LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2015 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Czy Fundusz Pracy od właściciela jest kosztem uzyskania przychodu?

  [496333]
~teresa b | 2011-01-21 10:26:52 | 83.***.***.162
Nie mogę znaleść w ustawie może ktoś pomoże.
Z góry wielkie dzięki.

Komentarz 1:  *Mariaem | 2011-01-21 10:30:25 | 83.***.***.79

Ja księguję w koszty w dniu zapłaty, ale nie wiem czy to poprawne...

Komentarz 2:  ~Hania40 | 2011-01-21 10:32:17 | 195.***.***.10

Też robię tak jak Mariaem

Komentarz 3:  ~teresa b | 2011-01-21 10:33:16 | 83.***.***.162

Podpowiedzcie z czego to wynika?

Komentarz 4:  *Mariaem | 2011-01-21 10:39:46 | 83.***.***.79

Http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/Koszty-uzyskania-przychodow/211647
-koszty-uzyskania-przychodow-skladki-na-ubezpieczenia-spoleczne.html

Komentarz 5:  ~teresa b | 2011-01-21 10:41:17 | 83.***.***.162

Dzięki))))))

Komentarz 6:  *Mariaem | 2011-01-21 10:49:00 | 83.***.***.79

:)

Komentarz 7:  *Bronhilda | 2011-01-21 10:49:45 | 77.***.***.137

Z tego co ja wiem, to nie stanowi KUP (wspólników), marioem robię podobnie i zastanawiam się nad wyksięgowaniem z księgi tych składek właścicieli;/

Komentarz 8:  *Bronhilda | 2011-01-21 10:50:23 | 77.***.***.137

Z książki - nie z księgi;)

Komentarz 9:  *Mariaem | 2011-01-21 10:51:19 | 83.***.***.79

A dlaczego nkup?

Komentarz 10:  *Repetek | 2011-01-21 11:08:59 | 217.***.***.6

Kom.9
Mario - FP wspólników nie jest KUP spółki / tak to zinterpretował MF
a my teraz mamy problem jak te składki przypisać wspólnikowi

Komentarz 11:  *Mariaem | 2011-01-21 11:14:46 | 83.***.***.79

Cholerka, to co jak je księgowac - jako nkup?
Dobra to od 2011 będą u mnie nkup.

Jednak ja widzę zw. z osiągnięciem przychodu - art. 22. 1 updof - wg mnie ten wydatek spełnia definicję kosztu podatkowego.

Komentarz 12:  *Repetek | 2011-01-21 11:18:05 | 217.***.***.6

Bo generalnie jest kosztem - ale tylko tego wspolnika który ją płaci

też nie wiem jak to teraz ksiegować / póki co zawiesilam FP
:-(

Komentarz 13:  *Mariaem | 2011-01-21 11:20:33 | 83.***.***.79

A pozostałe składki zus wspólników - emerytalne, rent. ... ? Są kup spółki czy nie?

Komentarz 14:  *Repetek | 2011-01-21 11:22:51 | 217.***.***.6

...Z odpowiedzi udzielonej przez resort finansów wynika, że spółka osobowa nie jest płatnikiem składki na Fundusz Pracy za wspólników spółki. To osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - również w przypadku prowadzenia tej działalności w formie spółki osobowej - jako objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym ma obowiązek zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych oraz opłacania za siebie składek na Fundusz Pracy.

Uwzględniając powyższe oraz art. 22 ust. 1 ustawy o pdof Ministerstwo Finan­sów stwierdziło, że składka na Fundusz Pracy opłacona przez jednego ze wspólników podlegającego ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu:

stanowi koszt uzyskania przychodu u podatnika-wspólnika, którego dotyczy; wydatek ten został przez niego poniesiony, do czego obligowały go odrębne przepisy i niewątpliwie ma związek z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej,

nie może stanowić kosztu podatkowego - u pozostałych wspólników.

Komentarz 15:  *Repetek | 2011-01-21 11:24:08 | 217.***.***.6

Http://www.gazetapodatkowa.pl/artykul,87620.html


a tak sie nie da zrobić / gdy rozliczasz przez program

http://dio-audyt.pl/aktualnosci/mozna_odliczyc_skladke_tylko_u_jednego_wspolnika/12422/

Komentarz 16:  *Mariaem | 2011-01-21 11:30:27 | 83.***.***.79

No tak, ale mam np. 2 wspólników po 50%, skoro cały koszt skł. na FP = np.120 zł, to dzielę te koszty przy wyliczaniu zaliczki na PIT równo na pół, czyli każdy ma swoją część w kosztach, i jest ok.

Gorzej gdy udziały sa różne np. trzech wspólników: 30%, 30% i 40%...

Komentarz 17:  *Repetek | 2011-01-21 12:06:34 | 217.***.***.6

Fakt - jeżeli oboje płaca FP to nie ma problemu
ja mam dwóch - i jeden nie płaci FP
mam dwóch którzy płaca FP - ale jeden chorował w trakcie roku i nie płacił FP

Komentarz 18:  *Bronhilda | 2011-01-21 12:07:10 | 77.***.***.137

I ja tak mam Marioem, gdzie bardzo łatwo ustalić ten koszt na 1go wspólnika. Czyli jednak księgować, bo bez problemu można ustalić tę wysokość??

Komentarz 19:  *Mariaem | 2011-01-21 12:21:42 | 83.***.***.79

W sumie lepeij gdyby ten FP odliczac przy wyliczaniu zaliczki na podatek - jak skł. ZUS, no nie?

Komentarz 20:  *Repetek | 2011-01-21 12:22:27 | 217.***.***.6

Fakt - to by rozwiązało problem

Komentarz 21:  *Mariaem | 2011-01-21 12:23:51 | 83.***.***.79

A nie można tak?

Komentarz 22:  *Repetek | 2011-01-21 12:28:16 | 217.***.***.6

Mario - chodzi mi o strone czysto techniczną - gdzie/jak ująć w programie ksiegowym (i później w PIT-B) skł. tylko dla jednego wspolnia (albo rózne kwoty każdego wspólnika)

nie byłoby problemu gdyby można te skł. odliczyc od dochodu / razem ze społecznymi (to mialam na mysli)

Komentarz 23:  *Mariaem | 2011-01-21 12:38:17 | 83.***.***.79

"nie byłoby problemu gdyby można te skł. odliczyc od dochodu / razem ze społecznymi (to mialam na mysli)"

A tak nie można - razem ze społecznymi, co?

Komentarz 24:  *Repetek | 2011-01-21 12:40:50 | 217.***.***.6

Przykre - nie można

Komentarz 25:  *Mariaem | 2011-01-21 12:41:17 | 83.***.***.79

To jak to zrobić?
Co mówią KIP i US?

Komentarz 26:  *Repetek | 2011-01-21 12:52:03 | 217.***.***.6

Sami nie wiedzą jak to rozwiązać

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PodatekDochodowy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60