięki...muszę to wszystko przemyśleć.

Komentarz 9:  *GosiaM | 2013-10-18 13:38:12 | 94.***.***.28

Karne 20% to raczej pcc od nieujawnionej pożyczki
od darowizny jak minie 6 m-cy to płacisz normalny podatek wg tabeli z art.15
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3,29,167,1018,34071,20131007,wysokosc-podatku.html

Komentarz 10:  ~Alina... | 2013-10-18 13:41:23 | 87.***.***.92

Kom. 9
3 % w tym przypadku by było? pierwsza linia podatkowa

Komentarz 11:  *Beciazz | 2013-10-18 13:45:36 | 95.***.***.141

Od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej
nadwyżka ponad kwotę wolną
do 10.278 - 3%
- 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10.278 zł
- 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20.556 zł

Komentarz 12:  ~Alina... | 2013-10-18 13:47:01 | 87.***.***.92

7% żle spojżałam...czyli rozumiem, że jesli us udowodni np 100tys to od tej kwoty naliczy podatek 7% i odsetki oczywiście.

Komentarz 13:  *GosiaM | 2013-10-18 13:47:21 | 94.***.***.28

3% to do 10.278 (ponad kwotę wolną) , potem dalej wg tabeli
czyli np. jak darowizna na 50.000 to masz 822,20 +7% z nadwyzki ponad 20.556 = 2061,08 +822,20=2883,28 + ewentualane odsetki od zaległości

Komentarz 14:  *GosiaM | 2013-10-18 13:48:11 | 94.***.***.28

Od 100.000 to jest podatek 19.939,28 zł

Komentarz 15:  *GosiaM | 2013-10-18 13:48:48 | 94.***.***.28

Czyli w zasadzie to faktycznie wyjdzie prawie 20%

Komentarz 16:  ~Alina.... | 2013-10-18 13:55:29 | 87.***.***.92

Czyli spisze darowizne czy nie spisze to podatek do zapłąty weentualny przy donosie porównywalny (albo karny 20% od pcc lub od darowizny wg wyliczanki podany. Jak sobie w głowie analizuje sposób naliczenia weentualnego zachowka wychodzi podobna kwota.....wiec faktycznie moze nie warto ryzykować, wykazać darowizne i może zdąży minąc 10 lat i nie umrze darczynca i nie będzie zachowka.
*****a jest inny sposób w jaki można otrzymać te pieniążki a nie jako darowizna wówczas nie weszłą by w mase zachowku a legalnie bym wykazała w us?

Komentarz 17:  ~Alina... | 2013-10-18 14:23:25 | 87.***.***.92

Kom. 14
19.939,28 zł
skąd ta suma?

Komentarz 18:  *GosiaM | 2013-10-18 14:54:45 | 94.***.***.28

Coś mi się chyba pomyliło w kalkulatorze

7% od 100.000-20556 = 7% x 79444= 5561,08 + 822,20 = 6383,28

Komentarz 19:  ~Alina... | 2013-10-18 15:44:43 | 87.***.***.92

W jaki inny sposób niż darowizna można otrzymać pieniądze, które chce się legalnie wykazac w zd-z2 do us a żeby nie stanowiła darowizny a tym samym żródłem zachowku? czy jest sposób aby przekazanie pieniążków nie stanowiła żródła zachowku?

Komentarz 20:  *Beciazz | 2013-10-18 16:42:41 | 95.***.***.141

Do kom.19 - przecież zawsze to bedzie darowizna...

a może ta osoba ma mężą/żonę - darowizna od teściów dla synowej/zięcia - owszem opodatkowana jak dla I grupy podatkowej, ale nie wejdzie do masy zachowkowej;

a ten mąż/żona następnie bez podatku daruje kasę tej osobie

Komentarz 21:  ~Alina... | 2013-10-18 16:49:59 | 87.***.***.92

Czyli tak, teście przelewają na konto osobiste ziencia darowizne, ten wykazuje ja w us nie płacąc podatku bo I linia, poczym daruje całość na konto małżonki (córki ów darczyńców), ona znów wykazuje u us nie płacąc podatku. Etekt taki, piniądze u właściwej osoby a nie wchodzi ta darowizna do masy zachowkowej tak? (nie jest to obejście ewidentne pawa?) taki precedens jest dozwolony?

Komentarz 22:  *Beciazz | 2013-10-18 16:55:20 | 95.***.***.141

"teście przelewają na konto osobiste ziencia darowizne, ten wykazuje ja w us nie płacąc podatku bo I linia" - no własnie nie..., patrz co napisałam w kom.20 - darowizna teściowie zięć nie wejdzie do masy zachowkowej ale jest opodatkowana jak dla I grupy (nie jest zwolniona)

przedstawiłam taą propozycję, bo podatek od darwoizny bedzie napewno mniejszy niż potem ewentualny zachowek

Komentarz 23:  ~Alina... | 2013-10-18 17:09:00 | 87.***.***.92

Sądziłam, że zięć jak córka są w I lini i nie płacą podatku. Może by z radcą prawnym skontultować tą opcję, czasem diabeł tkwi w szczególe...
**** orientujesz się czy jest tak, że dana darowizna wchodzi w masę zachówkową tylko jeśli nie upłynie 10 lat od darowania. Czy np. darczyńca umiera po 11 latach od darowania to już nie wchodzi ten tatek do zachowku.

Komentarz 24:  *GosiaM | 2013-10-18 18:38:15 | 83.***.***.192

Córka jest w tzw.zerowej grupie podatkowej(art.4a ustawy o darowiznach) i tu jest zwolnienie bez limitu po złożeniu sd-z2
zięć jest w I gr.podatkowej która to płaci podatek zawsze powyżej limitu zwolnienia (limit dl I gr.pod. to 9637 zł)

Komentarz 25:  ~Alina... | 2013-10-18 19:07:46 | 87.***.***.92

Załóżmy, że zięć dostał by 200tys darowizny to ile by zapłacił podatku?

Komentarz 26:  *GosiaM | 2013-10-18 19:27:33 | 83.***.***.192

Policz wg tabelki z art.15
to zwykłe działanie matematyczne

Komentarz 27:  ~Alina... | 2013-10-18 19:27:52 | 87.***.***.92

A mam podane, wg art. 15:), I grupa
****a powiedzcie mi bo jesteście w temacie - sprawa słóżebności mieszkania. Do tej pory mieszkam u rodziców wraz z mężem, ja mam meldunek pod tym adresem mąż nie. Niebawem ten dom będzie zapisany na brata. Rodzice będą miec służebność do śmierci. Czy ja tez musze mieć służebność na dalsze mieszkanie? czy jako siostra będzie to odpłatne. Czy mąz też musi mieć jeśli nie ma meldunku czy musi miec?

Komentarz 28:  ~Alina... | 2013-10-18 19:31:17 | 87.***.***.92

Dalej idąc, jeśli nie miałabym służebności, byłabym tylko na meldunku, czy jeśli brat kazał by mi opuścić dom musiałby mi zapewnić lokum zastępcze?

Komentarz 29:  ~lolunia | 2013-10-19 19:16:09 | 83.***.***.163

Udaj się do prawnika/nieduzo zapłacisz/ a on Ci wszystko powie co i jak..

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksCywilny.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60