LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2014 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2014 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
www.sklep.gofin.pl
Wideoporady Ekspertów Gofinu
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

2 dni opieki nad dzieckiem

  [576810]
~sebaa | 2011-10-25 11:57:57 | 83.***.***.106
Zatrudnionemu pracownikowi urodziło się dziecko w lipcu żona przebywa do końca grudnia na macierzyńkim. Czy należy się pracownikowi 2 dni opieki nadz dzieckiem pomomo, że żon jest w domu.

Komentarz 1:  ~abcd | 2011-10-25 11:59:19 | 83.***.***.178

Należy się

Komentarz 2:  *Ertare | 2011-10-25 11:59:20 | 83.***.***.2

Sebaa-sprecyzuj chodzi ci o zasiłek opiekuńczy czy uprawnienie z art. 188 kp?

Komentarz 3:  ~kasia_wu | 2011-10-25 12:02:54 | 194.***.***.150

Należą ci sie te 2 dni opieki :)

Komentarz 4:  ~sebaa | 2011-10-25 12:03:11 | 83.***.***.106

Art. 188 kp

Komentarz 5:  *BeaEL | 2011-10-25 12:11:44 | 217.***.***.163

Należą się, gdyż prawo do tego uprawnienia nie jest uwarunkowane zatrudnieniem drugiego rodzica
jeżeli oboje rodzice pracują to tylko jeden z nich może korzystać z tego uprawnienia lub moga sie podzielić

Komentarz 6:  ~kasia_wu | 2011-10-25 12:17:03 | 194.***.***.150

A taka sytuacja.
Ojciec ma dwoje dzieci, przy czym każde z dzieci ma inną matkę. I jeżeli ojciec weźmie 2 dni opieki na jedno z dzieci, to rozumiem, że matka drugiego dziecka i tak ma 2 dni opieki na dziecko? Ale ojciec na drugie dziecko już tych dwóch dni wziąć nie może?
Bo są zapisy: 2 dni opieki niezależnie od ilości dzieci i że przysługuje jednemu z rodziców lub do podziału?

Komentarz 7:  ~kasia_wu | 2011-10-25 12:29:24 | 194.***.***.150

Albo jeśli taki ojciec weźmie po jednym dniu opieki nakązde z dzieci, to czy matkom będzie przysługiwał drugi?

Komentarz 8:  *KaCHa2708 | 2011-10-25 15:38:41 | 194.***.***.150

Raczej nie, opieka 188 KP przysługuje tylko jednemu z rodziców

Komentarz 9:  *BeaEL | 2011-10-25 15:41:45 | 217.***.***.163

Uważam że ojciec może wziąć opiekę tylko na jedno dziecko, nie na każde
jeżeli ojciec korzysta z tego uprawnienia to matka tego dziecka już nie może
jeżeli zaś bierze tylko 1 dzień to każda matka ma prawo po jednym dniu

Komentarz 10:  *KaCHa2708 | 2011-10-25 15:46:16 | 194.***.***.150

*BeaEL
"jeżeli zaś bierze tylko 1 dzień to każda matka ma prawo po jednym dniu"
Nie rozumiem tego :) albo jakieś zaćmienie :)

Komentarz 11:  *BeaEL | 2011-10-25 15:50:15 | 217.***.***.163

Dzieci mają jednego ojca ale różne matki
chodzi o wariant, kiedy dzielą się uprawnieniem

Komentarz 12:  *KaCHa2708 | 2011-10-25 15:54:10 | 194.***.***.150

Aaaaaa, dzięki :)

Komentarz 13:  *KasiaWu | 2011-10-25 16:08:29 | 194.***.***.150

No widzicie jak to wychodzi. Jeśli ojciec weźmie po jednym dniu, na każde z dzieci,a drugi wezmą matki to ojcu przysługuje opieka na dwoje dzieci.
Natomiat jeśli weźmie 2 dni opieki to BeaEl mówi, że przysługiwałaby mu opieka na jedno dziecko, a na drugie musiałaby wziąć 2 dni matka :/
To i zrobił się problem. Chyba trzeba będzie poszukać komentarzy, wyroków czy orzeczeń w tej sprawie

Komentarz 14:  *Mandragora | 2011-10-26 07:36:05 | 85.***.***.177

Moze tutaj:
http://wkp.impartner.pl/index.html?action=showNews&idn=35127#gura

Komentarz 15:  ~kasia_wu | 2011-10-26 09:19:59 | 194.***.***.150

Dzięki, oglądnę sobie w domu, bo w pracy ograniczyli nam dostęp neta do kilku nieciekawych stron i jednego ciekawego gofina :)

Komentarz 16:  *Milanowa | 2011-10-26 19:30:17 | 89.***.***.102

Do chrzanu to wyjaśnienie (link kom. 14), bo zwyczajem leniwych autorów pani podlinkowana sobie naciągnęla fakty do wygodniejszej teorii.
Wg mnie - pracownikowi należy się 2 dni i kwita, a jego paniom - po dwa dni na każdą, jeśli on zrezygnuje.

