LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Czy można odliczyć VAT Z FAKTURY sprzed zgłoszenia do VAT?

  [759249]
*Agnnes | 2013-09-04 15:46:08 | 178.***.***.236
Czy można odliczyć VAT Z FAKTURY sprzed zgłoszenia do VAT???
Dziewczyna rozpoczęła działalność gospodarczą wczoraj, nie zgłosiła się do VAT, dziś otrzymała dużą faktu kosztową za czynsz... jeszcze nie ms swojej sprzedaży. czy może np. jutro zglosic się do VAT i odliczyć sobie VAT naliczony z tej faktury????

Komentarz 1:  *DarekD | 2013-09-04 15:50:51 | 87.***.***.225

Tak

Komentarz 2:  *Agnnes | 2013-09-04 15:55:02 | 178.***.***.236

A można prosić przepis lub interpretacje??? takie suche tak to troszkę mało :)

Komentarz 3:  *DarekD | 2013-09-04 16:00:29 | 87.***.***.225

Ustawa o vat - art. 88 ust. 4 ustawy

Komentarz 4:  *Agnnes | 2013-09-04 16:11:18 | 178.***.***.236

Mam wrażenie że ten arykół mówi coś przeciwnego...

Komentarz 5:  *Peterka | 2013-09-04 16:15:12 | 193.***.***.110

Masz prawo do odliczenia jeśli na dzień złożenia VAT 7 jesteś czynnym podatnikiem VAT a zakup służy sprzedaży opodatkowanej.

Czyli- tak

Komentarz 6:  *Peterka | 2013-09-04 16:16:03 | 193.***.***.110

Artykuł

Komentarz 7:  *Agnnes | 2013-09-04 16:20:23 | 178.***.***.236

Peterko, możesz jeszcze jaśniej... błagam... no i który przepis to stanowi, bo musze komuś na bank odpowiedzieć Dzięki!

Komentarz 8:  *DarekD | 2013-09-04 16:35:46 | 87.***.***.225

Jeszcze łagodniejsze stanowisko zaprezentował WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 5 stycznia 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 445/05. Sąd bowiem stwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed dniem rejestracji jako podatnika VAT nawet w takim przypadku, gdy zgłoszenia rejestracyjnego dokona w terminie złożenia deklaracji VAT za okres, w którym poczynił te zakupy. W sprawie tej organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego za okres kiedy nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT powołując się na art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Uznały, że podatnik nie dokonał rejestracji jako podatnik VAT przed końcem okresu rozliczeniowego, w którym dokonał zakupów, a obowiązku tego dopełnił dopiero w dacie złożenia deklaracji za ten okres. Sąd jednak uznał tę interpretację za błędną. Stwierdził, że podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż wystarczającym jest, że dokona rejestracji

Komentarz 9:  *DarekD | 2013-09-04 16:36:01 | 87.***.***.225

W dniu złożenia deklaracji za ten okres. Ważny jest bowiem fakt, że zgłoszenie rejestracyjne dokonane zostało w dniu, w którym upływał termin do złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiły zdarzenia uprawniające podatnika do odliczenia podatku naliczonego VAT. Istotne - zdaniem sądu - jest to, aby w momencie składania deklaracji podatnik był zarejestrowany dla potrzeb VAT.

Komentarz 10:  *DarekD | 2013-09-04 16:37:19 | 87.***.***.225

I FSK 378/06). W uzasadnieniu swojego stanowiska Sąd stwierdził, że prawo do odliczenia VAT powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji niezbędny jest wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia VAT. Zdaniem Sądu należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Prawo do odliczenia powstaje zasadniczo w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę (lub dokument celny). Natomiast jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji VAT, która wyraża wolę podatnika do skorzystania z prawa odliczenia. Aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć, najpóźniej przed skorzystaniem z prawa, wszelkie przesłanki negatywne, m.in. brak rejestracji, która umożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Komentarz 11:  *DarekD | 2013-09-04 16:37:47 | 87.***.***.225

W wydanej w dniu 19 grudnia 2006 r. decyzji nr PPII/4430-681/RL/06 Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku jeszcze bardziej liberalnie podszedł do tego tematu. A mianowicie przyznał podatnikowi prawo do odliczenia VAT w styczniu 2006 r. (miesiąc rejestracji) od zakupów dokonanych w latach 2004-2005. Ze stanu faktycznego sprawy wynikało, że podatnik za te lata ponosił wydatki związane z adaptacją i wykończeniem budynku oraz lokali użytkowych. W tym czasie nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Rejestracji dokonał dopiero w styczniu 2006 r. wybierając jednocześnie kwartalny system rozliczania VAT. Podatek wynikający z faktur dokumentujących ww. wydatki wykazał w deklaracji VAT za I kwartał 2006 r. Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznał postępowanie podatnika za błędne. Z postanowieniem tym nie zgodził się jednak Dyrektor IS w Białymstoku uznając, że status zarejestrowanego podatnika VAT wymagany jest do realizacji prawa jakim jest odliczenie VAT. Przepisy dotyczące rejestracji

Komentarz 12:  *DarekD | 2013-09-04 16:38:03 | 87.***.***.225

Nie przewidują bowiem sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT. Tak więc podatnik VAT nabywa prawo do odliczenia VAT w momencie otrzymania faktury, lecz aby z tego prawa skorzystać winien posiadać status czynnego podatnika VAT w momencie realizacji tego uprawnienia.

Komentarz 13:  *Agnnes | 2013-09-04 16:40:19 | 178.***.***.236

No takie odpowiedzi to ja lubię :) Dzieki wielkie Darku :)

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekVAT.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60