LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Ag zerknij

[756660]
~Ania.......... | 2013-08-23 16:42:48 | 95.***.***.75
Ag mam pytanko co do CIT- 8 fundacji. Koleżanka poprosila, abym jej rozliczyła 2012 rok, przeglądam lata poprzednie i nie wiem czy dobrze widzę.
W przychodach: przychody z działaln. statutowej+przychody finansowe
Koszty: koszty realizacji zadań statutowych + koszty administracyjne. (To jest cit-8 za 2009) w 2008 była strata w wysokości 2153,51 zł. Rozumiem, że powinna zostać odjęta od kosztów. Ale najpierw od straty zostały odjęte pozostałe koszty (tych kosztów nie uwzgl. w cit- dotyczą przekazania płyt mediom na promocję) a różnica dopiero została odjęta od w/w kosztów tj. od statutowych + administr.
Trochę się pogubiłam....Czy to jest dobrze zrobione?

Komentarz 1:  ~Ania.......... | 2013-08-23 16:57:23 | 95.***.***.75

I mam jeszcze pytanko. Jeżeli na koniec roku fundacji wystąpi przychód, który po zatwierdzeniu sprawozdania jest przeksięgowany na 74 - przychody statutowe to w cit-8 roku następnego rozumiem, że od przychodów z rachunku wyników odejmujemy wartość nadwyżki przychodów nad kosztami z roku poprzedniego?

Komentarz 2:  *Ag | 2013-08-23 20:08:22 | 178.***.***.85

1) Czy fundacja prowadzi tylko dz.statutową ??

jeżeli tak to wszystkie przychody danego roku ujmuje się w CIT-8
wszystkie koszty danego roku ujmuje się w CIT-8.

Różnicę pomiędzy kosztami, a przychodami za 2008 rok ustalona na koncie 86 (czyli strata 2153,51) powinna być ujęta - WN/ 65 „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”,
- Ma 86 „Rozliczenie wyniku finansowego”,
W następnym roku obrotowym - po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego księgujesz:
- Wn 50 lub 40 „Koszty realizacji zadań statutowych” (nie piszesz czy prowadzą konto 4 lub 5)

- Ma konto 65 „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”.
W 2009 roku kwotę 2153.51 ujmuje się tylko w rachunku wyników natomiast nie ujmuje się jej w CIT-8

Komentarz 3:  *Ag | 2013-08-23 20:17:21 | 178.***.***.85

W rachunku wyników za 2009 rok - wykazujesz przychody i koszty wszystkie łącznie ze stratą za 2008 rok ponieważ została zaksięgowana w koszty statutowe .

W CIT-8 wykazujesz tylko przychody/koszty dotyczące tylko roku 2009.

Czy napisałam ze zrozumieniem ??

Komentarz 4:  ~Ania.......... | 2013-08-26 10:49:01 | 77.***.***.68

To rozumiem, dziękuję serdecznie. Nie wiem natomiast co z kosztami na 769 (przekazanie płyt mediom) Czy tych kosztów również nie uwzględniam w cit-8 (fizycznie za to fundacja nie uzyskała przychodu więc to nie stanowi KUP)?

Komentarz 5:  *Ag | 2013-08-26 16:47:55 | 178.***.***.23

769 (przekazanie płyt mediom)
- jakie płyty..??? jakim mediom..?? nie mogę się ustosunkować do tego pytania, ponieważ piszesz ogólnikowo, a to dla mnie za mało .
Czy wg Ciebie jest to koszt na realizację celów statutowych ??,

:)

Komentarz 6:  ~Ania.......... | 2013-08-26 17:25:37 | 77.***.***.68

Fundacja nagrywa płyty z artystami, które przekazywane są dzieciom niewidomym oraz mediom. Płyty przekazane dzieciom można uznać za koszt realizacji celów statutowych (cele fundacji: realizacja projektów przynoszących uśmiech, pokazujących wartości życiowe, intelektualne, uczuciowe; promocja profesjonalnych, wartościowych dokonań twórczych w zakresie szeroko rozumianej sztuki stymulującej prawidłowy rozwój psychofizyczny i intelektualny; promowanie młodych twórców, wybitnych osiągnięć twórczych i przedsięwzięć dotyczących kultury polskiej w kraju i za granicą; skupienie wokół idei Fundacji szerokiego lobby twórców, przedstawicieli sfery kultury, oświaty i edukacji, prawa i nauki oraz mediów.) Nie wiem natomiast czy płyty przekazane na promocje mediom stanowią koszt realizacji celów statutowych. Wcześniej księgowane było na 769 tj. pozostałe koszty operacyjne, w rachunku wyników wykazywane było na Pozostałe koszty i nieuwzględniane tego w cit-8

Komentarz 7:  *Ag | 2013-08-27 14:59:38 | 178.***.***.23

To, jaki rodzaj działalności statutowej fundacja może prowadzić wynika z opisu w statucie.
Moim zdaniem te płyty księgowałabym do :„Kosztów realizacji zadań statutowych (4/5) i traktowała wszystko jako koszt.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.PoradnikKsiegowego.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60