Komentarz 17:  ~kasia_wu | 2011-10-27 09:06:42 | 194.***.***.150

Milanova ale zobacz gość weźmie 2 dni na jedno dziecko, czyli wykorzystał 2 dni opieki niezaleznie od ilości dzieci, to co wtedy z drugim dzieckiem, jego matce już te 2 dni się nie należą?

Komentarz 18:  *Milanowa | 2011-10-27 15:08:23 | 83.***.***.194

No właśnie nie będą się drugiej matce należeć. Dlatego chłop niech swoje dni zostawi odłogiem i niech korztystają matki - każda ma 2 dni.

Komentarz 19:  *KasiaWu | 2011-10-27 15:11:33 | 194.***.***.150

No ale jeśli matka nie może wziąć tej opieki bo pracuje na zleceniach a ta opieka na dziecko potrzebna to kto ma ją wziąć?
To chyba trochę dziwne, szczególnie jak np. z tym drugim dzieckiem nie ma kontaktu bo mieszka w drugim końcu Polski i zajmuje się nim wyłącznie matka

Komentarz 20:  *Milanowa | 2011-10-28 12:06:32 | 80.***.***.170

Ale skoro matka drugiego dziecka mieszka na końcu Polski, to znaczy, że ojciec w ogóle nie ma prawa do 2 dni na tamto dziecko, bo:
Art. 188. Pracownikowi WYCHOWUJĄCEMU przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wychowującemu, a nie "posiadającemu" dziecko. A on tego dziecka z drugiego końca Polski nie wychowuje, zatem ma zamiennie z aktualną żoną 2 dni opieki - do wyboru, które weźmie i w którym zakładzie.

Komentarz 21:  *KasiaWu | 2011-10-28 12:17:45 | 194.***.***.150

Wychowującemu znaczy nie pozbawionego praw rodzicielskich. Wychowywać też można na odległość. Tu nie chodzi o ojca, który dzieckiem sie nie interesuje. W miarę możliwości się spotykają i cała trójka jest w dobrych stosunkach

Komentarz 22:  *KasiaWu | 2011-10-28 12:19:54 | 194.***.***.150

Rodzice ci razem ustalają do jakiej szkoły chodzi dziecko, na jakie zajęcia, gdzie jeździ na wakacje, ojciec spędza z dzieckiem miesiąc wakacji, ferie zimowe, niektóre święta i średnio jeden weekend w miesiącu.

Komentarz 23:  *KasiaWu | 2011-10-28 12:21:33 | 194.***.***.150

No ale tu winien jest brak dokładnie sprecyzowanych przepisów. I dużo zależy jak to wszystko zinterpretuje kadrowa (a tu różne interpretacje są słuszne)

Komentarz 24:  *Milanowa | 2011-10-28 12:49:35 | 80.***.***.170

Skoro jednak ewidentne jest, ze każdej z matek przysługują dwa dni, bo każda wychowuje swoje dzieci, a nie cudze, to 2 dni udzielone ojcu z tytułu dziecka jednej matki, nie może moim zdaniem pozbawiać prawa tej drugiej matki do swoich dwóch dni.

Komentarz 25:  *KasiaWu | 2011-10-28 12:55:47 | 194.***.***.150

W kom. 18 napisałaś coś zupełnie innego

Komentarz 26:  *Milanowa | 2011-10-28 13:04:56 | 80.***.***.170

Przecież piszę, że pracownikowi należą się dwa dni, czyz nie? Ten komentarz nijak nie zaprzecza reszcie

Komentarz 27:  *KasiaWu | 2011-10-28 13:09:27 | 194.***.***.150

Komentarz 18:
*Milanowa | 2011-10-27 15:08:23 | 83.***.***.194 zgłoś naruszenie regulaminu
No właśnie nie będą się drugiej matce należeć. Dlatego chłop niech swoje dni zostawi odłogiem i niech korztystają matki - każda ma 2 dni.

komentarz 24:
*Milanowa | 2011-10-28 12:49:35 | 80.***.***.170 zgłoś naruszenie regulaminu
Skoro jednak ewidentne jest, ze każdej z matek przysługują dwa dni, bo każda wychowuje swoje dzieci, a nie cudze, to 2 dni udzielone ojcu z tytułu dziecka jednej matki, nie może moim zdaniem pozbawiać prawa tej drugiej matki do swoich dwóch dni.

U góry napisane, że jeżeli ojciec weźmie 2 dni to nie będą się drugiej matce należeć.
Na dole, że udzielenie ojcu opieki na jedno dziecku, nie spowoduje, że drugiej matce nie będą się należeć. Czy ja źle może czytam?

Komentarz 28:  *Milanowa | 2011-10-28 13:41:15 | 80.***.***.170

Ale przemyślałam temat i zmieniam zdanie.

Komentarz 29:  *KasiaWu | 2011-10-28 13:44:57 | 194.***.***.150

No ja myślę podobnie jak ty za drugim razem :)
Chociaż co wymyślą inni trudno przewidzieć.
Jak zwykle przepisy, które nie są do końca przemyslne i doprecyzowane. Tak jak w jednym z bieżących wątków, mieszają w prawie pracy, tam gdzie jest w porządku, a tam gdzie powinni to totalna olewka

Komentarz 30:  *Milanowa | 2011-10-28 13:47:37 | 80.***.***.170

"mieszają w prawie pracy, tam gdzie jest w porządku, a tam gdzie powinni to totalna olewka"

Pomyśleć by trzeba było, a to takie trudne przecież. ;)

Komentarz 31:  *KasiaWu | 2011-10-28 13:50:51 | 194.***.***.150

Od myślenia mają nas :))))

Komentarz 32:  *Milanowa | 2011-10-28 13:57:08 | 80.***.***.170

Tylko czemu z tego naszego myślenia nie korzystają?

Miłego weekendu :)

Komentarz 33:  ~maksior | 2011-10-28 15:50:38 | 79.***.***.66

Milanowa <Ale przemyślałam temat i zmieniam zdanie.>
Moim zdaniem niesłuszna zmiana zdania.

Jeśli ojciec skorzysta z 2 dni wolnych, to wykorzysta pulę z art. 188 opieki na wszystkie dzieci które wychowuje.
Matkom tych dzieci prawo do 2 dni/rocznie przestanie przysługiwać.

Zamysłem ustawodawcy było, aby dzieci(bez względu na ich ilość)do 14 roku życia miały możliwość spędzenia 2 pełnych dni roboczych z jednym z pracujących rodziców.

W sytuacji tu omawianej, gdy korzysta (wychowujący) ojciec- wszystkie dzieci otrzymają należny im dwudniowy kontakt z jednym z rodziców tj z ojcem.

Komentarz 34:  *KasiaWu | 2011-10-28 15:57:45 | 194.***.***.150

Co nie do końca jest "normalne" w omawianym przypadku. moim skromnym zdaniem powinno to uwzględniać dzieci należące do wspólnego gospodarstwa.
Bo jeśli ci rodzice nie utrzymują kontaktu (znaczy kontaktują się, żeby ustalić kiedy dziecko widzi ojca, itp.) to facet nie dzwoni do byłej chwaląc się, że wziął opiekę na dziecko, to skąd matka ma o tym wiedzieć.

Komentarz 35:  *KasiaWu | 2011-10-28 15:59:15 | 194.***.***.150

Co do zamysłu ustawodawcy, nie byłabym taka pewna :)
Raczej po prostu coś wymyslił nie wgłębiając się w szczegóły :)

Komentarz 36:  ~maksior | 2011-10-28 16:57:13 | 83.***.***.33

<Bo jeśli ci rodzice nie utrzymują kontaktu (znaczy kontaktują się, żeby ustalić kiedy dziecko widzi ojca, itp.) to facet nie dzwoni do byłej chwaląc się, że wziął opiekę na dziecko, to skąd matka ma o tym wiedzieć>

Sąd rodzinny jest do rozstrzygania czy ojciec/matka we właściwy sposób opiekuje się dzieckiem podczas dni wolnych.
Sprawę wykorzystania 2 dni z art. 188 rodzice ze sobą powinni ustalić.

<Co do zamysłu ustawodawcy, nie byłabym taka pewna :)
Raczej po prostu coś wymyslił nie wgłębiając się w szczegóły >

Przywileje K.P. wynikające z rodzicielstwa nie są dla rodzica ekwiwalentem za spłodzenie dzieci.
Mają na celu dobro dziecka/ dzieci, tj opiekę nad nimi.
Bez względu na ilość dzieci są to 2 dni wolne łącznie dla obojga rodziców.

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.KodeksPracy.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60